Jakie badania USG wykonać w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Pojawienie się na świecie dziecka to spora zmiana w życiu jego rodziców. Obok codziennej opieki i pielęgnacji maluszka, pierwsze tygodnie i miesiące wypełniają także częste wizyty kontrolne w klinikach i szpitalach. Wszystko po to, aby sprawdzić stan zdrowia dziecka i ocenić jego rozwój. Nie bez powodów mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Odpowiednia diagnostyka pozwoli na szybkie rozpoznanie ewentualnych chorób i wprowadzenie leczenia. Jakie badania należy wykonać u noworodków i niemowląt? Na tej liście nie może zabraknąć USG dziecka.

Jakie badania USG w pierwszych tygodniach życia dziecka są zalecane?

To, jakie badania USG w pierwszych tygodniach życia dziecka będą wykonywane, zależy od stanu zdrowia dziecka. W ramach badań przesiewowych wykonywane jest zwykle USG bioderek noworodka oraz USG głowy dziecka. Warto również wspomnieć o USG jamy brzusznej, aby sprawdzić narządy wewnętrzne maluszka. Jeśli dziecko wykazuje konkretne objawy, mogące świadczyć o pewnych schorzeniach, przeprowadzane są kolejne badania USG dziecka w ramach diagnostyki. Może to być m.in. USG serca czy USG jąder. Badanie USG to szybkie i nieinwazyjne badanie, podczas którego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. To idealna metoda badań osób w każdym wieku, ponieważ nie wiąże się z efektami ubocznymi.

USG stawów biodrowych u niemowląt

Jednym z ważniejszych badań kontrolnych niemowląt jest USG stawów biodrowych. Badanie nie wymaga szczególnego przygotowania dziecka, warto jednak w tym dniu postawić na ubiór maluszka, który łatwo i szybko można ściągnąć. W trakcie badania dziecko jest w pozycji bocznej lub na plecach. Po co się robi USG bioderek u noworodka i niemowlaka? Badanie to ma na celu wykryć ewentualną dysplazję stawu biodrowego u dziecka i/lub wrodzonego zwichnięcia stawów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zbyt późna diagnostyka schorzenia znacząco wpływa na przebieg leczenia i może być powodem kłopotów z poruszaniem się dziecka w przyszłości. USG bioderek noworodka jest szczególnie wskazane w przypadku dzieci z porodu pośladkowego, mających pozytywny wywiad rodzinny w kierunku występowania dysplazji stawu biodrowego. Warto dodać, że schorzenie to częściej dotyka dziewczynki. Pierwsze badanie USG stawów biodrowych wykonuje się zwykle w 6. tygodniu życia dziecka (jednocześnie nie później niż po ukończeniu przez nie 12. tygodnia życia). USG można zatem przeprowadzić szybciej niż badanie RTG, co więcej, jest ono znacznie bezpieczniejszą metodą badania niż wykonywanie zdjęć rentgenowskich u dzieci.

Co wykrywa USG głowy (przezciemiączkowe)?

Ważnym badaniem USG niemowlaka jest badanie USG głowy dziecka, czyli USG przezciemiączkowe. Pozwala ono ocenić rozwój mózgowia oraz naczyń krwionośnych znajdujących się w jego obrębie. Badanie to jest wskazane przede wszystkim w przypadku m.in. wcześniaków, dzieci z niską masą urodzeniową, mających drgawki, nieprawidłowe napięcie mięśniowe. USG przezciemiączkowe główki niemowlaka pozwala wykryć wszelkie patologie mózgu. Guzy, torbiele, niedotlenienie, urazy po porodzie, wodogłowie. Wskazaniem do USG głowy dziecka jest również powiększony obwód główki, jednak tak naprawdę każdy niemowlak powinien mieć wykonane to badanie. Kiedy USG głowy dziecka? Badanie należy wykonać, zanim ciemię przednie całkowicie się zrośnie. Zwykle następuje to ok. 18-20 miesiąca życia dziecka (ciemię tylne zrasta się w 6-8 tygodniu życia dziecka).

USG noworodka – badanie kontrolne układu pokarmowego i moczowego

Kolejnym badaniem USG dziecka, które warto wykonać, jest USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych dziecka i wykryć ewentualne wady wrodzone w ich obrębie czy nieprawidłowości w ich rozwoju. Szczególnym wskazaniem do USG jamy brzusznej dziecka jest wystąpienie takich objawów, jak m.in. powiększony obwód brzucha, wymioty, krew/śluz w kale/moczu, biegunki. Przed badaniem USG noworodka i niemowlaka zaleca się, aby nakarmić dziecko na 1-1,5 h przed wizytą u lekarza.

Badania USG dziecka to jedne z badań przesiewowych, pozwalających określić stan zdrowia dziecka oraz ocenić jego rozwój. Badanie ultrasonograficzne jest bezinwazyjne i nie wiąże się z dyskomfortem czy bólem u dziecka. USG trwa zwykle kilkanaście minut, a wyniki badania są podawane od razu po jego wykonaniu. Zapraszamy wszystkich rodziców z maluszkami do umówienia wizyty na USG w Premium Medical. W naszej klinice zapewniamy dostęp do najnowszej aparatury medycznej, a badania przeprowadzają doświadczeni specjaliści. Krótki czas oczekiwania na wizytę to także spore udogodnienie w przypadku nagłej potrzeby wykonania badania. Dokładamy wszelkich starań, aby kontrola zdrowia najmłodszych przebiegała w przyjaznej dla nich, spokojnej, atmosferze.

Poznaj wszystkie rodzaje USG wykonywane w Premium Medical!

Jakie badania USG wykonać w pierwszych tygodniach życia dziecka?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy