Jakie są rodzaje blizn?

Pamiątka po urazie, trądziku, a może operacji? Większość osób ma minimum jedną bliznę na skórze. Niekiedy jest ona skrywana pod ubraniem. Nie musi tak być. Jeśli nie chcesz, aby Twoja blizna była widoczna, sprawdź, jak możesz ją usunąć.

Spis treści

Jak rozpoznać bliznę?

Rodzaje blizn

Co to jest blizna patologiczna?

Jakich blizn nie da się usunąć?

Jak rozpoznać bliznę?

Gdy dojdzie do przerwania ciągłości skóry i tkanek, w miejscu ubytku pojawia się tkanka łączna, czyli blizna. Początkowo przyjmuje ona czerwonawy kolor, aby z czasem ulec rozjaśnieniu. Prawidłowo zagojona blizna ma postać płaskiej, gładkiej i jaśniejszej od otaczającej ją skóry zmiany. Blizna bliźnie nierówna, jednak wszystkie rodzaje łączy jedno – każda z nich może powodować uczucie świądu i ciągnięcia skóry. Może być też przyczyną przykurczu stawów i mięśni, a tym samym prowadzić do ograniczenia ruchu w miejscu jej powstania. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio pielęgnować ranę, nawet tę najmniejszą.

Rodzaje blizn

Główny podział blizn to ten biorący pod uwagę ich czas powstania. W tym przypadku wyróżniamy blizny niedojrzałe i dojrzałe. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy typ blizny jest w fazie procesu gojenia, natomiast drugi jest jego końcowym efektem. Wyróżniając poszczególne rodzaje blizn na skórze, można skupić się m.in. na ich pochodzeniu. W tej klasyfikacji znajdują się przede wszystkim:

  • blizny pourazowe i powypadkowe – do przerwania ciągłości skóry może dojść nie tylko w chwili uprawiania sportu, ale nawet w trakcie wykonywania rutynowych porządków domowych czy gotowania,
  • blizny pooparzeniowe – mowa nie tylko o bliznach będących efektem narażenia na działanie substancji chemicznych i wrzątku, ale i promieniowania słonecznego,
  • blizny potrądzikowe, po ospie – związane ze stanem zapalnym skóry, często będące powodem kompleksów u dzieci i osób dorosłych,
  • blizny pooperacyjne – blizny po cesarskim cięciu, skomplikowanych operacjach i drobnych zabiegach.

Rana szarpana, cięta, kłuta, postrzałowa, kąsana – podział biorący pod uwagę rodzaj urazu, sporo nam powie na temat tego, jak przebiegnie proces gojenia rany, leczenia i jak będzie ona wyglądać. Szczególne typy blizn, to blizny patologiczne. To właśnie one są najczęściej źródłem bólu i kompleksów, nierzadko obniżając jakość życia danej osoby.

Co to jest blizna patologiczna?

Mianem blizny patologicznej określany każdą bliznę, której proces powstania nie przebiega w sposób prawidłowy. Gdy rana się goi, a w miejscu ubytku skóry właściwej pojawia się tkanka łączna, niezwykle ważnym elementem jest kolagen. To on stanowi swego rodzaju rusztowanie dla nowej tkanki i dba o jej wytrzymałość. Gdy produkcja kolagenu jest za mała, powstaje blizna zanikowa. To jeden z rodzajów blizny patologicznej, charakteryzujący się wgłębieniami na skórze. Często występują one u osób z bliznami potrądzikowymi lub po ospie.

Drugi rodzaj blizny patologicznej to bliznowce, inaczej keloidy. Są to zgrubiałe narośle, które powodują ból i mogą ograniczać zakres ruchu. Gdy laserowe leczenie blizn i domowe sposoby nie przynoszą efektów, bliznowce trzeba usunąć chirurgicznie.

Trzecim rodzajem blizn patologicznych są blizny przerostowe, zwykle związane z przedłużającym się procesem gojenia rany lub nieprawidłową produkcją kolagenu. Są to blizny wypukłe, z tendencją do rozrostu, jednak nie tak duże, jak bliznowce.

Jakich blizn nie da się usunąć?

Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania w leczeniu różnych typów blizn. Zarówno te świeże, jak i stare, można rozjaśnić i wygładzić. Pomocne są tutaj zabiegi laserowe czy stosowanie preparatów (maści, żeli) dostępnych na receptę.

To, czy można pozbyć się blizny, zależy w dużej mierze także od pielęgnacji gojącej się rany. Ważna jest automobilizacja – masaże, a także m.in. kinesiotaping, które wykona doświadczony fizjoterapeuta. Na ostateczny wygląd blizny ma wpływ też dieta, ochrona blizny przed promieniowaniem UV. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Jak przebiega proces gojenia rany i od czego zależy proces powstawania blizn?”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możesz zmniejszyć swoją bliznę, zapisz się na konsultację do jednego z naszych specjalistów w Premium Medical. Zaplanujemy dla Ciebie program leczenia i wspólnie zadbamy o Twój wygląd i samopoczucie.

Jakie są rodzaje blizn?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy