Kiedy należy wybrać się do kardiologa?

Czy wiesz, że choroby układu krążenia to najczęstszy powód zgonu? Utrzymanie serca w dobrej kondycji to klucz do lepszego samopoczucia i dłuższego życia. Choroby kardiologiczne określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Problemy z sercem mają i młodzi, i starsi, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o badaniach profilaktycznych. Jakie są objawy problemów z krążeniem? Gdy serce choruje, nie zawsze daje szybki i jasny sygnał do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Część chorób układu krążenia rozwija się powoli i bezobjawowo.

Choroby serca – nie tylko problemy z ciśnieniem

Zwykło się mówić, że na serce chorują głównie seniorzy i osoby z nadwagą. Owszem, choroby serca nie omijają tych grup pacjentów, jednak warto podkreślić, że w obecnych czasach w kolejce do kardiologa ustawiają się coraz młodsze osoby. Winne takiej sytuacji są nie tylko wady wrodzone serca, ale i styl życia. Stres, brak czasu na odpoczynek, dieta opierająca się na wysokoprzetworzonej żywności, używki, czy wreszcie otyłość i unikanie aktywności fizycznej. Czy do kardiologa trzeba mieć skierowanie? I jakie objawy powinny Cię skłonić do przyspieszenia wizyty kontrolnej? Zacznijmy od początku.

Oto lista najpopularniejszych grzeszków, a raczej grzechów, które mogą prowadzić do kłopotów z sercem:

Wciąż jedną z najczęściej występujących chorób kardiologicznych jest nadciśnienie tętnicze. Gdy pomiar wskazuje powyżej 140/90 mm Hg pacjent jest obarczony większym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Zbyt wysokie ciśnienie wpływa także na komfort i jakość życia. Pojawiają się problemy z kołataniem serca, zawroty i bóle głowy czy duszności. Nadciśnienie często rozwija się po cichu i długo nie daje o sobie znać, stąd wizyta u kardiologa często odbywa się dopiero wtedy, kiedy pacjent odczuwa wyraźne dolegliwości zdrowotne. Gdy choroba jest zaawansowana, nie wystarczy zmiana stylu życia. W wielu przypadkach pacjenci muszą być pod stałą opieką kardiologa i stosować farmakoterapię. Chcesz ubiec chorobę? Sprawdź, co warto wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym.

Po drugiej stronie znajdują się pacjenci ze zbyt niskim ciśnieniem, 90/60 mm Hg. I choć takie wartości, zgodnie z opinią lekarzy, nie stanowią powodów do zmartwień, a nawet są nazywane kluczem do długiego życia, to w przypadku złego samopoczucia pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Kiedy do kardiologa, jeśli masz niskie ciśnienie? Zgłoś się na konsultację, jeśli z powodu niskiego ciśnienia masz problemy z koncentracją, przyspieszone tętno, mroczki przed oczami czy zaburzenia rytmu serca. Wskazaniem do wizyty u kardiologa będą w tym przypadku również omdlenia.

Kłopoty z ciśnieniem to niejedyne dolegliwości kardiologiczne, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Listę chorób krążenia uzupełnia także m.in. choroba wieńcowa, objawiająca się bólami w klatce piersiowej i problemach z oddychaniem. Dolegliwości te łatwo przypisać stresowi lub zbyt intensywnemu wysiłkowi fizycznemu, dlatego też warto szerzyć wiedzę na temat tego, co to jest choroba wieńcowa i jak wygląda profilaktyka w przypadku tego schorzenia.

U wielu osób występują zaburzenia pracy serca, czyli arytmia. Serce może bić zbyt szybko (tachykardia, powyżej 100 uderzeń/min) lub za wolno (bradykardia, mniej niż 60 uderzeń/min). Do chorób układu krążenia należy także dusznica bolesnaniewydolność serca, wrodzone i nabyte wady serca, zawał serca czy niewydolność żył i miażdżyca. Każda nieleczona lub nieodpowiednio leczona choroba wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań zdrowotnych, jak i przedwczesnego zgonu. Dobrą wiadomością jest ta, że współczesna medycyna ma wiele narzędzi, dzięki którym choroby serca można skutecznie leczyć.

Jakie są pierwsze objawy problemów z krążeniem?

