Badania dla sportowców - Sportowe zdrowie na 5+

By jednak uprawianie sportu było jedynie przyjemnością, a nie przysporzyło poważnych problemów, warto robić to z głową. Jak? Istotne znaczenie ma tutaj odpowiednie przygotowanie.
 
Aktywność fizyczna, szczególnie po długiej przerwie, jest poważnym wysiłkiem dla organizmu. Dlatego też przed rozpoczęciem jakiegokolwiek sportu, warto przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia. Jeśli bowiem od zawsze byłeś na bakier ze sportem, skąd wiesz, że Twój organizm jest do niego przygotowany?
 
Wysoka cena za złe przygotowanie do aktywności
 
Sport bywa niebezpieczny – szczególnie wtedy, gdy jest prowadzony bez wcześniejszego przygotowania oraz nie odbywa się pod okiem specjalisty. Prowadzi bowiem do nadmiernego obciążenia organizmu, czego konsekwencją mogą być choćby urazy.
 
Czy zdajesz sobie sprawę, że tak niepozorne bieganie może wywołać poważne zmiany przeciążeniowe stawów? Czy masz świadomość, że o zwichnięcie kostki nie jest trudno nawet w przypadku amatorskiej gry w piłkę? Czy wiesz, że zbyt duży wysiłek fizyczny może działać niekorzystnie na słabe serce?
 
Ważne badania diagnostyczne
 
Świadome uprawianie sportu wymaga wykonania kompletnego „przeglądu zdrowia”. Przeprowadzone badania dla sportowców pozwolą na określenie poziomu gotowości organizmu do rozpoczęcia regularnych treningów.
 
Jeśli chcesz mieć pewność, że aktywność fizyczna będzie bezpieczna dla Twojego zdrowia, wykonaj choćby podstawowe diagnostyczne badania dla sportowców. Dlaczego są one ważne? Pamiętaj, że podczas aktywności fizycznej dochodzi do znacznego obciążenia nie tylko stawów, ale również i serca.
 
Przymierzając się do rozpoczęcia aktywności fizycznej, poddaj się takim badaniom jak:
  • diagnostyka laboratoryjna (morfologia, kreatynina, mocznik, elektrolity (sód i potas), TSH, ASPAT, ALAT, glukoza, lipidogram,
  • badanie Holter EKG – pozwalające na ocenę pracy serca,
  • elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – diagnozującą niebezpieczne zaburzenia rytmu serca,
  • badanie ECHO serca.
Wszystkie powyższe badania dla sportowców pozwolą ocenić stan układu krwionośnego oraz serca, określając wydolność organizmu. Jeżeli wyniki będą prawidłowe, wówczas można bez obaw przystąpić do aktywności fizycznej  – bez szkody dla organizmu.
 
Konsultacja z lekarzem medycyny sportowej
 
Warto jednak takiego przeglądu dokonać pod okiem specjalistów. Lekarze z zakresu medycyny sportowej pomogą ustalić harmonogram niezbędnych badań i – na podstawie wyników wydadzą opinię o stanie zdrowia. Wskażą jednocześnie te formy aktywności, które będą adekwatne do stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Następnie – już w trakcie regularnego uprawiania sportu, lekarze medycyny sportowej pomogą nadać ćwiczeniom odpowiedni tor, by stale poprawiać swoje wyniki. W oparciu o badanie próby wysiłkowej przeanalizują plan treningowy, dostosowując go do indywidualnych potrzeb oraz możliwości sportowca.
 
Nie daj się zwieść pozorom – diagnostyka przed rozpoczęciem aktywności fizycznej nie dotyczy wyłącznie profesjonalnych sportowców. I Ty poddaj się ważnym badaniom, by z korzyścią dla zdrowia uprawiać ulubiony sport.