Fibryna bogatopłytkowa jako stymulator tkankowy. Skuteczna regeneracja

Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach medycyny estetycznej są te pobudzające skórę do regeneracji. Obok tradycyjnych preparatów podawanych metodą iniekcji, dużą skutecznością i popularnością odznaczają się te pozyskiwane z krwi pacjenta. Doskonałym tego przykładem jest fibryna bogatopłytkowa. Co kryje się pod tą nazwą i w jaki sposób mezoterapia igłowa fibryną bogatopłytkową wpływa na skórę i włosy?

Spis treści

Co to jest fibryna bogatopłytkowa?

Czy fibryna jest skuteczna?

Po jakim czasie efekty po fibrynie?

Ile utrzymuje się efekt po fibrynie?

Przygotowanie do mezoterapii igłowej fibryną bogatopłytkową

Pielęgnacja skóry po zabiegu

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej

Co to jest fibryna bogatopłytkowa?

Fibryna bogatopłytkowa to materiał pozyskiwany z krwi pacjenta – a dokładniej z żyły obwodowej. Z tego powodu bardzo często jest mylona z osoczem bogatopłytkowym, jednak między tymi dwoma preparatami istnieją pewne różnice. Fibryna bogatopłytkowa jest bardziej skoncentrowanym materiałem. Zawiera dużo płytek krwi z czynnikami wzrostu, komórek macierzystych i leukocytów. Wspomniane czynniki wzrostu są uwalniane stopniowo i dłużej niż w przypadku osocza bogatopłytkowego.

Pozyskiwanie obu materiałów odbywa się w podobnej procedurze. Od pacjenta pobierana jest krew, która następnie jest odwirowana i izolowana w celu pozyskania cennego materiału. Warto dodać, że z takiej samej ilości krwi można pozyskać więcej osocza niż fibryny, jednak w żaden sposób nie wpływa to na skuteczność zabiegu, a może jedynie stanowić ograniczenie w podawaniu fibryny bogatopłytkowej do dużych obszarów zabiegowych. Mezoterapia igłowa fibryną bogatopłytkową jest wykonywana na twarzy, szyi, dekolcie czy skórze głowy.

Czy fibryna jest skuteczna?

Fibryna bogatopłytkowa to gwarancja skutecznego i małoinwazyjnego zabiegu, który poprawia stan skóry i włosów. Nie bez powodów jest ona określana mianem stymulatora tkankowego. Zawarte w fibrynie składniki pobudzają produkcję nowych włókien kolagenu, elastyny oraz naczyń krwionośnych. Stymulują procesy naprawcze. Efekty? Skóra jest odżywiona, nawilżona, zregenerowana i odbudowana. Fibryna bogatopłytkowa na skórę to skuteczna pomoc w walce ze zmarszczkami i ubytkami tkanek. Uwalniane czynniki wzrostu tworzą trójwymiarową sieć, która daje efekt wypełnienia skóry. Z kolei fibryna bogatopłytkowa na włosy odżywia i wzmacnia pasma, zapobiegając ich wypadaniu. Aby zwiększyć komfort pacjenta, zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Zabiegi z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej są polecane przede wszystkim w przypadku:

  • utraty jędrności i elastyczności skóry,
  • widocznych zmarszczek i pogłębiających się bruzd,
  • cieni pod oczami,
  • utraty owalu twarzy,
  • spadku napięcia i gęstości skóry,
  • problemu z osłabieniem i wypadaniem włosów,
  • ran, blizn,
  • chęci poprawy kolorytu cery,
  • chęci poprawy stopnia nawilżenia skóry.

Po jakim czasie efekty po fibrynie?

Jak już zostało wspomniane, działanie fibryny jest stopniowe i przedłużone w czasie. Z tego powodu pierwsze efekty zabiegu są widoczne po upływie ok. 2-3 tygodni. Aby w pełni wykorzystać potencjał fibryny bogatopłytkowej, zalecane jest wykonanie serii kilku zabiegów w odstępach 2-4 tygodniowych. Plan terapii jest dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Ile utrzymuje się efekt po fibrynie?

Mezoterapia igłowa fibryną bogatopłytkową to zabieg zapewniający długotrwałe rezultaty. Stan ten utrzymuje się ok. 1-2 lat, warto także przeprowadzać zabiegi podtrzymujące efekt fibryny. Zazwyczaj są one wykonywane 2-3 razy w roku.

Przygotowanie do mezoterapii igłowej fibryną bogatopłytkową

Kilka dni przed planowanym zabiegiem pacjent powinien zwiększyć ilość wypijanych płynów, co ułatwi proces pobrania krwi i pozyskania z niej fibryny. Warto także zadbać o skórę – nie opalać się, nie korzystać z solarium i sauny. Jeśli pacjent zażywa leki wpływające na krzepnięcie krwi i/lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, zostanie poproszony o ich odstawienie. W przypadku gdy zostanie podana fibryna bogatopłytkowa na włosy, pacjent powinien unikać farbowania włosów przed zabiegiem, a w dniu wizyty stawić się w gabinecie z umytymi pasmami, bez stosowania produktów do stylizacji fryzury.

Pielęgnacja skóry po zabiegu

W miejscu iniekcji może pojawić się opuchlizna i siniaki. Tkliwość miejsca zabiegowego i niewielkie dolegliwości bólowe są naturalnym efektem, który utrzymuje się przez kilka godzin, dni po zabiegu. Pielęgnacja skóry po podaniu fibryny polega przede wszystkim na jej ochronie przed promieniowaniem UV oraz stosowaniu delikatnych kosmetyków, poleconych przez lekarza.

Przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej

Fibryna to materiał pobierany od pacjenta, co zmniejsza ryzyko alergii i odrzucenia preparatu przez organizm do minimum. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, a są to przede wszystkim:

  • infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • choroby krwi,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • ciąża i karmienie piersią.

Interesuje Cię mezoterapia w Warszawie? W Premium Medical przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan zabiegowy, dzięki któremu Twoja skóra odzyska swój blask i jędrność. Skontaktuj się z nami, aby umówić termin konsultacji.

Fibryna bogatopłytkowa jako stymulator tkankowy. Skuteczna regeneracja
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy