Czy można pozbyć się blizny?

Zmarszczki i blizny to świadkowie ważnych wydarzeń w naszym życiu. Jednak nie każdy z nas chce, aby pamiątka w formie blizny przypominała o wypadku czy urazie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieją skuteczne sposoby na blizny, dzięki którym staną się one mniej widoczne lub zupełnie znikną? Jeszcze nie tak dawno pozbycie się blizny było trudnym procesem, nie zawsze zakończonym sukcesem. Rozwój medycyny, w tym medycyny estetycznej, pozwala na usuwanie blizn różnego rodzaju, przywracając pacjentom lepsze samopoczucie i nierzadko komfort życia. W Premium Medical zajmujemy się usuwaniem blizn. Przeczytaj też, jak różnymi sposobami możesz je ukryć i zamaskować, a kiedy warto wybrać się na zabieg medycyny estetycznej.

Blizny pooperacyjne, powypadkowe, rozstępy…

Blizna bliźnie nierówna, dlatego warto przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, co to jest blizna? Większość z nas choć raz w życiu była w sytuacji, w której doszło do przerwania ciągłości skóry. Jeśli drobna ranka pojawi się tylko na naskórku, całość szybko się goi i nie pozostawia po sobie żadnego śladu. Jeśli jednak rana obejmuje głębsze warstwy skóry, czyli skórę właściwą, ostatnim jej etapem gojenia się jest właśnie blizna. Blizna, czyli tkanka łączna włóknista, zajmuje miejsce uszkodzonej tkanki. W pierwszej fazie tworzenia się blizny w miejscu uszkodzenia skóry pojawia się stan zapalny i krwawienie. Z czasem rana wypełnia się skrzepem krwi, a krwawienie ustępuje. Powstający nad skrzepem strup chroni ranę przed infekcją i tym samym komplikacjami w gojeniu się skóry. Uszkodzony fragment skóry ma czerwony kolor, jednak po zagojeniu i skończonym procesie przebudowy blizna staje się znacznie jaśniejsza. Zdrowa blizna jest gładka, płaska i ma kolor zbliżony do odcienia skóry.

Rana na skórze może być wynikiem operacji, urazu czy chorób, jak chociażby ospy wietrznej czy trądziku. Charakterystyczna pamiątka na skórze pojawia się również po m.in. cesarski cięciu, oparzeniu, czy owrzodzeniu związanym z zespołem stopy cukrzycowej. Przyczyn powstawania ran jest wiele, jednak za każdym razem ich pojawienie się jest związane z pytaniem, jak usunąć bliznę. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rozstępów, będących rodzajem blizn. Pojawiają się one na skórze przede wszystkim w okresie dojrzewania, zmian hormonalnych, ciąży, są efektem wahań wagi czy intensywnych treningów. Mają je i kobiety, i mężczyźni. Proces powstania rozstępów jest związany z upośledzeniem pracy fitoblastów, komórek odpowiadających za produkcję elastyny i kolagenu. Gdy skóra się rozciąga, włókna kolagenowe i elastyny ulegają zerwaniu, tworząc wrzecionowate pasma. Początkowo rozstępy mają intensywny, czerwony kolor, z czasem blakną do perłowego odcienia.

Jak pozbyć się blizn – domowe sposoby

Blizny mogą mieć różny kształt i wielkość, niezwykle ważną kwestią jest również ich umiejscowienie na ciele. Inaczej wygląda proces gojenia się rany na zgięciu łokcia, a inaczej tej zlokalizowanej na przedramieniu. Z pewnością nie trzeba wspominać o jakości pierwszej pomocy, której udzielono pacjentowi. Większą szansę na gojenie się bez komplikacji mają rany pooperacyjne, gdy lekarz pracuje w sterylnych warunkach, choć zdarza się, że i u pacjentów po operacjach pojawiają się infekcje ran. Leczenie blizn jest bowiem w dużej mierze uzależnione od wieku, genów czy współistniejących chorób (m.in. cukrzycy).

W jaki sposób usunąć blizny? Początkowo należy skupić się na ich odpowiedniej pielęgnacji , gdy tylko rana się zagoi. W aptekach dostępne są różnego rodzaju maści, żele czy nawet plastry z silikonem, które zapewniają właściwe nawilżenie blizny, zapobiegają świądowi, jak i od początku dbają o to, aby powstająca blizna była jak najmniej widoczna. Wiele osób, zwłaszcza kobiet, zastanawia się, jak zamaskować bliznę makijażem, warto jednak na pierwszym miejscu postawić regularne stosowanie kosmetycznych produktów do blizn. Naturalne olejki, kosmetyki z heparyną, wyciągiem z cebuli, masą perłową, witaminą A oraz E czy wyciągiem z wąkroty azjatyckiej to sprawdzone domowe sposoby na blizny. W procesie tworzenia i przebudowy blizny, który może trwać nawet kilka miesięcy, niezwykle ważne jest to, aby zapobiec stworzenia się przerośniętej, wypukłej blizny. Można ona powodować ból, jak i ograniczyć zakres ruchu. Tutaj z pomocą przychodzą masaże i wizyty u fizjoterapeuty. Jak pozbyć się wypukłej blizny? Niekiedy konieczna jest też interwencja chirurga, który wycina zmieniony fragment skóry.

Czy da się całkowicie usunąć bliznę?

Usuwanie blizn domowymi sposobami jedynie pomaga w zmniejszeniu ich widoczności i eliminuje uczucie ciągnięcia czy świądu. To także sprawdzony sposób na zadbanie o skórę, nawilżenie jej i przygotowanie do dalszych zabiegów. Jeśli zastanawiasz się, co na bliznę zastosować, aby móc ją trwale usunąć, pamiętaj, że istotnym czynnikiem jest czas. Świeże blizny są znacznie łatwiejsze do zmniejszenia, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne.

Jednak, jeżeli chcesz trwale usunąć bliznę tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt, wtedy polecamy skorzystać z osiągnięć medycyny estetycznej. Gdzie usunąć blizny? Z pomocą przychodzą bezpieczne i bezbolesne zabiegi medycyny estetycznej, dostępne w Premium Medical. Wielu pacjentów zastanawia się, czy usuwanie blizn boli? Otóż warto podkreślić, że w naszej klinice usuwamy blizny, rozstępy i przebarwienia na skórze przy pomocy lasera Mona Lisa Touch. Zabieg jest szybki i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Nie wiąże się on również z bólem, choć wrażliwsze osoby mogą odczuwać niewielki dyskomfort. Laser stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, przyspieszając proces odbudowy zdrowszej skóry i tym samym skutecznie maskując, a nawet całkowicie eliminując bliznę.

Czy można pozbyć się blizny?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy