Badanie echo serca płodu – dlaczego warto mu się poddać?
Badanie echokardiograficzne płodu stanowi wysokospecjalistyczną ocenę serca płodu. Podstawową ocenę struktur anatomicznych serca wykonuje się przede wszystkim podczas badania w drugim trymestrze ciąży. Należy jednak pamiętać, że ultrasonograficzna ocena serca płodu stanowi najtrudniejszy element całego badania. Serce płodu jest strukturą niewielkich rozmiarów, kurczy się z częstością około 140 uderzeń w ciągu minuty, płód często znajduje się w niekorzystnej pozycji, a do tego serce jest narządem bardzo skomplikowanym anatomicznie. Z drugiej strony wiadomo również, że wady serca są najczęstszymi wadami anatomicznymi i zwykle występują u pacjentek z grupy niskiego ryzyka – czyli zupełnie zdrowych.
Badanie echokardiograficzne płodu – dlaczego warto się mu poddać?
Wrodzone wady serca u płodów współwystępują w około 30% z innymi wadami i anomaliami poza sercowymi, co istotnie wpływa na rokowanie wady serca. Dlatego bardzo ważnym elementem diagnostyki prenatalnej w przypadku wykrycia wady serca u płodu, jest szczegółowe badanie ultrasonograficzne, w kierunku wykluczenia innych wad i anomalii strukturalnych. Dlatego właśnie badanie ECHO serca płodu jest badaniem uzupełniającym diagnostykę płodu oraz pozwala na wykluczenie wielu wrodzonych wad serca, takich jak na przykład przełożenie wielkich pni tętniczych, tetralogia Fallota, czy wspólny kanał przedsionkowy. Jak w przypadku każdego badania w medycynie – nie pozwala jednak na wykluczenie wszystkich wad serca – zwłaszcza biorąc pod uwagę różnice anatomiczne w krążeniu płodowym.
Wskazania do wykonania badania echokardiograficznego płodu
Badanie echokardiograficzne płodu wykonuje się zawsze, kiedy występują przesłanki o możliwości wystąpienia wady serca u dziecka. Zaleca się je w szczególności, gdy podejrzewa się nieprawidłowości krążenia u dziecka i zaburzenia pracy jego serca, ale nie tylko.
Wskazania do badania dotyczące matki
- wrodzona choroba serca,
- wady serca występujące w rodzinie, zwłaszcza u wcześniej urodzonych dzieci,
- niedawno przebyte choroby, które mogą prowadzić do komplikacji, np. różyczka,
- zażywanie niektórych leków, np. przeciwkonwulsyjnych,
- choroby autoimmunologiczne oraz choroby tkanki łącznej,
- spożywanie alkoholu i innych używek w czasie ciąży.
Wskazania do badania dotyczące dziecka
- wykryte wady genetyczne,
- obrzęk płodu,
- niepokojące wyniki innych badań serca,
- zmniejszona przezierność karkowa,
- niewłaściwie rozwinięty przewód żylny.
Oczywiście wskazania do wykonania badania echokardiograficznego płodu mogą być także inne – powinien zadecydować o tym lekarz prowadzący ciążę.
Uwaga! Jeżeli są wskazania do badania echokardiograficznego płodu należy je wykonać!
Jak wygląda badanie echokardiograficzne płodu?
Badanie echokardiograficzne płodu jest badaniem zupełnie bezbolesnym. Jest również bezinwazyjne i przypomina klasyczne badanie USG. Najczęściej badanie echokardiograficzne płodu wykonywane jest przez kardiologów prenatalnych. Czas trwania badania może być bardzo różny i zależy od wielu czynników, np. ułożenia płodu. Najczęściej trwa kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W czasie badania lekarz uzyskuje obraz budowy serca dziecka oraz klatki piersiowej i może ocenić budowę narządu, tętno, przepływ krwi.
Celem badania echokardiograficznego płodu jest nie tylko wykrycie wady, ale również zaplanowanie dalszych działań: badań i leczenia po porodzie.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)