Histeroskopia diagnostyczna i zabiegowa

W klinice Premium Medical w Warszawie wykonujemy histeroskopię, czyli endoskopowe badanie macicy. Pozwala ono na m.in. wykrycie i usunięcie zmian patologicznych w obrębie badanego obszaru, diagnostykę i leczenie stanów przedrakowych, wad anatomicznych czy niepłodności.

Czym jest histeroskopia?

Histeroskopia to metoda endoskopowa z dziedziny ginekologii, znajdująca zastosowanie w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu wnętrza kanału szyjki macicy, jamy macicy oraz ujść macicznych jajowodów. Do przeprowadzenia histeroskopii stosowany jest histeroskop. Jest to rodzaj endoskopu o niewielkiej średnicy, mający źródło światła oraz kamerę wideo. Obraz z wnętrza jamy macicy jest przekazywany na monitor, co ułatwia pracę lekarzowi, jak i umożliwia nagranie przebiegu histeroskopii. Wyróżnia się histeroskopię diagnostyczną oraz zabiegową.

Histeroskopia diagnostyczna

Histeroskopia diagnostyczna to jedno z badań ginekologicznych. W jego ramach lekarz ocenia kształt i budowę jamy macicy oraz jej śluzówki. Pozwala to na diagnostykę wad anatomicznych, zmian patologicznych, niepłodności. Badanie trwa ok. 10-20 minut, a pacjentka – po krótkiej obserwacji lekarskiej – tego samego dnia może wrócić do domu. Histeroskopia diagnostyczna może, ale nie musi być przeprowadzana z użyciem znieczulenia miejscowego. Gdy w trakcie badania lekarz stwierdzi obecność zmian patologicznych we wnętrzu jamy macicy, może zadecydować o rozszerzeniu go o histeroskopię zabiegową w celu ich usunięcia.

Histeroskopia zabiegowa

Histeroskopia zabiegowa, inaczej operacyjna lub chirurgiczna, jest przeprowadzana osobno lub w ramach rozszerzenia badania histeroskopowego. W jej ramach możliwe jest:

  • usunięcie zmian patologicznych w jamie macicy, czyli polipów, zrostów czy mięśniaków,
  • usunięcie wad anatomicznych (np. usunięcie przegrody macicy),
  • usunięcie ciała obcego z jamy macicy,
  • pobranie wycinku do badania histopatologicznego.

Histeroskopia operacyjna trwa nieco dłużej, a sama rekonwalescencja pacjentki wynosi 1-3 dni. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia histeroskopii?

Histeroskopia macicy jest przeprowadzana w przypadku:

  • diagnostyki i leczenia niepłodności,
  • zaburzeń cyklu menstruacyjnego,
  • występowania u pacjentki krwawień bez rozpoznanej przyczyny,
  • powtarzających się poronień samoistnych,
  • poszukiwania i usunięcia zagubionej wkładki wewnątrzmacicznej,
  • diagnostyki i leczenia wad anatomicznych jamy macicy,
  • diagnostyki chorób nowotworowych,
  • rozrostu endometrium,
  • zabiegów leczniczych w celu usunięcia polipów, zrostów i mięśniaków macicy, ciała obcego.

Zarówno badanie, jak i zabieg mają pewne przeciwwskazania. Histeroskopia nie jest przeprowadzana u pacjentek z infekcją pochwy i stanami zapalnymi narządów miednicy mniejszej. Przeciwwskazaniem do jej wykonania jest również m.in. ciąża, miesiączka czy obfite krwawienia z macicy.

Jak przebiega histeroskopia

To, jak przebiega histeroskopia macicy, jest uzależnione od tego, czy przeprowadzana jest diagnostyka, czy też leczenie. Jednak wstępny etap histeroskopii jest taki sam. Po odkażeniu sromu i pochwy lekarz wprowadza histeroskop przez pochwę i szyjkę macicy do wnętrza jamy macicy. W celu zwiększenia widoczności i tym samym polepszenia jakości badania/precyzji zabiegu, lekarz wprowadza do jamy macicy płyn do rozprężenia. Zwykle jest to sól fizjologiczna, możliwe jest także zastosowanie dwutlenku węgla.

Dalszy przebieg histeroskopii jest uwarunkowany celem badania/zabiegu. Lekarz może skupić się na ocenie wnętrza jamy macicy i jej śluzówki lub też usunąć zmiany patologiczne i pobrać materiały do badania histopatologicznego. Histeroskopia diagnostyczna jest wykonywana z użyciem standardowego histeroskopu, z kolei histeroskopia operacyjna wymaga zastosowania endoskopu o nieco większej średnicy. Pozwala to na wprowadzenie mikronarzędzi do jamy macicy w celu usunięcia zmian patologicznych lub pobrania wycinku do badania histopatologicznego.

Po badaniu/zabiegu możesz odczuwać niewielki ból w podbrzuszu lub zauważyć krwawienie – to całkowicie normalne. Po histeroskopii zadbaj o swój odpoczynek, unikaj wysiłku fizycznego, dźwigania ciężkich przedmiotów. Jeśli dolegliwości nie miną lub nasilą się, pojawi się gorączka, upławy zgłoś się pilnie do lekarza. Histeroskopia rzadko kończy się skutkami ubocznymi. Jednymi z nich mogą być zakażenie w obrębie jamy macicy lub w przypadku zabiegu przedziurawienie ściany macicy.

Jak się przygotować do histeroskopii

Histeroskopia macicy to zabieg małoinwazyjny, jednak przed jego przeprowadzeniem należy zadbać o odpowiednie przygotowanie pacjentki. W ramach konsultacji kwalifikującej lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny – zapyta o historię chorób, listę zażywanych leków, wykona wstępne badanie ginekologiczne. W trakcie wizyty zostaniesz poinformowana o przygotowaniach do zabiegu, jego przebiegu, jak i możliwych powikłaniach. Kluczowy jest tutaj termin badania/zabiegu. Histeroskopia macicy jest wykonywana po miesiączce, a przed owulacją.

Histeroskopia może wymagać odstawienia niektórych leków i wykonania dodatkowych badań, w tym badań bakteriologicznych, USG miednicy mniejszej. W dniu badania lub zabiegu musisz zgłosić się do kliniki na czczo.

Histeroskopia prywatnie – cennik

Twoim miejscem zamieszkania jest Warszawa lub okolice i chcesz umówić się na badanie macicy? Histeroskopia prywatnie w Premium Medical to gwarancja szybkiego terminu badania/zabiegu, jak i konsultacji kwalifikującej u doświadczonego specjalisty. Nasz personel zadba o Twój komfort i prywatność w trakcie wizyty, jak i otoczy Cię opieką po przeprowadzeniu badania lub zabiegu.

Cena za usługę jest uzależniona od jej rodzaju. Jeśli zaleceniem lekarza będzie histeroskopia diagnostyczna, cena badania wynosi 1200 zł. Histeroskopia zabiegowa kosztuje 2900 zł. Aktualny cennik naszych usług znajdziesz na stronie internetowej.

W celu umówienia wizyty w Premium Medical Warszawa zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy umieszczony na naszej stronie. Możesz także umówić termin konsultacji kwalifikującej osobiście w placówce kliniki przy ul. Kobielskiej 23. Zapraszamy!

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie