Choroba wieńcowa – co trzeba wiedzieć? Przyczyny, profilaktyka

Duszność pojawiająca się w trakcie wysiłku fizycznego nie zawsze jest efektem zbyt intensywnego treningu. Ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem mogą być oznaką choroby kardiologicznej. Co to jest choroba wieńcowa i jak można się przed nią uchronić?

Choroba wieńcowa – przyczyny

Choroba wieńcowa, inaczej choroba niedokrwienna serca, to jedno z najczęściej występujących schorzeń kardiologicznych. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona związana z nieprawidłowym przepływem krwi do serca. Z czego się bierze choroba wieńcowa? Przyczyny jej wystąpienia są związane ze zwężeniem lub całkowitym zamknięciem tętnic wieńcowych. To właśnie one odpowiadają za sprawny przepływ krwi do serca i tym samym zaopatrzenie go w tlen i substancje odżywcze. Z kolei problemy z tętnicami wieńcowymi zazwyczaj są efektem miażdżycy. Zmiany w tętnicach bywają również powiązane z m.in. wadami wrodzonymi tętnic, skurczem tętnic lub ich urazem.

Omawiając to, czym jest choroba wieńcowa i przyczyny jej powstawania, warto też wspomnieć o czynnikach ryzyka występowania schorzenia. W grupie tych, na które nie mamy wpływu, są podeszły wiek, predyspozycje genetyczne oraz płeć (częściej chorują mężczyźni). Czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej, które można wyeliminować, to oczywiście te powiązane ze stylem życia. Palenie papierosów, zła dieta, brak ruchu, stres, nadwaga, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu.

Jakie są pierwsze objawy choroby wieńcowej?

U niektórych osób choroba wieńcowa może rozwijać się po cichu, nie dając żadnych sygnałów ostrzegawczych. Inni pacjenci odczuwają pogorszenie samopoczucia i zauważają u siebie słabszą kondycję. Choroba wieńcowa ma dość typowe objawy i łatwo je przypisać ogólnemu zmęczeniu, stresowi czy po prostu spadkowi formy związanemu z wiekiem. Mowa o gorszej tolerancji wysiłku fizycznego i bólach w klatce piersiowej, które pojawiają się w jego trakcie. Ból ten ma charakter uciskowy, jest on zlokalizowany za mostkiem. Charakterystyczne jest jego promieniowanie do żuchwy lub lewego barku, przez co wiele osób myli go z zawałem (dowiedz się więcej o przyczynach, objawach i profilaktyce zawału). Jakie są objawy choroby wieńcowej, które powinny także zaniepokoić? Oczywiście duszności. Choroba wieńcowa może dawać także dość nietypowe objawy, jak chociażby nudności i zawroty głowy w chwili ataku bólu.

Przebieg choroby nie zawsze jest taki sam. Jeśli u pacjenta jest zdiagnozowana stabilna choroba wieńcowa, objawy ograniczają się do momentu aktywności i ustają po odpoczynku i/lub podaniu leków. Ostry zespół wieńcowy obejmuje dolegliwości bólowe, które pacjent odczuwa także w spoczynku i po zażyciu leków. Ta postać choroby jest szczególnie niebezpieczna i może prowadzić do zawału serca i zgonu pacjenta.

Jak wykryć chorobę wieńcową?

W przypadku chorób kardiologicznych ważne jest baczne obserwowanie sygnałów, które wysyła organizm. Bo choć z łatwością można przypisać wiele problemów zdrowotnych stresowi, zmęczeniu czy starzeniu się, wszelkie dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Jak rozpoznać chorobę wieńcową? W ramach konsultacji kardiologicznych lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje pakiet badań obrazowych. Mowa o EKG, echu serca. Diagnostyka może zostać rozszerzona o wykonanie badania RTG klatki piersiowej, tomografii komputerowej czy scyntygrafii wysiłkowej. Ważnym elementem są również badania laboratoryjne, w tym oznaczenie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Co ważne, są one również kluczowe w profilaktyce choroby wieńcowej.

Jaka jest profilaktyka choroby wieńcowej?

Choroby sercowo-naczyniowe to bardzo często efekt wieloletnich zaniedbań własnego zdrowia. Nie inaczej jest w przypadku choroby wieńcowej. Przyczyny jej rozwoju w dużej mierze są powiązane z niehigienicznym stylem życia. Dlatego też profilaktyka choroby wieńcowej obejmuje głównie zmianę nawyków. Regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, umiejętność radzenia sobie ze stresem, czy dbanie o prawidłową wagę to pozornie drobne rzeczy, które mają duże znaczenie dla kondycji serca i ogólnego samopoczucia. Biorąc pod uwagę fakt, że to zwykle miażdżyca jest przyczyną, przez którą rozwija się choroba wieńcowa, profilaktyka powinna obejmować dbanie o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Słodycze, żywność wysokoprzetworzona, słodkie napoje, tłuste dania – to najprostsza droga do zwiększenia czynników ryzyka rozwoju miażdżycy i w konsekwencji – choroby wieńcowej. Podobnie jest w przypadku nadciśnienia tętniczego. Jego pomiar warto przeprowadzać samodzielnie w domu.

Ważnym elementem profilaktyki choroby wieńcowej są regularne kontrole kardiologiczne. Wizyta u specjalisty jest polecana zwłaszcza osobom z grupy ryzyka, jednak każdy z nas powinien zgłosić się na badania okresowe minimum raz na dwa lata.

W Premium Medical zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę kardiologiczną i przeprowadzamy niezbędne badania obrazowe i laboratoryjne na miejscu. Jeśli chcesz zapobiec chorobie wieńcowej i sprawdzić stan swojego zdrowia, zapraszamy do umówienia wizyty u jednego z naszych kardiologów. Poradnia kardiologiczna jest czynna od poniedziałku do soboty. Rejestracja na konsultację odbywa się online, telefonicznie lub osobiście. Do zobaczenia!

Choroba wieńcowa – co trzeba wiedzieć? Przyczyny, profilaktyka
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy