Baza wiedzy

Poznaj najnowsze pojęcia w bazie wiedzy Premium Medical

Trudności w oddawaniu moczu lub stolca u dorosłych i u dzieci

Korzystanie z toalety kojarzy Ci się z bólem? Zaparcia i problemy z oddawaniem moczu to wstydliwy problem. Jednak gdy dolegliwości się (...)

więcej
Rak gruczołu krokowego – przyczyny, objawy, zapobieganie i diagnoza

Choć wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestii profilaktyki zdrowotnej, wciąż zbyt wielu mężczyzn omija gabinety lekarskie. (...)

więcej

Najczęściej czytane

Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny i objawy
Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny i objawy

Mocne, gęste włosy? Niestety, nie każdy z nas może pochwalić imponującą czupryną. O ile wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest (...)

więcej
Jakie są rodzaje blizn?
Jakie są rodzaje blizn?

Pamiątka po urazie, trądziku, a może operacji? Większość osób ma minimum jedną bliznę na skórze. Niekiedy jest ona skrywana pod (...)

więcej
Przedwczesna menopauza: przyczyny i leczenie

Menopauza prędzej czy później dotyka każdą kobietę. Zmiany hormonalne są nieuchronne. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy przychodzi (...)

więcej

Wszystkie pojęcia

Nowotwory u dzieci i młodzieży – rodzaje i rozpoznanie

Choroba dziecka to wyzwanie dla całej rodziny. Nowotwór to diagnoza, której obawia się każdy z nas, bez względu na wiek. W Polsce (...)

więcej
Wczesne wykrywanie nowotworów. Znaczenie profilaktyki, badań profilaktycznych i przesiewowych

Ponad milion Polek i Polaków ma chorobę nowotworową. Jej skuteczne leczenie jest w dużej mierze uzależnione od momentu, w którym (...)

więcej
Najczęstsze nowotwory u kobiet i mężczyzn. Czynniki ryzyka

Dlaczego tyle osób choruje na raka? Nowotwory złośliwe to druga najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce. Zgodnie z danymi z Krajowego (...)

więcej
Bóle brzucha u dziecka – możliwe przyczyny

„Mamo, tato, boli mnie brzuch” – jeśli jesteś rodzicem, z pewnością Twoja pociecha niejednokrotnie wypowiadała to zdanie. Ból (...)

więcej
Żylaki na nogach – skąd się biorą, przyczyny, objawy, zapobieganie. Gdzie leczyć?

Twoje nogi pokrywa sieć pajączków w charakterystycznym czerwono-fioletowym kolorze? To defekt kosmetyczny, jednak z czasem może on (...)

więcej
Wrodzone i nabyte wady serca – najczęstsze rodzaje. Jak rozpoznać, gdzie rozpocząć diagnostykę?

W ciągu godziny przetacza ponad 350 l krwi. O czym mowa? O sercu, czyli ciężko pracującej pompie, umożliwiającej dostarczenie z (...)

więcej
Przewlekła niewydolność serca – przyczyny i objawy

Pod terminem niewydolności serca kryje się upośledzenie funkcji mięśnia sercowego. Serce to sprawnie działająca pompa, która dba o (...)

więcej
Zabieg czyszczenia brzegów powiek urządzeniem BlephEx

 BlephEx jest urządzeniem stosowanym w leczeniu zapalenia brzegów powiek. Zapalenia powiek powstają przez nadmierny wzrost bakterii (...)

więcej
Jak rozpoznać udar mózgu? Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Mimo rozwoju medycyny udar mózgu wciąż wiąże się z dużym wskaźnikiem śmiertelności. Dlatego tak ważne jest budowanie (...)

więcej
Czy osoby zdrowe powinny przechodzić badania profilaktyczne u kardiologa?

Możesz pochwalić się dobrym zdrowiem? To świetnie! Nie zapominaj jednak o niezwykle ważnym elemencie profilaktyki zdrowotnej, jakim (...)

więcej
Choroba wieńcowa – co trzeba wiedzieć? Przyczyny, profilaktyka

Duszność pojawiająca się w trakcie wysiłku fizycznego nie zawsze jest efektem zbyt intensywnego treningu. Ból w klatce piersiowej i (...)

więcej
Czym są zmarszczki palacza? Jak powstają i jak im zapobiegać?

Powstawanie i pogłębianie się zmarszczek to jeden z efektów starzenia. Nie oznacza to jednak, że nie masz wpływu na ten proces. Twoje (...)

więcej
Przyczyny i objawy zawału serca. Profilaktyka, czyli jak uniknąć zawału?

Czy można pomylić zawał serca z… niestrawnością? Tak! Tzw. cichy zawał bywa mylony z innymi dolegliwościami zdrowotnymi i jest (...)

więcej
Co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Przyczyny, objawy, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze to jedna z tych chorób, która lubi rozwijać się po cichu. Gdy wreszcie daje o sobie znać, pacjent może już (...)

więcej
Jak przebiega proces gojenia rany i od czego zależy proces powstawania blizn?

Dla niektórych osób blizna to pamiątka po wydarzeniu z przeszłości. Dla innych – źródło kompleksów i obniżonej samooceny. Jedno (...)

więcej
Jakie są rodzaje blizn?

Pamiątka po urazie, trądziku, a może operacji? Większość osób ma minimum jedną bliznę na skórze. Niekiedy jest ona skrywana pod (...)

więcej
Czym są zmarszczki grawitacyjne? Jak powstają, zapobieganie

Czy wiesz, że grawitacja ma wpływ na wygląd Twojej skóry? Zmarszczki to naturalny efekt starzenia. Jednak ilość i głębokości linii (...)

więcej
Jakie są najpopularniejsze zabiegi przeciwstarzeniowe dla mężczyzn? Jak spowolnić starzenie się skóry?

Mydło i dezodorant już dawno przestały być uniwersalnym zestawem pielęgnacyjnym dla mężczyzn. Obecnie panowie poświęcają więcej (...)

więcej
Zmarszczki od słońca i starzenie się skóry. Jak powstają, sposoby zapobiegania i jak poprawić wygląd skóry?

Lubisz, gdy promienie słoneczne muskają Twoją skórę? Słońce jest niezbędne do syntezy witaminy D3. Poprawia też humor i dodaje (...)

więcej
Zmarszczki na szyi? Jak je usunąć? Wypełnienie zmarszczek na szyi

Zmarszczki to naturalny skutek starzenia się skóry. Początkowo przybierają postać ledwo widocznych linii, z czasem się pogłębiają, (...)

więcej
Jak się pozbyć zmian skórnych? Czy wymrażanie jest skuteczne?

Krioterapia, czyli leczenie zimnem, to popularna metoda przeciwbólowa. Od lat jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu gałęziach (...)

więcej
Co to są królicze zmarszczki. Jak powstają i jak je usunąć?

Powstawanie i pogłębianie się zmarszczek to jeden z etapów starzenia się skóry. Jednak oprócz charakterystycznych linii wokół oczu (...)

więcej
Fibryna bogatopłytkowa jako stymulator tkankowy. Skuteczna regeneracja

Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach medycyny estetycznej są te pobudzające skórę do regeneracji. Obok tradycyjnych (...)

więcej
Nadmierna potliwość rąk, stóp i pach. Skąd się bierze i jak sobie z tym radzić?

Wilgotne dłonie, mokre plamy od potu na ubraniu… u wielu osób nadmierna potliwość powoduje dyskomfort i wycofanie się z życia (...)

więcej
Kurze łapki – estetyczny problem, który można załagodzić

Pogłębiające się linie na twarzy to naturalny efekt starzenia się skóry. Wraz z wiekiem organizm produkuje mniej włókien (...)

więcej
Jak powstają poprzeczne zmarszczki? Metody zapobiegania i usuwania

Jednym z rodzajów zmarszczek mimicznych są zmarszczki poprzeczne czoła. Nadają one twarzy zdziwionego lub nieco pochmurnego wyrazu. Ich (...)

więcej
Co to jest lwia zmarszczka? Dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć?

Jeśli masz bogatą mimikę twarzy, z pewnością widzisz, jak emocje wpływają na kondycję Twojej skóry. Śmiech, złość czy smutek (...)

więcej
Astma wysiłkowa – choroba sportowców? Przyczyny i objawy astmy wysiłkowej

Odczuwasz duszności i spadek wydolności fizycznej w trakcie treningu? To może być astma wysiłkowa. Wiele osób utożsamia ją ze (...)

więcej
Astma zawodowa. Przyczyny i objawy niebezpiecznej choroby zawodowej

Pogorszenie zdrowia z powodu warunków pracy nie należy do rzadkości. Niestety, w wielu przypadkach pracownicy nie są odpowiednio (...)

więcej
Czym jest astma alergiczna? Poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Kichanie, łzawienie oczu – czy to alergia a może już astma alergiczna? Choroby na tle alergicznym są coraz powszechniejsze. Warto (...)

więcej
Na czym polegają badania czynnościowe układu oddechowego? Metody i rodzaje

Choroby układu oddechowego dotykają osób w każdym wieku. Coraz liczniejsza grupa pacjentów z zaburzeniami sprawności wentylacyjnej (...)

więcej
Jakie są przyczyny astmy? Poznaj objawy i dowiedz się, jak diagnozować astmę

Choroby układu oddechowego stają się coraz powszechniejsze. W tej grupie schorzeń na szczególną uwagę zasługuje astma. Według (...)

więcej
Włosy po chemioterapii. Jak radzić sobie z utratą włosów?

Leczenie onkologiczne to dla pacjenta trudny proces, często wiążący się ze skutkami ubocznymi. Jednym z nich może być wypadanie (...)

więcej
Przerost gruczołu krokowego (prostaty, stercza) – co należy wiedzieć?

Problemy z układem moczowo-płciowym u mężczyzn nie należą do rzadkości. Niestety, wielu panów wstydzi się swoich dolegliwości lub (...)

więcej
Liszajec zakaźny – co to jest? Poznaj przyczyny i możliwości leczenia

Choroby skóry to przypadłość nie tylko osób, które niewystarczająco dbają o higienę osobistą. Czasami czynnikiem zapalnym są tak (...)

więcej
Atopowe zapalenie skóry – poznaj przyczyny, objawy i profilaktykę

Świąd i zmiany skórne to jedne z głównych objawów popularnej choroby skóry, jaką jest AZS. Mimo iż schorzenie to rozwija się (...)

więcej
Grzybice skóry – jakie są rodzaje? Poznaj objawy, przyczyny i leczenie

Problemy skórne? Zwykle pojawiają się wtedy, gdy zostaną uszkodzone mechanizmy obronne naskórka. Zmiany chorobowe łatwo pomylić z (...)

więcej
Łysienie psychogenne – stres a utrata włosów. Jak to się łączy?

Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się w każdym wieku, za każdym razem będąc czymś więcej, niż tylko problemem natury (...)

więcej
Trądzik – przyczyny, objawy, rodzaje trądziku i możliwości leczenia

Problemy dermatologiczne znacząco wpływają na samoocenę pacjenta. Jednym ze schorzeń, którego objawem są widoczne zmiany skórne, (...)

więcej
Łysienie menopauzalne – przyczyny i objawy. Menopauza a wypadanie włosów

Przez wiele osób włosy są traktowane jako jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, nawet te najpiękniejsze mogą z czasem stracić (...)

więcej
Łuszczyca – poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia.

Zmiany skórne to nie tylko problem natury estetycznej, ale i bardzo często objaw poważniejszej choroby. Tak też jest w przypadku (...)

więcej
Urazy stawu kolanowego – objawy i gdzie zgłosić się po pomoc?

Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, mający ogromne znaczenie na zakres naszego ruchu. Wszelkie urazy i (...)

więcej
Co to jest endometrioza? Bolesny problem, który można leczyć

Endometrioza. Taką diagnozę usłyszało już ponad 180 milionów kobiet na całym świecie. Niestety, wiele z nich dowiedziało się o (...)

więcej
Nadczynność i niedoczynność tarczycy – objawy i rozpoznanie

Tarczyca to niewielki gruczoł znajdujący się w przednio-dolnej części szyi. Kształtem przypomina motyla, a wszelkie (...)

więcej
Uszkodzone ścięgno Achillesa. Jakie są możliwe przyczyny i objawy?

Ścięgno Achillesa to najgrubsze i największe ścięgno u człowieka - liczy ok. 15 cm i rozpościera się od pięty do połowy łydki. (...)

więcej
Zanokcica i zastrzał. Co to jest różnice, objawy i przyczyny

Nawet jeśli nie jesteś osobą zbytnio aktywną fizycznie, może przytrafić Ci się uraz dłoni. Domowe porządki, prace w ogrodzie, (...)

więcej
Czym jest zabieg bankietowy i jakie przynosi efekty?

Zdrowia, promienna cera to najlepsza ozdoba każdego z nas. Aby kondycja skóry była jak najlepsza, należy o nią regularnie dbać, a w (...)

więcej
Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny i objawy

Mocne, gęste włosy? Niestety, nie każdy z nas może pochwalić imponującą czupryną. O ile wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest (...)

więcej
Dlaczego skóra się starzeje? Jak spowolnić ten proces i wyglądać młodziej

Patrzysz w lustro i widzisz kolejną zmarszczkę pod oczami? Starzenie się skóry to nieunikniony proces, który dotyka każdego z nas, (...)

więcej
Pozytywny wynik testu ciążowego i co teraz? Pierwsze kroki po zajściu w ciążę

Trzymasz w ręku pozytywny wynik testu ciążowego? Z pewnością towarzyszy Ci szereg emocji, a jedną z nich jest lęk przed nieznanym. (...)

więcej
Poznaj przyczyny i objawy łysienia androgenowego

Niepokoi Cię kondycja swoich włosów? Niekiedy słabsze, wypadające kosmyki są wynikiem przyjścia choroby, zmiany diety, stresu czy (...)

więcej
Kiedy należy wybrać się do kardiologa?

Czy wiesz, że choroby układu krążenia to najczęstszy powód zgonu? Utrzymanie serca w dobrej kondycji to klucz do lepszego (...)

więcej
Czy można pozbyć się blizny?

Zmarszczki i blizny to świadkowie ważnych wydarzeń w naszym życiu. Jednak nie każdy z nas chce, aby pamiątka w formie blizny (...)

więcej
Problemy ginekologiczne po porodzie. Kiedy warto skorzystać z ginekologii estetycznej?

Przyjście na świat dziecka to radosna chwila w życiu rodzica. Jednak poród to spory wysiłek psychiczny i fizyczny dla młodej mamy. (...)

więcej
Kiedy należy wykonać echo serca u dorosłego?

Serce jak dzwon? Szybkie tempo życia i nieustający stres, który towarzyszy wielu osobom, sprawiają, że ich kondycja serca może nie (...)

więcej
Barwnikowe zmiany skórne – rodzaje i kiedy należy je przebadać?

Kiedy ostatni raz przyjrzałeś się dokładnie swojej skórze? Spójrz na nogi, przedramiona, tułów  większość z nas ma zmiany (...)

więcej
Co trzeba wiedzieć o cytologii i dlaczego powinnaś ją wykonywać?

Regularne badania kontrolne to najlepsza forma profilaktyki nowotworowej. Każdego roku ok. 3000 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma (...)

więcej
Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej piersi i tarczycy?

Biopsja cienkoigłowa to jedno z badań, które jest stosowane w diagnostyce nowotworowej. Choć sama jego nazwa większości osób nie (...)

więcej
Zabiegi miejsc intymnych – ochrona przed infekcjami i podrażnieniami

Ginekologia estetyczna już dawno przestała być traktowana jedynie jako środek do odmładzania miejsc intymnych. Coraz więcej kobiet (...)

więcej
20 pytań, na które odpowiedzi musisz poznać, zanim zdecydujesz się na przeszczep włosów

Nadmierne wypadanie włosów to problem, którego nie wolno lekceważyć. Przejściowe kłopoty z gorszą kondycją pasm zdarzają się (...)

więcej
Jakie badania USG wykonać w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka to spora zmiana w życiu jego rodziców. Obok codziennej opieki i pielęgnacji maluszka, pierwsze (...)

więcej
Przeszczep włosów – porównanie metod DHI/ FUE/ FUT

Transplantacja włosów to skuteczny sposób na wyeliminowanie problemu przerzedzającej się fryzury. Pacjenci decydujący się na zabieg (...)

więcej
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa – test

Czy masz świadomość, że Twoje serce inaczej pracuje podczas spoczynku, a inaczej podczas wysiłku? Dlatego nie zawsze standardowe (...)

więcej
Nietrzymanie moczu – wstydliwa dolegliwość, którą można leczyć

Niekontrolowane wydzielanie moczu to dolegliwość kojarząca się przede wszystkim ze wstydem. Dotyka ona zarówno osoby starsze, jak i (...)

więcej
Badanie krwi w ciąży (morfologia), holter, ekg

Każda przyszła mama zasługuje na najlepszą opiekę lekarską. Dzięki niej, okres ciąży będzie przebiegał spokojniej, a Ty (...)

więcej
Fala uderzeniowa w leczeniu bólu urologicznego i zaburzeń erekcji

Badania naukowe dowiodły skuteczność i długotrwałe efekty przy takich schorzeniach jak: Choroba Peyroniego — (Induratio Penis (...)

więcej
Badanie markery nowotworowe jajnika

Markery nowotworowe nazywane są również wskaźnikami nowotworowymi. W organizmie osoby zdrowej, substancje te nie będą wykrywane lub (...)

więcej
Markery nowotworowe

„Rak to nie wyrok” – pod takim hasłem lekarze zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań w kierunku nowotworów. Diagnoza (...)

więcej
Przedwczesna menopauza: przyczyny i leczenie

Menopauza prędzej czy później dotyka każdą kobietę. Zmiany hormonalne są nieuchronne. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy przychodzi (...)

więcej
Rozpoznanie i profilaktyka raka piersi

Rak piersi to nie wyrok. Odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększają szansę na powrót do zdrowia (...)

więcej
Na czym polega metoda DHI?

Przejściowe wypadanie włosów to problem, który w pewnym momencie życia dotyka prawie każdego z nas. Stres, ciąża, choroba czy (...)

więcej
USG piersi a nowotwór – badanie, które ratuje życie

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Szybkie jego wykrycie umożliwia skuteczne leczenie, niestety na wczesnym (...)

więcej
Poznaj przyczyny i rodzaje łysienia

Włosy są jednym ze znaczników zdrowia, a ich stan, długość, gęstość i połysk wskazują witalność. Gdy zaczynają wypadać jest (...)

więcej
Najczęstsze problemy dermatologiczne – dermatozy, czyli choroby skóry

Problemy skórne i choroby skóry, czyli dermatozy są dość powszechne. Dotyczą dużej populacji osób i obejmują też włosy i (...)

więcej
Czym są badania prenatalne i jakie są wskazania do ich przeprowadzenia?

Badania prenatalne wykonywane są u kobiet w ciąży w celu wykrycia chorób i wad płodu już na wczesnym etapie ciąży. Rekomendowane (...)

więcej
Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako zabieg wspomagający leczenie wypadania włosów Piękne, zdrowe włosy? To (...)

więcej
USG gałek ocznych

Ultrasonografia gałek ocznych to badanie polegające na obrazowaniu różnych struktur oka z wykorzystaniem ultradźwięków. Badanie to (...)

więcej
Histeroskopia małoinwazyjna

Histeroskopia to najdokładniejsze badanie oceniające anatomię jamy macicy – jej kształt, śluzówkę, ujścia (...)

więcej
Laseroterapia siatkówki

Laseroterapia siatkówki (fotokoagulacja siatkówki) to zabieg wykonywany przy pomocy promienia laserowego. Znajduje zastosowanie w (...)

więcej
Kapilaroskopia

Kapilaroskopia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, umożliwiającym ocenę krążenia krwi w naczyniach włosowatych w obrębie (...)

więcej
Badanie echo serca płodu – dlaczego warto mu się poddać?

Badanie echokardiograficzne płodu stanowi wysokospecjalistyczną ocenę serca płodu. Podstawową ocenę struktur anatomicznych serca (...)

więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie

Niektóre schorzenia, na które cierpimy, nie tylko mogą powodować codzienny dyskomfort, ale również są wstydliwe i uniemożliwiają (...)

więcej
Metody antykoncepcji

Każda metoda antykoncepcji powinna być indywidualnie dobrana przez ginekologa. Obecnie kobiety mają szeroki wybór metod kontrolowania (...)

więcej
Plastyka pochwy i warg sromowych – najczęściej zadawane pytania

Kobiece problemy mogą mieć różny charakter – często dotyczą sfer intymnych, o których trudno rozmawiać nawet z najbliższymi (...)

więcej
Rewitalizacja pochwy i plastyka warg sromowych

Wiele kobiet skarży się na dyskomfort związany z nadmiernym rozciągnięciem i rozluźnieniem ścian pochwy, a także ma problem z (...)

więcej
Leczenie nietrzymania moczu – najczęściej zadawane pytania

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Jest wstydliwy i prowadzi bardzo często do niezręcznych sytuacji, (...)

więcej
Zabieg amniopunkcji oraz mikromacierzy

Badanie amniopunkcji (kariotypu) oraz mikromacierzy ma na celu wyjaśnienie przyczyny obserwowanych w badaniu USG nieprawidłowości (...)

więcej
Co należy zabrać ze sobą na pierwszą konsultację genetyczną z dzieckiem

Konsultacje genetyczne udzielane są dzieciom i dorosłym, obejmują diagnostykę i poradnictwo. Co należy zabrać ze sobą (...)

więcej
Wszystko co Pacjent powinien wiedzieć o Esperal (Disurfilam)

Informacje dla Pacjenta przed wykonaniem implementacji Disulfiramu WZF Preparat Disulfiram do implantacji może być stosowany wyłącznie (...)

więcej
Diagnostyka i leczenie niepłodności Warszawa

Na pewnym etapie życia pragnienie posiadania dziecka jest niezwykle silne, niestety, nie zawsze jest to cel łatwo osiągalny. Zdarza (...)

więcej
Problem z zajściem w ciążę? Wykonaj badanie Sono-HSG!

„Mama” i „tata” – to brzmi dumnie prawda? Niestety w niektórych przypadkach uzyskanie tego statusu może nie przyjść tak (...)

więcej