Astma wysiłkowa – choroba sportowców? Przyczyny i objawy astmy wysiłkowej

Odczuwasz duszności i spadek wydolności fizycznej w trakcie treningu? To może być astma wysiłkowa. Wiele osób utożsamia ją ze sportem zawodowym, jednak choroba ta dotyka także tych, którzy uprawiają sport amatorsko. Sprawdź, jakie są przyczyny astmy wysiłkowej i w jaki sposób możesz uchronić się przed atakiem choroby.

Czym jest astma wysiłkowa?

Astma wysiłkowa to rzadka odmiana astmy, dotykająca osoby w każdym wieku. Czynnikiem wywołującym atak choroby jest wysiłek fizyczny. Warto dodać, że aby przypisać napad astmatyczny właśnie astmie wysiłkowej, objawy nie mogą współwystępować z atopią czy innymi chorobami układu oddechowego. Jest to ważna kwestia, ponieważ wysiłek fizyczny zwiększa ryzyko ataku astmy u zdiagnozowanych astmatyków. Szacuje się, że 50-80% pacjentów z astmą oskrzelową doświadcza powysiłkowego skurczu oskrzeli.

Przyczyny astmy wysiłkowej są związane z reakcją organizmu na wysiłek fizyczny. W trakcie aktywności drogi oddechowe się rozszerzają, a po jej ustaniu gwałtownie kurczą. To właśnie ten nagły skurcz jest powiązany z atakiem astmy i pojawieniem się charakterystycznych dla niej dolegliwości. Z czasem drogi oddechowe się rozszerzają, a tym samym objawy choroby znikają. Koniec ataku astmy może nastąpić samoistnie lub po podaniu choremu leków rozszerzających oskrzela.

Jakie są objawy astmy wysiłkowej?

Biorąc pod uwagę typowe dolegliwości związane z napadem astmatycznym, astma wysiłkowa ma takie same objawy, jak pozostałe odmiany astmy oskrzelowej. Mowa tutaj o uczuciu duszności, świszczącym oddechu, napadach kaszlu czy ucisku w klatce piersiowej. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i diagnostyki astmy. Astma wysiłkowa może pojawić się zarówno po aktywności fizycznej, jak i ok. 20 minut po jej rozpoczęciu.

Pierwsze objawy astmy oskrzelowej wysiłkowej mogą jednak mieć znacznie lżejszą postać. Chodzi tutaj głównie o spadek wydolności fizycznej, konieczność dłuższej regeneracji po treningu i większe zmęczenie dotychczasową formą aktywności. Należy także dodać, że astma oskrzelowa wysiłkowa z czasem może się rozwinąć. U niektórych chorych duszności wywołują także inne czynniki jak, chociażby alergeny. Objawy choroby pojawiają się nie tylko w trakcie lub bezpośrednio po wysiłku, ale na przykład nocą.

Czy astma wysiłkowa jest niebezpieczna?

Tak samo, jak w innych odmianach astmy, tak i w przypadku astmy wysiłkowej objawy choroby mogą wywołać niepokój i lęk pacjenta. Atak astmy wysiłkowej raczej nie zagraża zdrowiu i życiu, jednak warto dodać, że choroba ta powinna być zdiagnozowana i kontrolowana. Dlaczego? Astma wysiłkowa może prowadzić do rozwoju pełnoobjawowej astmy oskrzelowej. Zaniechanie leczenia choroby skutkuje obniżeniem jakości życia pacjenta, jak i poważniejszymi powikłaniami, jak m.in. postępujące uszkodzenia oskrzeli i niewydolność oddechowa.

Astma wysiłkowa – czy można wyleczyć chorobę i być aktywnym fizycznie?

Astma wysiłkowa, podobnie jak m.in. astma alergiczna czy astma zawodowa, jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Wspomniana kontrola nad schorzeniem obejmuje łagodzenie objawów i częstotliwości ataków astmy. Jak leczyć astmę wysiłkową? Diagnostyka opiera się na takich badaniach jak próba wysiłkowa czy spirometria. W eliminacji objawów choroby pomocne są farmaceutyki, a dokładniej leki rozszerzające oskrzela. Chory stosuje je przed wysiłkiem, aby zapobiec napadowi astmatycznemu. Jeśli to konieczne i atak astmy wystąpi w trakcie aktywności fizycznej, należy ponownie zażyć leki.

Znając przyczyny astmy oskrzelowej, chory powinien także zadbać o odpowiednie przygotowanie do treningu – rozgrzewkę – jak i regenerację po wysiłku fizycznym. W przypadku astmy wysiłkowej objawy choroby mogą zwiększyć takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza, infekcje dróg oddechowych czy niskie temperatury. Należy zadbać o odbywanie treningu w odpowiednich warunkach pogodowych, właściwą odzież i zrezygnować z aktywności w trakcie infekcji. Pomocne jest także stopniowe zwiększanie intensywności aktywności.

Jeśli u pacjenta została zdiagnozowana astma wysiłkowa, leczenie ma za zadanie powstrzymać rozwój choroby i przywrócić jakość życia choremu. Astma nie wyklucza z aktywności, ale może się wiązać z koniecznością zmiany treningu czy rodzaju aktywności.

Odczuwasz duszności w trakcie treningu? Podejrzewasz, że spadek wydolności fizycznej może być związany z rozwojem astmy? Koniecznie umów się na konsultację do specjalisty. W Premium Medical przyjmuje ceniony pulmonolog w Warszawie – w ramach wizyty wykonywane są także badania dodatkowe. Zapewniamy kompleksową opiekę medyczną i szybkie terminy wizyt. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, online lub osobistego w recepcji przychodni.

Bibliografia:

  1. Kupczyk M., Kuna P., Astma wysiłkowa i powysiłkowy skurcz oskrzeli – diagnostyka i leczenie [w:] Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 2000; 3 (10): 64-71.
  2. Bronchospazm wywołany wysiłkiem, czyli astma wysiłkowa, mp.pl, data dost. 19.03.2023 r.
  3. Jak zapobiegać atakom astmy wysiłkowej?, mp.pl, data dost. 19.03.2023 r.

Astma wysiłkowa – choroba sportowców? Przyczyny i objawy astmy wysiłkowej
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy