USG brzucha dziecka

Badanie USG brzucha dziecka to jedna z najczęściej przeprowadzanych metod diagnostycznych. W pełni bezpieczna i szybka, dzięki czemu sprawdza się nawet w przypadku najbardziej wymagających małych pacjentów. Chcesz umówić swoje dziecko na USG jamy brzusznej? Skorzystaj z oferty w Premium Medical w Warszawie. Nasi specjaliści wiedzą, jak zamienić zwykłą wizytę u lekarza na małą przygodę odważnego pacjenta. Podpowiadamy także, kiedy należy wykonać badanie i jak przygotować dziecko do USG brzucha.

USG brzucha – co to za badanie?

USG to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe. Pozwala ocenić wygląd i funkcjonowanie narządów wewnętrznych, jak i wykryć ewentualne wady wrodzone czy nieprawidłowości w obrębie jamy brzusznej, w tym guzy. Z racji swojej specyfiki USG przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku.

Jak często powinno się robić USG jamy brzusznej?

Częste kolki u niemowlaka? Ból brzucha jako wymówka w celu uniknięcia sprawdzianu? Nie bagatelizuj objawów zdrowotnych u dziecka. Cena za opóźnienie diagnostyki może być wysoka. Pamiętaj, że USG brzucha dziecka to nie tylko badanie przesiewowe w pierwszych etapach jego życia, ale i dostarczające wielu informacji badanie profilaktyczne. Nawet jeśli Twoja pociecha czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów wskazujących na problemy układu pokarmowego, moczowego lub wydalniczego, warto wykonywać USG jamy brzusznej raz w roku lub co dwa lata. USG to badanie, które w razie potrzeby można wielokrotnie powtarzać.

Dowiedz się więcej o przyczynach bólu brzucha u dziecka.

Wskazania do badania – kiedy zrobić USG brzucha dziecka?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej dziecka to jedno z podstawowych badań kontrolnych, które należy przeprowadzić u niemowląt i noworodków. Sprawdź, jakie badania USG wykonać w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Oprócz wczesnej diagnostyki USG brzucha dziecka wykonuje się, jeśli występują niepokojące objawy zdrowotne, tj.:

  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • nawracające infekcje układu moczowego,
  • wymioty, biegunka/zaparcia,
  • krew/śluz w moczu/kale,
  • utrzymująca się przez 7 dni gorączka bez wyraźnej przyczyny,
  • ból brzucha,
  • tkliwość brzucha,
  • krwawienie z układu moczowego, pokarmowego, wydalniczego,
  • szybki i nieuzasadniony spadek masy ciała,
  • żółtaczka.

USG brzucha dziecka przeprowadza się również w przypadku wystąpienia urazu brzucha, w ramach diagnostyki przed/po operacji.

Jak wygląda USG brzucha?

USG brzucha to badanie przeprowadzane w pozycji leżącej. Wykonuje się je z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury ultrasonograficznej ze specjalną głowicą – obraz z wnętrza jamy brzusznej jest widoczny od razu na ekranie monitora. Przed rozpoczęciem badania lekarz nanosi na odkryty brzuch specjalny żel, który ułatwia przenoszenie fal dźwiękowych, jak i przesuwanie głowicy po ciele.

Badanie jest krótkie, wizyta trwa ok. 15-30 minut. W jej trakcie specjalista od razu podaje wynik USG i w razie konieczności informuje o dalszym postępowaniu/leczeniu/wizycie kontrolnej. Pacjent otrzymuje również wydruk z badania.

Z racji specyfiki badania i konieczności przyjęcia przez dziecko pozycji nieruchomej, warto postawić na sprawdzoną placówkę i specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami. Chcesz umówić się na USG brzucha dziecka? Gdzie w Warszawie możesz liczyć na przyjazną dziecku atmosferę? Zapraszamy Cię do naszej prywatnej kliniki Premium Medical Warszawa. Przyjmuje u nas doświadczona kadra medyczna, w tym radiolog dziecięcy, który wie, jak zminimalizować u dziecka stres związany z wizytą lekarską i badaniem. Zapewniamy dostęp do najnowszej aparatury i szybkie terminy konsultacji.

Jak przygotować dziecko do USG brzucha?

Dieta

W przypadku USG brzucha dziecka, przygotowanie do badania jest uzależnione od wieku pacjenta. Zaleca się, aby nakarmić noworodka lub niemowlę ok. 1-1,5 h przed badaniem, co pomoże nie tylko napełnić pęcherz moczowy dziecka, jak i je uspokoić. To z kolei ma ogromny wpływ na przebieg USG, w trakcie którego pacjent powinien leżeć nieruchomo.

USG brzucha dziecka kilkuletniego wiąże się z koniecznością zastosowania u małego pacjenta lekkostrawnej diety w dniu badania. Należy uważać przede wszystkim na napoje gazowane oraz potrawy wzdymające. Aby USG dało miarodajny wynik, podaj dziecku ostatni posiłek 2-3 h przed badaniem, zadbaj również o nawodnienie pociechy, aby jej pęcherz moczowy był pełny. Przygotowanie do USG brzucha u starszych dzieci, nastolatków, ma taki sam przebieg, jak w przypadku dorosłych. Jeśli badanie jest przeprowadzane rano, pacjent powinien zgłosić się na czczo z pełnym pęcherzem moczowym. Gdy wizyta przypada na godziny popołudniowe, dziecko powinno zjeść ostatni posiłek ok. 4-6 h przed badaniem.

Emocje

Choć badanie USG brzucha dziecka ma taki sam przebieg, jak badanie u dorosłego, to właśnie u najmłodszych pacjentów wizyta może wywołać największy stres. Dlatego tak ważne jest wytłumaczenie kilkulatkowi, że badanie jest bezbolesne i szybkie. Możesz opowiedzieć, jak przebiega wizyta lub zaproponować zabawę w doktora, który sprawdzi, jak czuje się brzuszek. Dobrym pomysłem na rozładowanie emocji jest zabranie ze sobą do gabinetu lekarskiego ulubionej zabawki pociechy. W przypadku noworodków i niemowląt, pomocny może być ulubiony kocyk czy smoczek dziecka oraz oczywiście obecność rodzica.

Ubiór

Warto jeszcze wspomnieć o odpowiednim ubiorze. Jak przygotować dziecko do USG brzucha? Postaw na wygodny i szybki do zdejmowania/założenie ubiór. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów, którzy szybciej się niecierpliwią na lekarskiej kozetce.

USG brzucha dziecka w Warszawie – cennik

Ile kosztuje USG brzucha dziecka prywatnie? W naszej klinice Premium Medical Warszawa cenę badania sprawdzisz w szczegółowym cenniku usług, który znajdziesz tutaj: cennik. W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Jak umówić się na badanie USG brzucha dziecka w Premium Medical? Możesz to zrobić na kilka sposobów – telefonicznie, online lub osobiście (zapraszamy do naszej placówki na ul. Kobielskiej 23). Wybierz specjalistę, dogodny termin badania – jesteśmy otwarci również w soboty.

Wybierz lekarza i umów wizytę online na to badanie