Choroby kardiologiczne mogą, choć nie muszą, dawać charakterystyczne objawy. Mowa tutaj m.in. o bólach w klatce piersiowej, kłopotach z oddychaniem, zmianach rytmu serca (wrażeniu kołatania) czy omdleniach. Najpopularniejsze choroby kardiologiczne mają zatem dość typowe objawy, ale warto wymienić też kilka tych, które nie zawsze wiążemy z sercowymi dolegliwościami. Chodzi przede wszystkim o obrzęki i bóle nóg, uczucie ciągłego zmęczenia, bladość skóry czy powracające mdłości i drętwienie kończyn.

Myślisz, że wiesz, z jakimi objawami do kardiologa musisz się udać? Przyjrzyj się swoim nogom. Czy widzisz na nich sieć czerwono-fioletowych linii? Choroby układu krążenia to schorzenia i dolegliwości obejmujące nie tylko serce, ale i tętnice oraz żyły. Jednym z problemów, z którym pacjenci często zwracają się do kardiologa, są żylaki i choroba zapalna tętnic, czyli miażdżyca. Warto zatem obserwować swoje ciało – czy nie pojawiają się na nim charakterystyczne żyłki, czy nie mamy tendencji do tzw. pajączków. W przypadku miażdżycy kluczowy jest pomiar cholesterolu.

Choć dla wielu wydaje się to niemożliwe, objawy zawału serca można pomylić z niestrawnością. Bóle brzucha, nudności i wymioty… Kiedy ktoś skarży się na takie symptomy, raczej nie zastanawia się nad tym, kiedy iść do kardiologa, a tłumaczy swój stan zdrowia przejściowymi kłopotami układu pokarmowego. Niestety, może go to sporo kosztować.

Nie masz żadnych dolegliwości zdrowotnych i zastanawiasz się, czy osoby zdrowe powinny się badać profilaktycznie u kardiologa? Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – TAK. Kontrolna wizyta u kardiologa to nie tylko konieczność dla osób z pozytywnym wywiadem w kierunku chorób krążenia w rodzinie czy pacjentów z objawami niewydolności serca.

Kiedy udać się do kardiologa?

kardiolog stetoskop leczenie

Kiedy do kardiologa zgłosić bliską osobę lub siebie? Z pewnością powyższe objawy stanowią ważny sygnał do umówienia wizyty. Jednak tak jak w przypadku innych chorób, tak i choroby układu krążenia wymagają przede wszystkim profilaktyki. Zwłaszcza jeśli mówimy o osobie prowadzącej niehigieniczny tryb życia czy z predyspozycjami genetycznymi do chorób serca. Badania profilaktyczne pozwolą szybko rozpoznać ewentualne problemy z układem krążenia, a im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa na powrót do zdrowia pacjenta lub wydłużenie i poprawę jakości jego życia.

Bez skierowania do kardiologa – umów wizytę w dogodnym terminie

Czy do kardiologa potrzebne jest skierowanie? W przypadku wizyty w ramach usług NFZ skierowanie do kardiologa może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Niestety, zwykle wiąże się to z długim oczekiwaniem na wizytę, które opóźnia diagnostykę i wprowadzenie ewentualnego leczenia. Zależy Ci na czasie lub chcesz udać się bez skierowania do kardiologa? Zapoznaj się z ofertą naszej kliniki. Pacjenci, którzy chcą skorzystać z konsultacji z kardiologiem prywatnie, nie muszą mieć żadnego skierowania. W Premium Medical zapewniamy kompleksową opiekę kardiologiczną wszystkim pacjentom z chorobami krążenia, jak i zachęcamy do badań profilaktycznych, które niejednokrotnie uratowały życie.

Jak wygląda wizyta u kardiologa? W ramach wizyty w Premium Medical kardiolog przeprowadza wywiad, wykonuje badanie EKG, pomiar ciśnienia krwi czy USG serca (dowiedz się, kiedy należy wykonać echo serca u dorosłego). Diagnostyka może także obejmować m.in. badania z krwi czy badanie z użyciem holtera.

Już dzisiaj zadbaj o swoje serce i umów się na konsultację do najlepszych specjalistów. Wybierz dogodny termin wizyty online lub skorzystaj z telefonicznej rejestracji. Jeśli wolisz umówić się na osobiście, zapraszamy Cię do naszej kliniki. W przypadku wątpliwości na temat tego, kiedy do kardiologa udać się w ciąży, z dzieckiem czy po Covidzie, nasz personel udzieli Ci niezbędnych informacji.

Kiedy należy wybrać się do kardiologa?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy