Logopeda

Logopedia to nauka zajmująca się kształtowaniem oraz doskonaleniem mowy (logopedia ogólna). Z kolei usuwaniem zaburzeń mowy zajmuje się logopedia specjalna. Specjalistą w tym zakresie jest logopeda. Jego praca polega na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu zaburzeń mowy u dzieci oraz dorosłych. Zapraszamy na wizytę u logopedy w Premium Medical w Warszawie.

Kiedy zgłosić się do logopedy?

Konsultacje logopedyczne są zalecane u dzieci:

  • opóźnionych w rozwoju,
  • mających problemy ze słuchem, czytaniem, pisaniem,
  • ze zdiagnozowanym autyzmem,
  • z zaburzeniami mowy (np. sepleniące, jąkające się, niewymawiające głoski „r”).

Dobry logopeda to specjalista, który pomaga także dzieciom dwujęzycznym, mającym kłopoty z komunikacją językową. Wizyta logopedyczna to nieoceniona pomoc dla pacjentów z dysleksją, problemami neurologicznymi. Logopedia to dziedzina nauki, która łączy w sobie różne gałęzie medycyny, w tym psychologię, jak i pedagogikę czy filologię. Pomaga to w diagnozie pacjentów, jak i przebiegu ich terapii. W przypadku kłopotów w komunikacji językowej dziecko może wycofywać się z kontaktów z rówieśnikami. To z kolei ma wpływ na jego rozwój emocjonalny.

Gabinet logopedyczny odwiedzają pacjenci w różnym wieku. W przypadku diagnostyki i leczenia dorosłych logopedia obejmuje przede wszystkim ćwiczenia dykcji i pracę nad mową, która ucierpiała w wyniku np. udaru mózgu lub choroby. Zdarza się także, że do logopedy zgłasza się osoba z zaburzeniami mowy, których leczenia nie przeprowadzono w dzieciństwie. Dobry logopeda przeprowadzi odpowiednią terapię w każdym z przypadków, jednak należy mieć na uwadze, że wszelkie zaburzenia mowy należy leczyć jak najszybciej po ich zdiagnozowaniu.

Jak wygląda wizyta u logopedy?

Pierwsza wizyta u logopedy to przede wszystkim ocena skali problemów pacjenta. Logopeda przeprowadza oględziny aparatu mowy, prosi pacjenta o wykonanie kilku ćwiczeń. Ważny jest także wywiad lekarski – pytania dotyczące rozwoju mowy u pacjenta czy też ewentualnych zaburzeń mowy u najbliższych członków rodziny pacjenta.

Dopiero postawienie diagnozy umożliwia rozpoczęcie terapii. W zależności od specyfiki problemów pacjenta może to być np. terapia wad wymowy, rehabilitacja głosu, emisja głosu mówionego czy terapia miofunkcjonalna. Dobry logopeda nie tylko rozpozna zaburzenia mowy u pacjenta, ale i w razie potrzeby rozpocznie współpracę z innymi specjalistami, na przykład z dziedziny neurologii.

Nawet najlepszy logopeda nie zapewni pacjentowi skutecznej terapii, jeśli nie będzie on pracować nad swoim problemem z mową samodzielnie lub z opiekunami. Logopeda zaleca ćwiczenia domowe, a dalsza część terapii jest możliwa dopiero wtedy, kiedy bieżący materiał zostanie w pełni opanowany przez pacjenta.

Warto dodać, że konsultacja lub terapia logopedyczna nie powinna być przeprowadzana u pacjentów, którzy są przeziębieni. Ból gardła czy katar mogą myląco wpłynąć na diagnozę, jak i stanowią przeszkodę w poprawnym wykonywaniu ćwiczeń przez pacjenta.

Rodzaje usług logopedycznych:

  • terapia miofunkcjonalna – (m.in. przygotowanie mięśniowe do leczenia ortodontycznego, implantologii, terapii wad wymowy oraz zabiegów ortognatycznych)
  • rehabilitacja głosu,
  • emisja głosu mówionego,
  • terapia wad wymowy.

Logopeda prywatnie – oferta Premium Medical w Warszawie

W Premium Medical Warszawa zapraszamy na konsultacje logopedyczne dzieci od 7. Roku życia i dorosłych. Doświadczony logopeda przeprowadzi wywiad lekarski oraz badanie aparatu mowy. Wizyta logopedyczna w ramach diagnostyki jest niezbędna, aby móc opracować plan ewentualnej terapii pacjenta. Po zakończeniu leczenia zapraszamy również na wizyty kontrolne. Pierwsza z nich jest zalecana po upływie 3 miesięcy od zakończenia terapii.

Logopeda prywatnie w Premium Medical to gwarancja szybkiego terminu konsultacji i tym samym – niezwłocznego rozpoczęcia terapii zaburzeń mowy. Nasi specjaliści dbają o przyjazną atmosferę w trakcie wizyty, zapewniając najmłodszym pacjentom terapię dopasowaną do ich wieku oraz możliwości. Nasz gabinet logopedyczny w Warszawie odwiedzają także pacjenci dorośli. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma problemy z mową w wyniku choroby, przebytego zawału lub udaru, skontaktuj się z nami. Logopeda prywatnie to najlepszy sposób na dopasowanie planu spotkań do swoich codziennych obowiązków. Nasza klinika jest czynna od poniedziałku do soboty.

Konsultacja logopedyczna – Cennik

Diagnoza logopedyczna (z wydaniem pisemnej opinii) 250 zł
Regularna wizyta logopedyczna w terapii 180 zł
Kontrolna wizyta logopedyczna (po 3 miesiącach od zakończenia terapii) 180 zł

 

Cena za wizytę u logopedy jest uzależniona od rodzaju konsultacji. Daj nam znać, czy zależy Ci na diagnostyce logopedycznej z wydaniem pisemnej opinii, terapii czy wizycie kontrolnej. Szczegóły na temat aktualnych cen znajdziesz także w zakładce cennik na naszej stronie.

Termin wizyty możesz umówisz telefonicznie, online lub osobiście (Warszawa, ul. Kobielska 23). Do zobaczenia!

Poznaj lekarzy wykonujących to badanie
Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie