Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej piersi i tarczycy?
Biopsja cienkoigłowa to jedno z badań, które jest stosowane w diagnostyce nowotworowej. Choć sama jego nazwa większości osób nie kojarzy się z niczym przyjemnym, warto podkreślić, że badanie nie jest skomplikowane i zazwyczaj jest wykonywane w warunkach ambulatoryjnych. Jak się przygotować do biopsji i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?
Po co wykonywać biopsję?
Biopsja to badanie pozwalające określić, czy zmiany chorobowe, jak m.in. guzki czy torbiele, mają charakter łagodny, czy też złośliwy. Jej wykonanie jest więc niezbędne do dalszej diagnostyki i określenia ewentualnego planu leczenia pacjenta. Jednym z rodzajów biopsji jest biopsja cienkoigłowa (BAC), w ramach której pobiera się materiał tkankowy przy pomocy cienkiej igły. Wskazania do jej wykonania to nie tylko wspomniane zmiany chorobowe, które są wykrywane w ramach badań obrazowych lub badań fizykalnych, ale i opróżnienie torbieli z nagromadzonego płynu. Taki zabieg w obrębie torbieli piersi czy tarczycy pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjentów.
Jedną z najczęściej wykonywanych biopsji BAC jest biopsja cienkoigłowa piersi lub tarczycy. Badanie to zwykle przeprowadza się w gabinecie lekarskim, a pacjent praktycznie od razu po jego zakończeniu może wrócić do swoich obowiązków.
Jak się przygotować do biopsji piersi?
Jeśli chodzi o biopsję cienkoigłową piersi, nie jest wymagane specjalne przygotowanie pacjenta do badania. Pamiętaj o tym, aby poinformować lekarza o ewentualnych problemach z zaburzeniami krzepnięcia i stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. W dniu badania zdecyduj się na wygodne ubranie, które nie będzie zbytnio obcisłe – po wykonaniu biopsji pierś może być tkliwa. Warto też wybrać ubiór, który zapewni Ci komfort w trakcie badania. Pacjent musi być rozebrany od pasa w górę.
Biopsja cienkoigłowa piersi trwa ok. 10 minut. Choć tyle trwa wizyta w gabinecie, sam moment pobrania materiału jest o wiele krótszy. W zależności od ilości guzków trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą ostatnie badania – USG czy mammografię. Przed rozpoczęciem biopsji lekarz przeprowadzi wywiad w celu ustalenia, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania oraz poprosi o podpisanie zgody na zabieg.
Przygotowania do biopsji tarczycy
Biopsja cienkoigłowa tarczycy to również badanie, które nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Postaw na wygodny ubiór, niezasłaniający szyję. Zrezygnuj także z osób na szyi i we włosach lub ściągnij je przed badaniem. Poinformuj lekarza o stosowanych lekach, ewentualnych problemach z krzepnięciem. Weź ze sobą aktualne wyniki badań, w tym USG tarczycy. W przypadku mężczyzn pomocne jest zgolenie zarostu na szyi. Biopsja cienkoigłowa tarczycy trwa ok. 10 minut, sam moment pobrania materiału to zaledwie kilkanaście-kilkadziesiąt sekund lub nieco dłużej, jeśli lekarz musi uzyskać materiał z większej ilości guzków.
Czy biopsja cienkoigłowa boli?
Biopsja cienkoigłowa tarczycy i piersi jest wykonywana bez znieczulenia. Czy boli? Jest to kwestia indywidualna, jednak większość pacjentów nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas biopsji i nie jest w stanie odkreślić, kiedy lekarz rozpoczął badanie. Inni z kolei odczuwają lekkie kłucie w momencie wprowadzenia igły pod skórę. Warto podkreślić, że igła używana do pobrania materiału tkankowego ma średnicę 0,4-0,6 mm – jest zatem mniejsza od igły stosowanej podczas pobrania krwi łokciowej.
Ogromny wpływ na przebieg badania ma współpraca na linii pacjent-lekarz. Osoba niespokojna, wiercąca się na fotelu utrudnia zadanie specjaliście. Jeśli boisz się przebiegu badania i odczuwasz duży lęk, poinformuj o tym lekarza podczas umawiania wizyty – może on zalecić zażycie łagodnych środków uspokajających w dniu badania. Nasi specjaliści w Premium Medical dołożą wszelkich starań, aby badanie nie powodowało u ciebie żadnego dyskomfortu.
Jakie są możliwe powikłania po biopsji?
Biopsja cienkoigłowa to badanie proste i stosunkowo szybkie, w większości przypadków pacjenci nie odczuwają żadnego dyskomfortu w trakcie badania lub po nim. Możliwe ewentualne powikłania biopsji cienkoigłowej to wystąpienie krwiaka w miejscu wkłucia lub niewielkiego krwawienia. Po zakończeniu badania warto przez kilka minut przykładać jałowy gazik w miejscu wkłucia. W razie pojawienia się siniaka pomocne jest stosowanie maści z heparyną. Rzadko występującymi powikłaniami po biopsji cienkoigłowej są obrzęki, ból, mocniejsze krwawienie czy gorączka lub omdlenia. Jeśli gorzej się poczujesz, skonsultuj się z lekarzem.
Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia biopsji mogą być: poważne zaburzenia krzepnięcia, skaza krwotoczna czy zmiany ropne na skórze (w miejscu badania). Biopsja cienkoigłowa tarczycy jest niemożliwa do przeprowadzenia w przypadku pacjentów z kaszlem, dlatego ewentualne infekcje dróg oddechowych powinny być wyleczone.
Masz pytanie odnośnie biopsji tarczycy lub piersi bądź chcesz umówić się na badanie? Zapraszamy do kontaktu online, telefonicznego lub bezpośredniej rejestracji w naszej placówce.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)