Badania prenatalne

Badania prenatalne wykonywane są w celu oceny ryzyka wystąpienia wad wrodzonych, ciężkich wad płodu oraz aberracji chromosomowych. W Premium Medical w Warszawie wykonujemy zarówno badania nieinwazyjne, jak i inwazyjne. Zapewniamy fachową opiekę i szeroki pakiet badań, dzięki którym przyszłe mamy zyskają wiedzę na temat zdrowia poczętego dziecka.

Badania prenatalne nieinwazyjne

By czas oczekiwania na dziecko nie był obarczony lękiem i niepokojem, warto wykonać badania prenatalne. W Premium Medical (Warszawa) są one przeprowadzane przez najlepszych specjalistów. Dzięki nim możliwa jest ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych, m.in. zespołu Downa, Edwardsa czy Patau.

Oferujemy pacjentkom dostęp do pełnego pakietu badań. Nieinwazyjne badania prenatalne to te, do których zalicza się przede wszystkim USG oraz testy oceniające stężenie niektórych substancji we krwi ciężarnej (test PAPPA, test SANCO, test Harmony i test Nifty). Bardzo często w trakcie regularnych i szczegółowych badań USG można wykryć nieprawidłowości anatomiczne, np. wady serca, zespół przetoczenia między bliźniętami (jedno dziecko przez to samo łożysko zabiera więcej krwi, w efekcie czego dochodzi do braku wzrostu drugiego bliźniaka). Pozwalają one określić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych oraz wad genetycznych.

USG genetyczne pozwala także wykryć nieprawidłowości w budowie tchawicy. Taka wiedza pozwala jeszcze na etapie ciąży wykonać zabieg FETO (wewnątrzmacicznej okluzji tchawicy), który polega na operacyjnym umieszczeniu balonika w tchawicę dziecka stanowiącego rusztowanie dla rozwijającej się tchawicy. Aby miały wartość diagnostyczną, wykonuje się je w ściśle określonych terminach ciąży, na podstawie wskazań lekarza. Badania prenatalne wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda pacjentka – bez względu na wiek – powinna wykonać badanie przesiewowe I trymestru ciąży, tj. USG genetyczne i test podwójny. Badania genetyczne w ciąży wykonuje się w celu sprawdzenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Badanie USG I trymestru oraz test PAPP-A możemy wykonać również w ramach NFZ, na podstawie skierowania od ginekologa, zawierającego wskazanie do badania.

Genetyczne USG w ciąży pozwala na dokonanie wstępnej oceny wszystkich narządów rozwijającego się płodu. Podczas badania lekarz:

  • dokonuje oceny przezierności fałdu karkowego (NT),
  • sprawdza obecność kości nosowej (NB),
  • mierzy płód w wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym (CRL).

Badanie genetyczne w ciąży jest badaniem nieinwazyjnym oraz bezpiecznym zarówno dla ciężarnej, jak i płodu (z tego powodu zaleca się ich wykonywanie u każdej ciężarnej, niezależnie od jej wieku). Oznacza to, że przyszła mama nie jest narażona ani na ból, ani na niepotrzebny stres. Badanie wykonywane jest przy pomocy USG. Dla zwiększenia przepływów ultradźwięków na brzuch nakładany jest specjalny żel. Badanie genetyczne w ciąży nie trwa długo.

Jaka jest cena badania genetycznego? Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem.

Badania prenatalne inwazyjne

Badania prenatalne o charakterze inwazyjnym wykonywane w Premium Medical Warszawa to m.in. amniopunkcja, która może być uzupełniona szybkim testem tzw. Rapid-FISH lub badaniem metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH).

Badanie to polega na pobraniu niewielkiej ilości płynu owodniowego za pomocą cienkiej igły przez powłoki brzuszne. Chociaż wiele kobiet obawia się tego badania z uwagi na ryzyko poronienia (wynoszące zaledwie 1%), warto tego typu badanie prenatalne (w przypadku wskazań) przeprowadzić. Wyniki umożliwiają dokładne oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Badanie prenatalne Warszawa to doskonały sposób na szybką reakcję.

Należy mieć świadomość, że wady genetyczne wynikają błędów w chromosomach, a schorzenie u płodu może pojawić się nagle – w efekcie zaburzeń mechanizmów związanych z przekazywaniem genów. Dlatego tak ważne jest, by wykonać badania prenatalne. Szczególnie, że Warszawa daje taką możliwość. Diagnostykę w kierunku wad genetycznych płodu można przeprowadzić w specjalistycznej klinice prezentującej wysoki standard usług.

Interesują Cię badania prenatalne? Warszawa poleca klinikę Premium Medical, w której można przeprowadzić tego typu diagnostykę. Już teraz zapisz się na wizytę. Pamiętaj, że amniopunkcję i badanie mikromacierzy (aCGH) możemy wykonać w ramach usług na NFZ na podstawie skierowania od ginekologa.

Wskazania do amniopunkcji:

  • wysokie ryzyko wady genetycznej w teście przesiewowym (badanie USG + test podwójny);
  • nieprawidłowy wynik USG;
  • w rodzinie ciężarnej lub jej męża występowały wcześniej choroby genetyczne;
  • poprzednie dziecko z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem, przepukliną mózgowo-rdzeniową) albo z jedną z chorób metabolicznych lub dziedzicznych (m.in. mukowiscydoza, stwierdzenie wady anatomicznej mogącej sugerować wadę genetyczną płodu).

Powyższe wskazania dotyczą również badania USG I trymestru i testu PAPP-A.

Dla wielu osób decyzja o jej wykonaniu może być trudna ze względu na potencjalne minimalne ryzyko powikłań związanych z ingerencją w środowisko, w którym przebywa płód. Dlatego przed ich przeprowadzeniem, na wczesnym etapie ciąży (6-7 tydzień) warto umówić się na wizytę u specjalisty położnika lub genetyka klinicznego celem ustalenia planu badań prenatalnych.

Badania prenatalne w Premium Medical – Warszawa

Diagnostyka prenatalna – zarówno nieinwazyjna, jak i inwazyjna – pozwala na skuteczne wykrywanie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwarda, zespołu Patau i innych malformacji o podłożu genetycznym, a także wad rozwojowych. Dzięki prawidłowemu przeprowadzaniu badań nieinwazyjnych zmniejsza się liczba przypadków, w których konieczne jest wykonanie badań inwazyjnych. Dlatego warto przeprowadzać badania zalecane przez lekarzy. Dotyczy to nie tylko osób z potencjalnych grup ryzyka. Testy nieinwazyjne mogą być stosowane u wszystkich ciężarnych jako badania przesiewowe.

Najważniejsza jest dla nas rzetelność oraz bezpieczeństwo przeprowadzanych testów. Dlatego wszystkie badania prenatalne w naszej klinice w Warszawie wykonują doświadczeni specjaliści posiadający stosowne uprawnienia. Ich wiedza oraz długoletnia praktyka kliniczna sprawiają, że pacjentki zyskują pewność doskonałej opieki oraz najwyższej jakości świadczonych usług. Zapraszamy!

Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie