Czym jest astma alergiczna? Poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Kichanie, łzawienie oczu – czy to alergia a może już astma alergiczna? Choroby na tle alergicznym są coraz powszechniejsze. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać i leczyć pod kontrolą specjalisty.

Astma oskrzelowa alergiczna

Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Jak wiele innych schorzeń, tak i ona przybiera różne postacie. Najpopularniejsze odmiany astmy to: astma oskrzelowa alergiczna oraz niealergiczna (dowiedz się więcej na temat przyczyn i objawów astmy). Jak sama nazwa wskazuje, przyczyny astmy alergicznej są powiązane z alergiami. Nieleczone lub nieodpowiednio leczone, zwiększają ryzyko rozwoju astmy w każdym wieku. Mowa przede wszystkim o pyłkowicy, czyli rodzaju alergii wziewnej. Alergenem w tym przypadku są pyłki roślin, a ataki choroby mają charakter sezonowy. Warto jednak dodać, że alergia może być wywołana także innymi alergenami m.in. roztoczami kurzu domowego, pleśnią, sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi. Astma alergiczna może się również rozwinąć na podłożu atopowego zapalenia skóry.

Jak odróżnić alergię od astmy?

Oba schorzenia mają wspólną podstawę, jednak ich przebieg jest nieco inny. Choroba jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na dany alergen. W przypadku alergii stan zapalny obejmuje górne drogi oddechowe. Objawami alergii wziewnej są przede wszystkim kichanie, suchy kaszel czy alergiczne zapalenie spojówek. Łatwo pomylić ją z przeziębieniem czy zespołem suchego oka. Wiele osób z delikatnym przebiegiem alergii bagatelizuje także pogorszenie stanu zdrowia, nie zauważając momentu, w którym alergia przyczynia się do rozwoju astmy. Z kolei objawy astmy oskrzelowej alergicznej – w łagodnej postaci choroby – mogą początkowo przypominać alergię. Jak przerwać to błędne koło?

Jakie są objawy astmy alergicznej?

Astma alergiczna ma podobne objawy jak alergia, choć należy do nich dodać także ucisk w klatce piersiowej i ataki duszności w momencie wydechu powietrza. Astma oskrzelowa alergiczna obejmuje dolne drogi oddechowe, a problemy z oddychaniem są powiązane z nadmiernym skurczem oskrzeli. Pierwsze objawy astmy alergicznej łatwo przypisać infekcji, gorszej kondycji czy właśnie alergii, dlatego tak ważna jest obserwacja swojego organizmu i odpowiednia diagnostyka.

Jak wygląda atak astmy? Reakcja układu immunologicznego pojawia się po kontakcie z alergenem. Chory może mieć świszczący oddech, a występowanie wymienionych powyżej objawów wiąże się z niepokojem, lękiem czy przyspieszonym biciem serca. Silny atak astmy skutkuje trudnościami z oddychaniem, a w niektórych przypadkach nawet i utratą przytomności chorego.

Jak leczyć astmę alergiczną?

Dzięki temu, że astma alergiczna ma objawy powiązane z działaniem konkretnego alergenu, łatwiej zaplanować skuteczniejsze leczenie pacjenta. Podstawą diagnostyki są testy alergiczne, które pozwalają sprawdzić, który alergen wywołuje stan zapalny organizmu. Jest to pomocne nie tylko w dobraniu rodzaju leków, ale i unikaniu bezpośredniego kontaktu z substancją wyzwalającą atak choroby. Jeśli u pacjenta została zdiagnozowana astma alergiczna, leczenie farmakologiczne bazuje na dwóch rodzajach preparatów. Chory regularnie zażywa leki przeciwzapalne, a w razie wystąpienia ataku astmy stosuje leki doraźne, które rozkurczają oskrzela i niwelują problemy z oddychaniem.

Czy astma alergiczna jest groźna?

Jak każda choroba, tak i astma oskrzelowa alergiczna może się wiązać z groźnymi dla zdrowia lub życia pacjenta powikłaniami. Mowa o postępującym uszkodzeniu oskrzeli i niewydolności oddechowej czy nadciśnieniu płucnemu. Powikłania te występują jednak w momencie braku leczenia lub nieodpowiednio dobranej formie terapii. Bywa też tak, że rozwój choroby jest związany z nieprawidłowym zażywaniem leków przez pacjenta. Przykładowo – stosowanie zbyt wysokich dawek farmaceutyków, czy sięganie po leki doraźne w momencie, w którym nie występuje atak astmatyczny.

Astma alergiczna – czy można wyleczyć chorobę raz na zawsze?

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy astma jest uleczalna. Niestety, astma alergiczna, podobnie jak jej pozostałe odmiany, jest chorobą nieuleczalną (dowiedz się więcej na temat astmy wysiłkowej oraz astmy zawodowej). Leczenie pacjentów polega na łagodzeniu objawów astmy oraz zmniejszenia częstotliwości ich występowania. Czy z astmą można normalnie żyć? Odpowiednio dobrane metody kontrolowania choroby pozwalają przywrócić choremu jakość życia. Astma nie wyklucza z aktywności fizycznej, nie oznacza wycofania z życia towarzyskiego. Warunek jest jeden – pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza.

Podejrzewasz u siebie chorobę na tle alergicznym? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! W Premium Medical przyjmuje ceniony alergolog w Warszawie – w ramach konsultacji lekarskiej na miejscu wykonywane są także testy alergologiczne. Nasi pacjenci mają zagwarantowaną kompleksową opiekę medyczną na każdym etapie diagnostyki i leczenia. Opiekę nad osobami z chorobami alergicznymi sprawuje także doświadczony pulmonolog w Warszawie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej poradni i umówienia terminu konsultacji.

Bibliografia:

  1. Anna Bręborowicz, Grzegorz Lis, Ewa Niżankowska-Mogilnicka, Grażyna Bochenek, Piotr Gajewski, Filip Mejza, Astma, mp.pl, 19.03.2023 r.
  2. Astma – choroba o wielu obliczach, pulsmedycyny.pl, data dost. 19.03. 2023 r.
  3. Czy pacjent choruje na astmę atopową?, podyplomie.pl, data dost. 19.03.2023 r.

Czym jest astma alergiczna? Poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy