Badanie krwi w ciąży (morfologia), holter, ekg

Każda przyszła mama zasługuje na najlepszą opiekę lekarską. Dzięki niej, okres ciąży będzie przebiegał spokojniej, a Ty będziesz doskonale przygotowana na czas porodu i spokojna o zdrowie swojego maleństwa. To bardzo ważne, aby w czasie trwania ciąży czuć, że wszystko jest w porządku, a taką pewność mogą dać jedynie odpowiednie badania przeprowadzone we właściwym czasie. Nasza klinika oferuje bogaty pakiet badań prenatalnych, a także wszystkich badań potrzebnych do porodu. Każda przyszła mama powinna wykonać morfologię oraz EKG metodą Holtera.

Opieka przedporodowa – morfologia w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zadbało o przygotowanie specjalnej rekomendacji w zakresie opieki przedporodowej w ciąży. Rekomendacja w znacznym stopniu poprawia jakość opieki nad kobietą ciężarną. Jej celami są: zmniejszenie zachorowań, powikłań oraz zgonów matek, minimalizacja umieralności okołoporodowej, a także przedwczesnych porodów. Dzięki rekomendacji, a zatem jeszcze lepszej opiece nad przyszłą mamą, rodzi się znacznie mniej dzieci o małej wadze. Badania przeprowadzone we właściwym czasie pozwalają sprawdzić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy, ale kontrolują również stan zdrowia mamy. Dzięki nim lekarz prowadzący może kontrolować całą ciążę, troszcząc się jednocześnie o mamę jak i o dziecko.

Morfologia w ciąży – dlaczego tak ważna?

Morfologia uważana jest za najważniejsze badanie w ciąży. W okresie 9 miesięcy oczekiwania na przyjście na świat dziecka, powinna zostać wykonana minimum 5 razy. Badanie to pokazuje, jaki jest stan zdrowia matki. Na podstawie tego badania można wykryć wiele chorób, które mogą mieć bezpośredni wpływ na rozwój dziecka oraz na jego zdrowia. Wczesna diagnoza choroby, pozwala uniknąć wielu możliwych komplikacji. Morfologia jest zatem jednym z najprostszych i najszybszych badań, które mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Morfologia krwi dostarcza informacje m.in. o ilości krwinek czerwonych, poziomie hemoglobiny, ilości krwinek białych, stężeniu hemoglobiny krwince czerwonej czy też ilości płytek krwi.

Morfologia krwi a anemia. Anemia w ciąży znacznie zwiększa ryzyko powikłań, m.in. może doprowadzić do przedwczesnego porodu oraz do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Morfologia pozwala określić niedobory żelaza oraz witamin, a lekarz prowadzący zaleci odpowiednią suplementację, tak aby wyeliminować możliwe zagrożenia.

Morfologia krwi a infekcje. Każde zakażenie bakteryjne oraz każda infekcja w organizmie kobiety ciężarnej ma negatywny wpływ na rozwój dziecka i podwyższa ryzyko wystąpienia komplikacji. Badanie morfologiczne pozwala bardzo szybko wykryć infekcje, a ich leczenie nie jest skomplikowane.

Morfologia krwi a choroby krwi. Dzięki nowoczesnym sposobom badania krwi możliwe jest bardzo wczesne wykrycie chorób z nią związanych, np. białaczki. Sytuacje tego typu zdarzają się rzadko, jednak biorąc pod uwagę, że są to choroby bardzo niebezpieczne zarówno dla matki i dziecka, należy na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę.

Morfologia krwi a ryzyko krwotoku podczas porodu. Za krzepnięcie krwi w organizmie odpowiadają komórki zwane płytkami lub trombocytami. Jeżeli jest ich zbyt mało, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoku podczas porodu. Morfologia pozwala na kontrolowanie ilości tych płytek i zmniejszenie ryzyka niemal do zera.

EKG, Holter w ciąży

Przygotowany przez nasza klinikę plan prowadzenia ciąży został sporządzony w taki sposób, aby nie tylko odzwierciedlał założenia PTG, ale również wszystkie najwyższe standardy. Na nasz pakiet bezpieczeństwa składają się wizyty u doskonałych specjalistów, a także wiele badań: badanie krwi w ciąży, USG w I, II i III trymestrze ciąży, USG Echo serca czy indywidualne spotkania z położną, a w razie potrzeby holter czy ekg. Każda kobieta, która zachodzi w ciążę powinna wykonać zalecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne badania, m.in. przesiewowe badania prenatalne, które pozwalają na wczesne wykrycie różnorodnych wad rozwojowych oraz abberacji chromosomowych.

Kiedy należy wykonać EKG metodą Holtera? Badanie EKG metodą Holtera należy wykonać zawsze gdy ciężarna:

  • choruje na arytmię serca;
  • ma epizody zasłabnięć, omdleń czy utraty przytomności;
  • cierpi na napady duszności oraz zawroty głowy;
  • cierpi na chorobę niedokrwienną serca,
  • ma zaburzenia rytmu serca – zarówno kołatania jak i zaburzenia przewodzenia.

Pakiet bezpieczeństwa– nasz program prowadzenia ciąży

Dla naszych pacjentek przygotowaliśmy specjalny program uwzględniający rekomendowane badania przez PTG wzbogacony o diagnostykę prenatalna. Pakiet składa się z 9 wizyt, począwszy wczesnych tygodni ciąży, aż do wizyty połogowej, wraz z badaniami obowiązkowymi oraz zalecanymi. Dodatkowo, nasze położne przed każdą wizytą przeprowadzą wywiad medyczny, zmierzą ciśnienie, sprawdzą wagę, udzielą odpowiedzi na Twoje pytania oraz umówią się z Tobą na indywidualne spotkania przygotowujące do porodu.

Oferujemy doskonałą opiekę medyczną, nasz profesjonalizm i doskonały sprzęt. Jesteśmy po to, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo!

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy