Czy osoby zdrowe powinny przechodzić badania profilaktyczne u kardiologa?

Możesz pochwalić się dobrym zdrowiem? To świetnie! Nie zapominaj jednak o niezwykle ważnym elemencie profilaktyki zdrowotnej, jakim są badania okresowe. Wiele osób odwleka je w czasie, zwłaszcza jeśli organizm nie wysyła im żadnych sygnałów ostrzegawczych. To błąd. Serce to ważny i ciężko pracujący organ. Z kolei choroby sercowo-naczyniowe często rozwijają się po cichu. Jakie są rodzaje badań profilaktycznych i kiedy zgłosić się do lekarza?

Czy warto badać się profilaktycznie?

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy ktoś stwierdza, że musi umówić się na badania prewencyjne? Jeśli nie masz problemów zdrowotnych, możesz pomyśleć, że Ty jeszcze masz czas. Jednak odwlekanie wizyt kontrolnych u specjalistów nie jest dobrym pomysłem. Czy osoby zdrowe powinny się badać? Zdecydowanie tak! Badanie profilaktyczne to jeden z kluczowych elementów zdrowego stylu życia i dbania o siebie. Pomagają w porę zdiagnozować problem zdrowotny i tym samym zmienić swoje nawyki, aby go wyeliminować, lub rozpocząć leczenie i zapobiec rozwojowi schorzenia.

Badania okresowe pozwalają także ocenić ryzyko wystąpienia m.in. udaru mózgu czy zawału serca (sprawdź, jakie są przyczyny i objawy zawału). Jest to szczególnie ważne, jeśli ktoś z Twoich bliskich je przeszedł. Choroby sercowo-naczyniowe często rozwijają się po cichu. Mogą nie dawać o sobie znać przez długie lata. Bywa i tak, że są diagnozowane w zaawansowanym stadium i wiążą się już z powikłaniami, jak choroba wieńcowa. Proste badanie profilaktyczne pomoże Ci tego uniknąć.

Kto powinien wykonywać badania kontrolne? 

Każdy z nas. Badania okresowe to wręcz konieczność dla osób starszych i pacjentów mających predyspozycje genetyczne do niektórych schorzeń. Jeśli czujesz się dobrze i nie leczysz się na żadną z chorób, ale prowadzisz niehigieniczny tryb życia, regularnie zgłaszaj się na konsultację do specjalisty. Badania profilaktyczne są zalecane również osobom, które chcą rozpocząć trening. W takiej sytuacji łatwo o obciążenie organizmu i serca, dlatego warto wcześniej sprawdzić jego kondycję i możliwości.

Badania okresowe u kardiologa to idealny prezent dla siebie, jeśli zbliżasz się do 40. urodzin. Z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju chorób kardiologicznych, dlatego miej rękę na pulsie. Wybierz się do lekarza kardiologa raz na rok. Jeśli jesteś młodszy i nie leczysz się kardiologicznie, zapewne lekarz zaleci, aby wizyta odbywała się raz na 2 lata. Odczuwasz duszności, szybciej się męczysz i masz zadyszkę w trakcie wykonywania codziennych obowiązków? Twoje badanie profilaktyczne powinno odbyć się w najbliższym możliwym terminie.

Jakie są podstawowe badania profilaktyczne?

Jakie są rodzaje badań profilaktycznych? Ogólny podział to ten na badania podstawowe oraz dodatkowe. Jeśli zależy Ci na rzetelnej profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, zacznij od regularnego pomiaru ciśnienia tętniczego. Pomoże Ci w tym niewielki ciśnieniomierz do użytku domowego. Gdy coś zwróci Twoją uwagę, warto wybrać się na pomiar do apteki lub kardiologa. Dowiedz się więcej na temat profilaktyki, objawów i przyczyn nadciśnienia tętniczego.

Podstawowe badania profilaktyczne obejmują także badania laboratoryjne. Mowa o sprawdzeniu m.in. morfologii, glukozy, potasu czy lipogramu. Do tej listy należy dodać również wywiad lekarski, osłuchanie klatki piersiowej i badania obrazowe, czyli EKG, echo serca. Lekarz może zalecić Ci także przeprowadzenie próby wysiłkowej, zrobienie badania RTG klatki piersiowej.

Jak wyglądają badania profilaktyczne?

Podstawowe badania profilaktyczne obrazowe, jak EKG i echo serca są przeprowadzane w pozycji spoczynkowej. EKG pozwala ocenić czynność elektryczną pracy serca. Badanie trwa kilka minut i jest nieinwazyjne. Wymaga jedynie założenia elektrod na ciało. Echo serca, czyli badanie ultrasonograficzne, zazwyczaj jest przeprowadzane w pozycji spoczynkowej. Metoda ta pozwala ocenić budowę serca, a samo badanie trwa kilka minut i daje natychmiastowe wyniki. Jeśli zaleceniem lekarza są badania prewencyjne w postaci próby wysiłkowej, zostanie ona przeprowadzona na bieżni lub rowerku stacjonarnym. W trakcie badania mierzone jest ciśnienie tętnicze oraz EKG.

Chcesz umówić się na badania okresowe i sprawdzić kondycję swojego serca? W naszej klinice działa poradnia kardiologiczna. Dysponujemy najnowszym sprzętem diagnostycznym, a pacjenci są przyjmowani przez doświadczony zespół kardiologiczny. Już teraz umów się na wizytę online lub telefonicznie i zadbaj o swoją zdrową przyszłość.

Czy osoby zdrowe powinny przechodzić badania profilaktyczne u kardiologa?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy