Gastrolog

W przypadku dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego zalecane są konsultacje gastrologiczne. W tym celu zapraszamy do gastrologa, który przyjmuje w klinice Premium Medical w Warszawie.

Lekarz gastrolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu pokarmowego. W obrębie tej specjalizacji znajduje się m.in. funkcjonowanie gruczołów trawiennych (wątroby i trzustki), żołądka, jelit czy dróg żółciowych. Gastrolog to zatem pierwszy wybór w przypadku dolegliwości związanych z jamą brzuszną.

Gastrolog – specjalista od chorób układu pokarmowego

Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do tego, aby zdecydować się na konsultacje gastrologiczne? Wśród najpopularniejszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego należy wymienić te, które mogą wystąpić u każdej osoby i zwykle nie są utożsamiane jako zapowiedź poważniejszej choroby. Należy zatem zwrócić uwagę na częstotliwość ich występowania oraz stopień nasilenia. Mowa tutaj o uciążliwym odbijaniu czy powracającej zgadze i gazach. Konsultacja gastrologa zalecana jest pacjentom, którzy mają bóle i pieczenie w nadbrzuszu, wzdęcia i uczucie pełności. Gastrolog pomoże również w występujących zaparciach czy biegunkach.

Kiedy wybrać się do gastrologa?

Gabinet gastrologiczny powinny odwiedzić także osoby, które zauważyły u siebie zmianę wyglądu stolca czy krew w trakcie wypróżniania. Niepokojące są również uporczywe mdłości, których powody występowania są trudne do ustalenia dla pacjenta. Lekarz gastrolog to też specjalista, który pomaga w diagnostyce schorzeń związanych z przełykiem. Uczucie zwężenia przełyku czy problemy z przełykaniem mogą być objawem zarówno przejściowych kłopotów zdrowotnych, jak i poważniejszych chorób. U niektórych osób są one także powiązane ze sferą psychiczną. Inne dolegliwości, które są wyraźnym sygnałem do tego, aby umówić konsultacje gastrologiczne to m.in. bóle żołądka, bóle w obrębie jamy brzusznej pojawiające się tuż po posiłku, wodobrzusze, a nawet nagły spadek wagi, apetytu czy zażółcenie skóry.

Jakie badania może zlecić lekarz gastrolog?

Odwiedzając gabinet gastrologiczny, pacjent musi przygotować się na dokładny wywiad lekarski. Gastrolog pyta nie tylko o aktualne dolegliwości zdrowotne, ale i o choroby współistniejące, zażywane leki, choroby w rodzinie. Niektóre pytania mogą wiązać się z pewnym dyskomfortem u pacjenta, zwłaszcza te na temat wypróżniania, jednak dobry gastrolog zadba o to, aby atmosfera w trakcie wizyty była przyjazna dla obu stron.

Uzupełnieniem wywiadu i ewentualnego badania palpacyjnego w obrębie jamy brzusznej, są badania dodatkowe. Do tej grupy należy m.in. morfologia krwi, próby wątrobowe, badania stolca, USG jamy brzusznej, a w niektórych przypadkach tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Popularnymi badaniami, które wykonuje gastrolog, jest gastroskopia oraz kolonoskopia. Pierwsze z nich umożliwia obserwację górnego odcinka układu pokarmowego, drugie – dolnego. Gastroskopia polega na wprowadzeniu endoskopu przez nos lub jamę ustną pacjenta, w przypadku kolonoskopii sprzęt diagnostyczny wprowadza się przez odbytnicę. Oba badania wykonuje się w znieczuleniu, aby zapewnić pacjentowi komfort fizyczny oraz psychiczny. Wywiad oraz zlecone dodatkowe badania diagnostyczne i laboratoryjne pozwolą na szybką diagnozę chorób przewodu pokarmowego takich jak: refluks żołądkowo-przełykowy, niestrawność, wrzody, czy zapalenie trzustki.

Warto dodać, że nawet najlepszy gastrolog może mieć kłopot z przeprowadzeniem skutecznego leczenia, jeśli pacjent zgłosi się do specjalisty zbyt późno. Niektóre z chorób nie dają o sobie znać przez długi czas, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne, takie jak popularne USG jamy brzusznej czy badania z krwi. I tutaj pojawia się kolejne ważne pytanie. Czy w przypadku diagnostyki chorób układu pokarmowego lepszym wyborem będzie lekarz gastrolog prywatnie przyjmujący w jednej z niepublicznych placówek, czy też oczekiwanie na pomoc w ramach NFZ?

Dobry gastrolog w Warszawie w Premium Medical

Pacjenci skarżący się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mogą zwrócić się o pomoc do specjalisty przyjmującego w ramach umowy z NFZ. Aby umówić wizytę u lekarza, konieczne jest jednak skierowanie. To powód, dla którego wielu pacjentów szuka placówki, w której lekarz gastrolog przyjmuje prywatnie. Kolejka do specjalisty pracującego w ramach NFZ oznacza oczekiwanie na wizytę przez kilka tygodni, miesięcy, a nawet i lat. Wszystko zależy od miejscowości, w której funkcjonuje dana przychodnia, na inne terminy wizyt mogą liczyć pacjenci w mniejszych miastach i wioskach, a na inne mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa. W wielu przypadkach wizyta jest powiązana z koniecznością przeprowadzenia badań dodatkowych. Oczekiwanie na ich wykonanie również może się przedłużać, przez co pacjenci ostatecznie i tak wykonują je prywatnie, zamieniając bezpłatne usługi NFZ na cennik prywatnych klinik i przychodni.

Szybka pomoc jest niezastąpiona w przypadku wystąpienia nagłych i silnych objawów w obrębie jamy brzusznej i nie tylko. Pacjenci chcący umówić wizytę u specjalisty w Warszawie, mogą skorzystać z oferty naszej kliniki Premium Medical. Przyjmujący u nas gastrolog prywatnie to gwarancja kompleksowej opieki zdrowotnej, a w razie potrzeby – współpracy specjalisty z onkologiem czy chirurgiem. Cena za wizytę u lekarza jest uzależniona od tego, jakie badania dodatkowe będą wykonywane. Szczegółowe ceny są zawarte poniżej w sekcji cennik.

Premium Medical – Warszawa, ulica Kobielska 23 – zapraszamy na wizytę!

Konsultacja gastrologiczna – Cennik

Konsultacja gastrologiczna 250 zł
Konsultacja gastrologiczna profesor 400 zł
Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie