Hematolog

Hematologia to dział medycyny zajmujący się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób nowotworowych i nienowotworowych krwi, oraz układu krwiotwórczego. Biorąc pod uwagę obszar tematyczny, będący w kręgu zainteresowań hematologii, jest to nauka ściśle powiązana z innymi gałęziami medycyny. Mowa tutaj przede wszystkim o onkologii, transplantologii, immunologii czy serologii. Specjalistą z zakresu hematologii jest lekarz hematolog.

Czym zajmuje się hematologia?

Krew stanowi 9-10% masy ciała człowieka i pełni szereg funkcji, dbając o prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do najważniejszych zadań krwi należy dostarczanie tlenu komórkom i składników odżywczych narządom. Krew jest nośnikiem hormonów, reguluje ciepłotę ciała, pomaga usuwać produkty uboczne przemiany materii z organizmu. Gdy skład krwi lub jej właściwości odbiegają od norm, pojawiają się problemy zdrowotne, a pacjent – w ramach diagnostyki – powinien odwiedzić gabinet hematologiczny, w którym przyjmuje wykwalifikowany hematolog.

Jak już zostało wspomniane, lekarz hematolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób krwi i układu krwiotwórczego. W składzie tego ostatniego wyróżnia się szpik kostny, węzły chłonne, śledzionę oraz wątrobę. Hematolog może także badać i leczyć wszelkie zaburzenia krwi zdiagnozowane w przebiegu chorób innych narządów.

Leczenie chorób hematologicznych w Premium Medical

Choroby hematologiczne to niezwykle szeroka grupa schorzeń, która dotyka osób w każdym wieku. Chorują dzieci i osoby starsze, warto także wspomnieć o tym, że część z dolegliwości może mieć podłoże genetyczne. Jakie sygnały od organizmu powinny skłonić pacjenta na konsultacje hematologiczne? Istnieją specyficzne objawy, które mogą sugerować obecność choroby hematologicznej:

 • nieuzasadniona utrata masy ciała,
 • częste infekcje,
 • przewlekłe uczucie zmęczenia,
 • senność,
 • ból kręgosłupa i kości,
 • zawroty głowy,
 • mroczki przed oczami,
 • długo gojące się rany,
 • blady odcień błon śluzowych,
 • krwawienie z nosa,
 • gorączka bez przyczyny,
 • krwawienie z dziąseł,
 • skłonność do tworzenia krwiaków i siniaków,
 • pocenie się w nocy,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Jak widać, niektóre z wymienionych objawów łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, przez co wielu pacjentów odwiedza gabinet hematologiczny zbyt późno. Na moment rozpoczęcia leczenia, wpływ ma także konieczność otrzymania skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Dlatego w przypadku wystąpienia wyraźnych sygnałów ze strony organizmu, dobrym rozwiązaniem będzie lekarz hematolog, na przykład prywatnie. Pacjenci mieszkający w Warszawie lub okolicach, mogą skorzystać z konsultacji u specjalisty Premium Medical. Niektóre choroby hematologiczne są uleczalne, inne, niestety nie. Nie warto zatem odkładać momentu umówienia się na wizytę, ponieważ cena lekceważenia swojego zdrowia może być ogromna.

Jakie choroby leczy lekarz hematolog?

Osoby decydujące się na konsultacje hematologiczne są diagnozowane w kierunku takich chorób, jak m.in. chłoniaki i białaczki, skazy krwotoczne, niedokrwistość, nadpłytkowość, AIDS, niedobory odporności czy pierwotne włóknienie szpiku. Dobry hematolog zawsze patrzy na pacjenta w sposób holistyczny i przeprowadza kompleksową diagnostykę, zanim poinformuje o swoich podejrzeniach. Jak wyglądają konsultacje hematologiczne? Bez względu na to, czy wyborem pacjenta będzie lekarz przyjmujący na NFZ, czy też lekarz hematolog prywatnie, wizyta powinna przebiegać według określonego schematu. Ważną rolę ma oczywiście wywiad lekarski i zapoznanie się z historią chorób pacjenta, jak i jego najbliższych. Hematolog przeprowadza badanie przedmiotowe, spisuje leki stosowane przez chorego.

Podczas konsultacji, specjalista hematolog posługuje się początkowo podstawowymi badaniami kontrolnymi wynikami morfologii, gdzie oznacza się liczbę krwinek czerwonych, krwinek białych, stężenie hemoglobiny, ilość hematokrytu. Na podstawie badania przedmiotowego oraz indywidualnej oceny stanu zdrowia, lekarz może poszerzyć diagnostykę. W zależności od objawów pacjenta, lekarz hematolog może skierować go m.in. na badania obrazowe, genetyczne, biopsję węzłów chłonnych, rozszerzone badania krwi czy badanie histopatologiczne szpiku. Proces diagnostyki wymaga pełnej współpracy na linii hematolog-pacjent. Zatajenie stanu zdrowia, objawów opóźnia wprowadzenie leczenia, jak i może je zakłócić. W takim przypadku nawet najlepszy hematolog może mieć problem z właściwym przeprowadzeniem pacjenta przez diagnostykę i leczenie.

Leczenie chorób hematologicznych – Warszawa i okolice

Działająca w Warszawie klinika Premium Medical to miejsce, w którym przyjmuje doświadczony lekarz hematolog. Nasi pacjenci mogą liczyć na szybki termin wizyty, wykonanie większości badań diagnostycznych na miejscu (ich cena jest zawsze podawana przed wykonaniem badania) oraz kompleksową opiekę – w razie potrzeby nad leczeniem pacjenta czuwa zespół lekarzy. Jeśli chodzi o samą formę terapii, lekarz hematolog dobiera ją indywidualnie. Leczenie może obejmować stosowanie leków, odpowiednią dietę, ale i też np. zabiegi chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, przeszczep szpiku kostnego czy immunoterapię.

Cennik usług naszych specjalistów jest dostępny na stronie internetowej, w razie wątpliwości prosimy o kontakt z personelem kliniki online, telefonicznie lub osobiście (Warszawa, ul. Kobielska 23).

Konsultacja hematologiczna – Cennik

Konsultacja hematologiczna 250 zł
Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie