USG tarczycy w Warszawie, czyli zbadaj ważny gruczoł i uniknij groźnych chorób!

Wiele osób nie docenia szansy, jaką daje USG tarczycy w Warszawie – badanie niepozornego, ale mającego fundamentalny wpływ na pracę naszego organizmu gruczołu.

Wiele osób nie docenia szansy, jaką daje USG tarczycy w Warszawie – badanie niepozornego, ale mającego fundamentalny wpływ na pracę naszego organizmu gruczołu. Jest on odpowiedzialny za produkcję bardzo istotnych hormonów, które regulują funkcjonowanie naszego organizmu, a wszelkie zakłócenia w produkcji tych hormonów powodują, że pojawiać się będą różne choroby. Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z najważniejszych gruczołów w ludzkim organizmie i sprawdźmy, dlaczego warto zapisać się na badanie USG tarczycy.

USG tarczycy w Warszawie, czyli właściwie co?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne tarczycy, jest przeprowadzane po to, aby ocenić stan pracy gruczołu i sprawdzić, czy nie dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń pracy hormonów. Pozwala to na szybkie i dokładne sprawdzenie wielkości, kształtu i położenia tarczycy, co z kolei pozwala ocenić jej stan. Bez wątpienia USG tarczycy w Warszawie jest najprostszym sposobem badania tego gruczołu, dlatego też Pacjenci nie powinni się go obawiać – jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym, które trwa krótką chwilę.

USG tarczycy jest zalecane wszystkim tym osobom, u których gruczoł ten jest powiększony albo u których zachodzi podejrzenie pojawienia się guzków, torbieli czy też badania hormonalne wykazały, że Pacjent może mieć problem z prawidłową pracą gruczołu tarczowego. Dzięki USG tarczycy możliwe jest szybkie dostrzeżenie problemu i rozpoczęcie skutecznego leczenia, które wyeliminuje ryzyko powstania poważnych chorób, stanowiących bardzo duże ryzyko dla zdrowia i życia człowieka.

Czym jest tarczyca i jaką rolę pełni w organizmie?

Aby uzmysłowić sobie, jak ważne jest USG tarczycy w Warszawie, warto dowiedzieć się więcej na temat gruczołu tarczowego, często nazywanego właśnie tarczycą. Jest to nieparzysty gruczoł dokrewny, znajdujący się pod krtanią. Posiada bardzo niewielkie wymiary, nieadekwatne do znaczenia, jakie pełni w naszym organizmie. Tarczyca produkuje bowiem niezwykle ważne dla prawidłowej pracy naszego organizmu hormony, takie jak trójjodotyronina oraz tyroksyna, które są odpowiedzialne za regulowanie wielu procesów, jakie przeprowadzane są w organizmie. Biorą udział w przemianach metabolicznych, mają wpływ na prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, a także mają wpływ na układ nerwowy oraz rozwój człowieka. Ich nieprawidłowe wydzielanie, może doprowadzić do wielu poważnych chorób.

USG tarczycy

Dla poszczególnych hormonów zostały oczywiście ustalone normy, dlatego też USG tarczycy pozwoli sprawdzić, czy nie doszło do jakichkolwiek zmian i problemów. A nieprawidłowy poziom hormonów i problemy z pracą tarczycy mogą doprowadzić do różnych chorób – sprawdźmy, co nam grozi, gdy nie zadbamy o swoją tarczycę.

Choroby tarczycy

Problemy z pracą gruczołu tarczowego mogą być spowodowane zarówno nieprawidłową produkcją hormonów, jak również wielkością gruczołu, jego zapaleniem lub pojawiającymi się guzkami. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z najczęściej występującymi problemami, jakimi są niedoczynność i nadczynność tarczycy.

  1. Niedoczynność tarczycy

Jeżeli tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów, niedostosowaną do potrzeb organizmu, wywołuje to bardzo wiele codziennych problemów. Człowiek cierpiący na niedoczynność tarczycy jest notorycznie zmęczony, miewa problemy z wagą i bólami mięśni oraz stawów. U kobiet pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Celem kuracji jest pobudzenie produkcji hormonów, by ich poziom ponownie był odpowiedni.

  1. Nadczynność tarczycy

W przeciwieństwie do niedoczynności, nadczynność tarczycy to problem wynikający z produkcji zbyt dużej ilości hormonów, względem zapotrzebowania organizmu. Ten problem również mocno wpływa na samopoczucie i codzienne życie człowieka – powoduje nerwowość, problemy z trawieniem, duszności, a nawet kołatanie serca. W tym przypadku kluczowe w kuracji jest zmniejszenie wydzielania hormonów.

Oczywiście nadczynność i niedoczynność tarczycy to niejedyne choroby spowodowane nieprawidłową pracą gruczołu tarczowego. Należą do nich również choroba Hashimoto oraz choroba Gravesa-Basedowa, które mogą prowadzić do rozwoju niedoczynność lub nadczynności tarczycy. Oczywiście również one wymagają leczenia farmakologicznego.

Czy USG tarczycy w Warszawie jest konieczne?

Jak najbardziej – to badanie profilaktyczne, które może pomóc w uniknięciu wielu problemów, związanych z nieprawidłową pracą gruczołu tarczowego. Dlatego też zachęcamy do zgłoszenia się do specjalisty i przeprowadzenia badania – szczególnie w przypadku zauważenia niepokojących oznak związanych z pracą gruczołu.