Kiedy należy wybrać się do kardiologa?

Czy wiesz, że choroby układu krążenia to najczęstszy powód zgonu? Utrzymanie serca w dobrej kondycji to klucz do lepszego samopoczucia i dłuższego życia. Choroby kardiologiczne określane są mianem chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Problemy z sercem mają i młodzi, i starsi, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o badaniach profilaktycznych. Jakie są objawy problemów z krążeniem? Gdy serce choruje, nie zawsze daje szybki i jasny sygnał do sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Część chorób układu krążenia rozwija się powoli i bezobjawowo.

Spis treści:

  1. Choroby serca – nie tylko problemy z ciśnieniem
  2. Najpopularniejsze choroby układu krążenia
  3. Jakie są pierwsze objawy problemów z krążeniem?
  4. Kiedy udać się do kariologa?

Choroby serca – nie tylko problemy z ciśnieniem

Zwykło się mówić, że na serce chorują głównie seniorzy i osoby z nadwagą. Owszem, choroby serca nie omijają tych grup pacjentów, jednak warto podkreślić, że w obecnych czasach w kolejce do kardiologa ustawiają się coraz młodsze osoby. Winne takiej sytuacji są nie tylko wady wrodzone serca, ale i styl życia. Stres, brak czasu na odpoczynek, dieta opierająca się na wysokoprzetworzonej żywności, używki, czy wreszcie otyłość i unikanie aktywności fizycznej. Oto lista najpopularniejszych grzeszków, a raczej grzechów, które mogą prowadzić do kłopotów z sercem.

Wciąż jedną z najczęściej występujących chorób kardiologicznych jest nadciśnienie tętnicze. Gdy pomiar wskazuje powyżej 140/90 mm Hg pacjent jest obarczony większym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu. Zbyt wysokie ciśnienie wpływa także na komfort i jakość życia. Pojawiają się problemy z kołataniem serca, zawroty i bóle głowy czy duszności. Po drugiej stronie znajdują się pacjenci ze zbyt niskim ciśnieniem, 90/60 mm Hg. I choć takie wartości, zgodnie z opinią lekarzy, nie stanowią powodów do zmartwień, a nawet są nazywane kluczem do długiego życia, to w przypadku złego samopoczucia pacjent powinien skonsultować się ze specjalistą. Kłopoty z ciśnieniem to niejedyne dolegliwości kardiologiczne, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty.

Najpopularniejsze choroby układu krążenia

Nadciśnienie tętnicze to choroba mogąca atakować podstępnie i nie dawać o sobie znać w początkowej fazie. Listę chorób krążenia uzupełniają także m.in. choroba wieńcowa, objawiająca się bólami w klatce piersiowej i problemach z oddychaniem. U wielu osób występują zaburzenia pracy serca, czyli arytmia. Serce może być zbyt szybko (tachykardia, powyżej 100 uderzeń/min) lub za wolno (bradykardia, mniej niż 60 uderzeń/min). Do chorób układu krążenia należy także dusznica bolesna, niewydolność serca, wrodzone i nabyte wady serca, zawał serca czy niewydolność żył i miażdżyca. Każda nieleczona lub nieodpowiednio leczona choroba wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań zdrowotnych, jak i przedwczesnego zgonu. Dobrą wiadomością jest ta, że współczesna medycyna ma wiele narzędzi, dzięki którym choroby serca można skutecznie leczyć.

Jakie są pierwsze objawy problemów z krążeniem?

Choroby kardiologiczne mogą, choć nie muszą, dawać charakterystyczne objawy. Mowa tutaj m.in. o bólach w klatce piersiowej, kłopotach z oddychaniem, zmianach rytmu serca (wrażeniu kołatania) czy omdleniach. Najpopularniejsze choroby kardiologiczne objawy mają zatem dość typowe, ale warto wymienić też kilka tych, które nie zawsze wiążemy z sercowymi dolegliwościami. Chodzi przede wszystkim o obrzęki i bóle nóg, uczucie ciągłego zmęczenia, bladość skóry czy powracające mdłości i drętwienie kończyn.

Choroby układu krążenia to schorzenia i dolegliwości obejmujące nie tylko serce, ale i tętnice oraz żyły. Jednym z problemów, z którym pacjenci często zwracają się do kardiologa, są żylaki i choroba zapalna tętnic, czyli miażdżyca. Warto zatem obserwować swoje ciało – czy nie pojawiają się na nim charakterystyczne żyłki, czy nie mamy tendencji do tzw. pajączków. W przypadku miażdżycy kluczowy jest pomiar cholesterolu.

Kiedy udać się do kariologa?

Kiedy do kardiologa zgłosić bliską osobę lub siebie? Z pewnością powyższe objawy stanowią ważny sygnał do umówienia wizyty. Jednak tak jak w przypadku innych chorób, tak i choroby układu krążenia wymagają przede wszystkim profilaktyki. Zwłaszcza jeśli mówimy o osobie prowadzącej niehigieniczny tryb życia czy z predyspozycjami genetycznymi do chorób serca. Badania profilaktyczne pozwolą szybko rozpoznać ewentualne problemy z układem krążenia, a im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa do powrót do zdrowia pacjenta lub wydłużenie i poprawę jakości jego życia. W ramach wizyty w Premium Medical kardiolog przeprowadza wywiad, wykonuje badanie EKG, pomiar ciśnienia krwi czy USG serca. Diagnostyka może także obejmować m.in. badania z krwi czy badanie z użyciem holtera.

Czy do kardiologa potrzebne jest skierowanie? W przypadku wizyty w ramach usług NFZ skierowanie do kardiologa może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Niestety, zwykle wiąże się to z długim oczekiwaniem na wizytę, które opóźnia diagnostykę i wprowadzenie ewentualnego leczenia. Pacjenci, którzy chcą skorzystać z konsultacji z kardiologiem prywatnie, nie muszą mieć żadnego skierowania. W Premium Medical zapewniamy kompleksową opiekę kardiologiczną wszystkim pacjentom z chorobami krążenia, jak i zachęcamy do badań profilaktycznych, które niejednokrotnie uratowały życie.

Kiedy należy wybrać się do kardiologa?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy