Flebologia

Zabiegi flebologiczne w tym skleroterpia, którą wykonujemy w naszej klinice mają na celu usunięcie poszerzonych żył i pajączków.

Zabieg skleroterapii, rozpoczyna się od wcześniejszego wywiadu medycznego i badania USG dopplerowskiego żył, w czasie którego ustala się przebieg naczyń i wyznacza żyły przeznaczone do zamknięcia. Następnie lekarz określa stężenie środka obliterującego, który będzie wstrzykiwany w żyły. Pacjent na czas zabiegu znajduje się w pozycji leżącej. Aby opróżnić żyły z krwi i ułatwić w ten sposób zamknięcie światła naczynia, może być poproszony o uniesienie kończyny poddawanej zabiegowi powyżej poziomu serca. Kolejny etap to wstrzyknięcie sklerosantu w światło naczynia żylnego. Lekarz wkłuwa się w wyznaczone wcześniej miejsca, przy czym liczba wkłuć zależy od grubości żyły i od wielkości leczonego obszaru (może ich być sporo, kiedy leczone są żylaki na nogach).

Po zakończeniu iniekcji na kończynę zakładane są pończochy. Zastosowana kompresjoterapia przyspiesza obliterację naczyń i zapobiega przedostawaniu się środka obkurczającego do zdrowych, ważnych dla zachowania prawidłowego krążenia naczyń żylnych.

Pończochy są dobierane podczas kwalifikacji do zabiegu.

Aby skleroterapia przebiegała sprawnie, nie należy przed zabiegiem nanosić na skórę kosmetyków ani środków leczniczych, takich jak np. maść na żylaki.

 

Jak działa skleroterapia?

Wstrzyknięcie sklerosantu generuje kontrolowany, miejscowy obrzęk komórek śródbłonka. W ciągu kilku sekund następuje uszkodzenie struktury tej tkanki, a zniszczone komórki zaczynają się łuszczyć do światła naczynia. We wnętrzu żyły w obszarze objętym procesem zapalnym powstaje skrzep, a następnie tworzy się ziarnina, która z czasem ulega zwłóknieniu. Powstające włókna białkowe w ciągu kilku tygodni od zabiegu przyczynią się do zamknięcia światła żyły.

Żylak z czasem przestanie być wyczuwalny i widoczny. Pierwsze efekty skleroterapii pojawiają się po ok. 2 tygodniach od zabiegu, kiedy znikają opuchlizna i zgrubienia. Jeśli zabieg był wykonany na dużej żyle, na efekt w postaci gładkiej skóry trzeba czekać dłużej, bo kilka miesięcy.

Powikłania po skleroterapii zdarzają się rzadko i dotyczą głównie przebarwień skóry utrzymujących się przez kilka miesięcy u predestynowanych do tego pacjentów lub zapalenia żył o ograniczonym zasięgu. Działania niepożądane, które zdarzają się naprawdę bardzo rzadko, wynikają z podania środka obkurczającego poza naczynie, do tętnicy lub w okolicę nerwu.

Przeciwwskazaniami do wykonania skleroterapii są :

  • ostra infekcja zakaźna lub czynna choroba układowa
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • uczulenie na stosowany sklerosant
  • zakrzepica żył
  • długotrwałe unieruchomienie
  • leczenie pourazowe.

Zapraszamy na badanie!

Konsultacja przed zabiegiem skleroterapii 280.00 zł
Pierwszy zabieg skleroterapii na dwóch kończynach od 1200.00 zł
Pierwszy zabieg skleroterapii na jednej kończynie od 600.00 zł
Zabieg skleroterapii na dwóch kończynach od 1000.00 zł
Zabieg skleroterapii na jednej kończynie od 500.00 zł
Konsultacja flebologiczna 280.00 zł
Konsultacja flebologiczna z USG doppler żył kończyn dolnych (2 kończyny) 450.00 zł
Konsultacja flebologiczna z USG doppler żył kończyny dolnej (1 kończyna) 400.00 zł

 

 

Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie