Co to jest endometrioza? Bolesny problem, który można leczyć

Endometrioza. Taką diagnozę usłyszało już ponad 180 milionów kobiet na całym świecie. Niestety, wiele z nich dowiedziało się o swojej chorobie po kilku lub nawet kilkunastu latach życia w bólu i odwiedzania lekarzy różnych specjalizacji. Co to jest endometrioza i jakie są jej objawy? Dlaczego wciąż jest to choroba pełna tajemnic?

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to choroba ginekologiczna, na którą może cierpieć nawet 10% kobiet w wieku rozrodczym. Aby dokonać jej charakterystyki, należy rozpocząć od przytoczenia definicji endometrium. Jest to błona, która wyściela macicę. Niestety, u niektórych kobiet tkanka endometriotyczna może występować również poza jamą macicy, tworząc ogniska chorobowe. To właśnie endometrioza. Jest ona wykrywana m.in. w jajnikach, jajowodach, otrzewnej, pęcherzu moczowym czy jelitach. Przyczyny rozwoju choroby wciąż nie są jasne. Mówi się o czynnikach środowiskowych, alergicznych, autoimmunologicznych oraz wrodzonych. Istnieje także związek między endometriozą a płodnością. Chorobę tę diagnozuje się nawet u 50-60% kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę.

Jeszcze kilka lat temu wiele kobiet nie wiedziało, co to jest endometrioza, jak wygląda jej przebieg. Niewiele się o niej mówiło i pisało w przestrzeni publicznej. W ostatnich latach można zauważyć szerszą edukację na temat tego schorzenia, a do walki z chorobą przyznają się znane na całym świecie aktorki czy modelki.

Co powoduje endometrioza?

Endometrium reaguje na zmiany hormonalne w czasie cyklu miesiączkowego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, następuje złuszczanie błony wyścielającej macicę i pojawia się miesiączka. Ogniska chorobowe endometriozy również reagują na zmiany towarzyszące poszczególnym etapom cyklu. Jednak w tym przypadku krew nie ma drogi ujścia, a w miejscu występowania endometriozy tworzą się torbiele i zrosty. Brak diagnozy lub nieodpowiednie leczenie endometriozy może zwiększyć ryzyko m.in. raka jajnika, problemów z płodnością (a nawet i prowadzić do bezpłodności) czy rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Jakie są pierwsze objawy endometriozy?

Bolesne miesiączkowanie i bóle w obrębie macicy? To może być endometrioza. Objawy choroby są dość charakterystyczne, choć łatwo je przypisać innym problemom ginekologicznym. Pacjentki odczuwają także ból podczas współżycia, u niektórych z nich występują zaparcia i biegunki, wzdęcia, bolesne parcie na mocz, krew w stolcu, plamienia między miesiączkami. Gdy zmiany obejmują płuca, choć jest to rzadkość, występują również duszności, a nawet i krwioplucie.

Bywa też i tak, że choroba długo nie daje o sobie znać lub wysyła mylące sygnały, a objawy endometriozy są niespecyficzne. Pacjentka narzeka na bóle krzyża lub ból przypominający rwę kulszową, po czym szuka pomocy u ortopedy. Ten nie znajduje ogniska choroby, a dolegliwości się nasilają, znacząco obniżając komfort życia kobiety. Silne bóle, zlokalizowane w różnych częściach ciała, złe samopoczucie i brak diagnozy powodują, że wiele chorych wycofuje się z życia towarzyskiego. U części z nich rozwija się depresja, będąca wynikiem braku zrozumienia przez lekarzy i niemożliwości podjęcia skutecznego leczenia. Pacjentki stosują środki przeciwbólowe, dające chwilową ulgę.

Endometrioza – jak wykryć ją we wczesnym stadium?

Czy ginekolog zauważy endometriozę? Każdy problem natury ginekologicznej należy skonsultować z ginekologiem, a regularne wizyty kontrolne to podstawa profilaktyki zdrowotnej. Niezwykle ważne jest, aby opisać lekarzowi wszystkie dolegliwości i nie lekceważyć nawracających bóli czy kłopotów z miesiączką. Niestety, diagnostyka endometriozy wciąż sprawia problemy. Warto zatem konsultować swoje obawy ze specjalistami, którzy mają doświadczenie w leczeniu endometriozy, jak ginekolodzy Premium Medical. W zależności od stopnia choroby w ramach diagnostyki wykonuje się nie tylko badanie palpacyjne, ale i m.in. USG, badanie krwi czy tomografię komputerową. Ginekolog może również zdecydować się wykonać badanie ginekologiczne w czasie miesiączki u pacjentki, co zwiększa szansę na wykrycie ognisk endometriozy.

Jeśli u pacjentki zostanie potwierdzona endometrioza, leczenie jest dobierane indywidualnie do stanu zdrowia chorej i stopnia zaawansowania choroby. Duże znaczenie ma też fakt, czy kobieta chciałaby w przyszłości zajść w ciążę (o ile endometrioza nie spowodowała u niej bezpłodności). Lekarz decyduje o leczeniu farmakologicznym, na poprawę staniu zdrowia i komfortu pacjentki może wpływać również odpowiednio dobrana fizjoterapia oraz dieta. Leczenie operacyjne polega na usunięciu powstałych ognisk chorobowych, w zaawansowanej odmianie endometriozy przeprowadza się operację usunięcia macicy z jajnikami. Warto dodać, że wytyczne na temat leczenia endometriozy są wciąż doskonalone. Obecnie laparoskopia, która była uważana za jedną z najpopularniejszych form leczenia choroby, została uznana przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) za metodę zalecaną jedynie w szczególnych przypadkach. Aby zmniejszyć ból i ryzyko nawrotu choroby po operacji, zgodnie z najnowszymi wytycznymi ESHRE, u pacjentki wprowadzana jest także terapia hormonalna.

Cierpisz na nietypowe bóle, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, a lekarze nie potrafią postawić Ci trafnej diagnozy? Podejrzewasz u siebie endometriozę? Nie odkładaj wizyty u specjalisty! Jeśli Twoim wyborem jest ginekolog w Warszawie, już teraz umów konsultację w Premium Medical.

Bibliografia

  1. Miesiączka nie powinna mocno boleć, pap-mediaroom.pl, data dost. 22.09.2022 r.
  2. Zaktualizowano wytyczne dotyczące leczenia endometriozy, scienceinpoland.pap.pl, data dost. 22.09.2022 r.
  3. dr n. med. Andrzej Bacz, Endometrioza, mp.pl, data dost. 22.09.2022 r.
  4. Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie i konsekwencje, medonet, data dost. 22.09.2022 r.

Co to jest endometrioza? Bolesny problem, który można leczyć
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy