Badania przed planowaną ciążą – dlaczego warto je wykonać i jak się przygotować?

Podjęcie wspólnej decyzji o posiadaniu dziecka jest jednym z najważniejszych momentów w życiu dwojga dorosłych, kochających się ludzi.

Podjęcie wspólnej decyzji o posiadaniu dziecka jest jednym z najważniejszych momentów w życiu dwojga dorosłych, kochających się ludzi. Zmieniają się priorytety, czas zaczyna przyspieszać, a ogromna radość zaczyna iść w parze z odrobiną niepewności. Czy wszystko będzie w porządku? Czy uda nam się przygotować na nadejście maleństwa? Oczywiście! Konieczne są jednak badania przed planowaną ciążą oraz zmiana pewnych nawyków, które mogą mieć wpływ na zdrowie matki i dziecka.

Badania przed planowaną ciążą – do czego są potrzebne i na czym polegają?

Planowanie ciąży to dla wielu rodziców wspaniały okres, który jest jednocześnie początkiem myślenia o tym, jak będzie wyglądał ich świat po narodzinach dziecka. W niektórych przypadkach jednak, optymizm zamienia się w wątpliwości, gdy zajście w ciążę okazuje się być trudniejsze, niż można się było spodziewać. Problemy mogą wystąpić i każdy przyszły rodzic powinien być tego świadomy, a chcąc pokonać je jak najszybciej i najprościej, warto zdecydować się właśnie na badania przed planowaną ciążą.

Cele takich badań są dwojakie. Po pierwsze – pozwalają na lepsze poznanie organizmu rodzica, a po drugie pozwalają wykryć potencjalne problemy, stojące na drodze do zajścia w ciążę. Ginekolog z warszawskiego Premium Medical, do którego należy zgłosić się w pierwszej kolejności, stanie się z jednej strony drogowskazem dla przyszłych rodziców, a z drugiej otoczy ich opieką – zarówno na etapie planowania, jak również w trakcie ciąży i po narodzinach dziecka. Jego rolą jest przeprowadzenie stosownego wywiadu z rodzicami, zlecenie odpowiednich badań, a także przygotowanie Was do tej jedynej w swoim rodzaju misji, jaką jest macierzyństwo.

Badania przed planowaną ciążą są kompleksowe i mają na celu sprawdzenie stanu organizmów przyszłych rodziców i ewentualnych problemów z zajściem w ciążę. Zaliczamy do nich między innymi podstawowe badania krwi oraz ustalenie poziomu glukozy we krwi, badania moczu, morfologiczne i krzepliwości krwi, badania cytologiczne, hormonu tarczycy czy USG. Wszystko po to, aby nie tylko zajście w ciążę było bezproblemowe i nie nastręczało rodzicom trudności, ale również po to, aby ciąża przebiegała bez najmniejszych komplikacji.

Jak się przygotować do ciąży?

Warszawski ginekolog, wykonujący badania przed planowaną ciążą, ma za zadanie kompleksowo przygotować rodziców do ciąży. Na przygotowania te składają się również liczne wskazówki – zarówno takie, które wynikają z przeprowadzonych badań (np. rady odnośnie tego, kiedy warto rozpocząć starania o dziecko), jak również ogólne, dzięki którym przygotowania do ciąży przebiegać będą prawidłowo, a zdrowiu rodziców i dziecka nie zagrażać będzie jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Do najczęstszych kwestii, poruszanych przez ginekologów, o których powinni pamiętać rodzice, należą przede wszystkim:

  • wyleczenie wszystkich zębów u przyszłej mamy, by w trakcie ciąży wyeliminować ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych,
  • przeprowadzenie niezbędnych szczepień, głównie na choroby, na które przyszła mama dotychczas nie chorowała,
  • odstawienie wszelkich używek, które nie są zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka,
  • skonsultowanie zażywania leków i ograniczenie ich przyjmowania do absolutnego minimum,
  • zdrowe odżywianie, które jest korzystne dla mam w ciąży oraz nienarodzonych jeszcze dzieci,

badania przed planowaną ciążą

Planowanie ciąży a sprawa męska

Badania przed ciążą oraz odpowiednie przygotowanie do zajścia w ciążę dotyczą nie tylko przyszłych mam, ale również mężczyzn. To właśnie styl życia przyszłego taty oraz jakość jego nasienia ma bardzo duży wpływ na to, czy zajście w ciążę będzie bezproblemowe, dlatego mężczyźni powinni wprowadzić do swojego życia zdrową dietę, aktywność fizyczną, ograniczyć używki, a także zminimalizować stres. O tym wszystkim również poinformuje lekarz, a w przypadku problemów z jakością nasienia, znajdzie rozwiązanie problemu i przedstawi go przyszłym rodzicom.

W trakcie ciąży zgłoś się na badania prenatalne!

Po tak oczekiwanym przez obojga rodziców zajściu w ciążę, między 11 a 14 tygodniem jej trwania, niezbędne są również badania prenatalne. Mają one na celu dostrzeżenie wszelkich problemów związanych z rozwojem płodu, a także zdiagnozowanie potencjalnych nieprawidłowości anatomicznych i chorób genetycznych, jakie mogą dotyczyć dziecka – między innymi zespołu Downa, Edwardsa czy Patau. Bardzo istotny jest fakt, że część tego rodzaju wad można wyeliminować jeszcze przed narodzeniem dziecka, więc badania prenatalne są absolutnie wskazane.

W warszawskim Premium Medical wykonujemy precyzyjne badania USG genetyczne, badania krwi czy amnipunkcję – dzięki nim zyskasz pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo i z optymizmem będziesz mogła wyczekiwać narodzin swojego dziecka!