USG I trymestru - test podwójny

Badanie USG w I trymestrze ciąży jest wykonywane między 11, a 14 tygodniem ciąży. Jest to badanie przesiewowe  w kierunku wad genetycznych - składające się z badania ultrasonograficznego oraz badania krwi (tzw. test podwójny/test PAPP-a). Badanie USG zazwyczaj wykonywane jest przez powłoki brzuszne, ale może zaistnieć konieczność użycia sondy przezpochwowej. 

W trakcie USG oceniany jest głównie: wiek ciąży, budowa anatomiczna płodu oraz ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych (zespół Downa, Edwardsa oraz Patau) - do tego służy wykonanie pomiaru przezierności karku oraz innych markerów wad widocznych w badaniu USG.

Czułość badania USG w wykrywaniu wad genetycznych w połączeniu z zebranym wywiadem wynosi około 80%. W celu zwiększenia czułości badania do około 95% konieczne jest poszerzenie badania USG o analizę krwi matki. Badanie z krwi można wykonać już od skończonego 10 tygodnia ciąży, i najpóżniej do 14 tygodnia - badanie nie musi być wykonane na czczo. Z pobranej próbki krwi oznaczane jest stężenie beta HCG oraz białka PAPP-a - tzw. test podwójny.

W wielu krajach europejskich test PAPP-a jest standardowym badaniem dla każdej ciężarnej. Powinny wykonać go kobiety w każdym wieku, z uwagi na fakt, że dzieci z zespołem Downa w około 70% rodzą kobiety przed 35 rokiem życia. Możliwość wykrycia nieprawidłowości ciąży za pomocą testu PAPP-a wskazuje na ogromny postęp medycyny w kierunku badań prenatalnych.

Wykonanie analizy krwi matki, umożliwia lekarzowi określenie ryzyka wystąpienia chorób mogących pojawić się w ciąży tj. poród przed 34 tygodniem ciąży, hypotrofia płodu, preeklmpsja czy nadciśnienie tętnicze. Dzięki takiej diagnostyce lekarz prowadzący ciążę ma większe szanse na wdrożenie działań profilaktycznych. 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące badania prenatalnego tzw. testu PAPP-a zapraszamy do kontaktu z Naszą Położną Pauliną Buczniewską

Koszt Testu PAPP-A w PREMIUM MEDICAL – 290,00 PLN.

Kontakt: tel: (22) 512-51-53;

kontakt@premium-medical.pl;

polozna@premium-medical.pl.