Dlaczego skóra się starzeje? Jak spowolnić ten proces i wyglądać młodziej
Patrzysz w lustro i widzisz kolejną zmarszczkę pod oczami? Starzenie się skóry to nieunikniony proces, który dotyka każdego z nas, choć sam jego przebieg jest kwestią indywidualną. Jedni z nas na dłużej zachowują młodszy wygląd, inni już po 20. roku życia mają widoczne zmarszczki mimiczne. Co wpływa na szybkie starzenie się skóry twarzy i w jaki sposób można opóźnić postępujące zmiany?
Przyczyny starzenia się skóry
Poszarzała cera, wiotkość skóry, zmarszczki, przebarwienia i utrata nawilżenia – to najpopularniejsze objawy starzenia się skóry. Proces ten zaczyna się już po 25. roku życia, a jednym z inicjujących go czynników jest zmniejszenie w skórze ilości kolagenu, kwasu hialuronowego oraz elastyny, czyli składników odpowiadających za jędrną, elastyczną i nawilżoną cerę. To naturalny etap starzenia skóry, podobnie jak to, że wraz z wiekiem postępuje ubytek tkanki podskórnej tłuszczowej i mięśniowej, co z kolei wpływa na opadający owal twarzy i zapadanie się policzków.
Uważasz, że gładka, jędrna cera to jedynie przywilej młodości? Cóż, w dużej mierze to prawda, jednak sam proces starzenia się skóry ma tak naprawdę dwa oblicza. Wspomniane wyżej problemy skórne idą w parze z wiekiem. Wraz z genami i czynnikami hormonalnymi oraz nieodpowiednią dietą mają wpływ na starzenie endogenne. Oprócz poprawy swojego menu niewiele możesz zdziałać w tym przypadku. Masz jednak ogromny wpływ na starzenie egzogenne, będące wynikiem działania czynników zewnętrznych. Mowa tutaj o ekspozycji na promieniowanie UV, nieodpowiedniej pielęgnacji skóry (lub jej zupełnym braku), paleniu papierosów. Czynniki wpływające na starzenie się skóry to także zanieczyszczenie powietrza i smog, który towarzyszy nam przez wiele miesięcy w roku. I choć z pewnością powiesz, że nie masz wpływu na to, jakim powietrzem oddychasz, możesz przecież zadbać o jego jakość we własnym domu. I jeszcze jedno – wolne rodniki. To właśnie one w dużej mierze wpływają na proces starzenia się skóry, jak i rozwój chorób. Nasz organizm produkuje je sam, ale ma narzędzia, by z nimi walczyć. Problem zaczyna się, gdy wolnych rodników jest zbyt dużo. Powodem takiej sytuacji jest m.in. stres, ale i wspomniane już promieniowanie UV, palenie papierosów czy smog. Widzisz, jak wszystko jest od siebie uzależnione?
Jak skóra się starzeje?
Każdy z nas starzeje się w innym tempie, jednak poszczególne etapy tego procesu mają podobny przebieg. Pierwsze oznaki starzenia się skóry to zmarszczki, przede wszystkim pod oczami oraz wzdłuż ust. Im bogatszą masz mimikę twarzy i jesteś narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, tym będą one pojawiały się szybciej. Z czasem zmarszczki mimiczne się utrwalają, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe. Widoczne są także zmarszczki na czole oraz szyi i dekolcie. Skóra traci blask i jędrność, pojawiają się obrzęki spowodowanej zastojem limfy. Twarz traci owal, powieki opadają, mogą pojawić się także problemy z pękającymi naczynkami. Jednym z poważniejszych problemów starzenia się skóry jest utrata jej nawilżenia. Cieńsza bariera hydrolipidowa skóry nie chroni już jej przed nadmierną utratą wody, a jak wiemy skóra sucha, to skóra z większą zdolnością do powstawania zmarszczek.
Jak opóźnić proces starzenia się skóry?
Choć nie masz wpływ na zmiany hormonalne, geny czy choroby, które przyspieszają proces starzenia się skóry, możesz go opóźnić dzięki odpowiedniemu stylowi życia. Zadbaj o swój sen i dietę. To właśnie w nocy skóra najmocniej się regeneruje, to też najlepszy czas na wzmocnienie tego procesu poprzez zastosowanie bogatszych w składniki odżywcze kosmetyków. Jesteś tym, co jesz, a braki witamin i minerałów znacząco wpływają na wygląd cery – cynk, selen, przeciwutleniacze to Twoi sprzymierzeńcy. Co spowalnia proces starzenia się skóry? Szukaj kosmetyków bogatych w witaminy A, C i E, a także kwas hialuronowy, peptydy, ceramidy, koenzym Q10. Każdego dnia stosuj krem z filtrem – promienie UVA docierają do Twojej skóry nawet w pochmurny, zimowy dzień! Przekonaj się do masażu i jogi twarzy – regularne, krótkie rytuały mogą sprawić, że twarz odmłodnieje o kilka lat.
Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry, aby zapewnić sobie długotrwałe efekty? Sięgnij po narzędzia medycyny estetycznej. Jednym z najlepszych zabiegów odmładzających jest mezoterapia. Polega ona na mikronakłuwaniu twarzy przy pomocy niewielkich, cienkich igieł, aby móc wprowadzić pod skórę niezbędne składniki odżywcze. Nakłucia skóry pobudzają również skórę do przebudowy, dzięki czemu stymulowany jest proces powstawania nowych włókien kolagenowych i elastyny. Efekt? Skóra odżywiona, nawilżona, jędrniejsza oraz pełna blasku! Zabieg może być przeprowadzany na twarzy, szyi, dekolcie, choć nie tylko. Skuteczność mezoterapii w regeneracji skóry przyczyniła się do tego, że jest ona polecana w leczeniu wypadania włosów (tutaj przeczytasz więcej na ten temat). Chcesz spowolnić proces starzenia skóry i zmniejszyć widoczność zmarszczek, blizn czy przebarwień na twarzy? Umów się na zabieg mezoterapii w Premium Medical, zachęcamy także do konsultacji z naszymi specjalistami, którzy przygotują dla Ciebie pełny plan pielęgnacyjno-zabiegowy, aby Twoja skóra na dłużej pozostała w dobrej kondycji!
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)