Kiedy należy wykonać echo serca u dorosłego?
Serce jak dzwon? Szybkie tempo życia i nieustający stres, który towarzyszy wielu osobom, sprawiają, że ich kondycja serca może nie być najlepsza. Aby to sprawdzić, warto wybrać się do specjalisty. Jednym z podstawowych badań kardiologicznych jest echokardiografia, inaczej echo serca. Na czym polega ta metoda diagnostyczna i jakich informacji o stanie zdrowia pacjenta dostarcza ona lekarzowi? Wskazania do wykonania echa serca są bardzo szerokie, sprawdź je już teraz.
Co to jest echo serca?
Echo serca to badanie obrazowe, wykorzystujące właściwości fal ultradźwiękowych. W klasycznej formie nie różni się ono niczym od popularnego USG brzucha czy piersi. W trakcie badania lekarz nanosi chłodny żel na głowicę urządzenia, po czym przesuwa ją w różnych kierunkach po skórze pacjenta. Co może wykryć badanie echo serca? Echokardiografia to sprawdzona metoda diagnostyczna pozwalająca ocenić budowę i pracę serca oraz dużych naczyń krwionośnych. To, co pokazuje echo serca, to cenna dawka informacji dla lekarza. Dzięki niej specjalista może wykryć guzy, tętniaki w tej okolicy czy wady serca. Oszacować uszkodzenia po przebytym zawale serca, nadmiar płynu w worku osierdziowym. Echokardiografia to badanie diagnostyczne w kierunku kardiomiopatii, zakrzepów czy innych przewlekłych chorób serca i układu krążenia.
Kiedy trzeba zrobić echo serca?
Zauważyłeś u siebie w ostatnim czasie uporczywą zadyszkę, która powoduje, że wchodzenie po schodach stało się dla Ciebie większym wyzwaniem? A może czujesz dziwny ucisk w klatce piersiowej, cierpisz na zawroty głowy, duszności nawet w trakcie spoczynku? To tylko niektóre z sygnałów do umówienia wizyty u kardiologa. Badanie jest także konieczne, jeśli podczas badania stetoskopem, lekarz pierwszego kontaktu usłyszy szmery w Twojej klatce piersiowej w takiej sytuacji z pewnością poinformuje Cię o niezbędnej dalszej diagnostyce kardiologicznej. Do przeprowadzenia USG serca mogą być liczne wskazania. To badanie kontrolne obowiązkowe dla osób z wadami serca, problemami z ciśnieniem tętniczym, po udarach i zawałach serca, ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową, zakrzepową czy niedokrwienną serca. Echokardiografia jest wykonywana u osób z zapaleniem wsierdzia, zapaleniem mięśnia sercowego, przed i po zabiegach kardiologicznych. Z racji tego, że echo serca jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, nie ma przeciwwskazań do jego często powtarzania. Można je również wykonywać u kobiet w ciąży.
Echo serca a frakcja wyrzutowa
Frakcja wyrzutowa (EF) to jeden z parametrów, który mierzy echo serca. Co wykrywa się dzięki niemu? Frakcja wyrzutowa ocenia wydajność pracy serca, pozwala określić, ile krwi jest pompowane przez serce w trakcie skurczu. Jeśli jej wartość jest za niska, serce jest w gorszej kondycji. Może to wynikać na przykład z nieleczonej choroby tego organu, jego niewydolności (zdarzają się jednak przypadki, gdy pacjent z niewydolnością serca ma dobrą lub tylko nieznacznie obniżoną frakcję wyrzutową). Normy EF zależą od wieku, płci czy masy pacjenta, jednak można przyjąć pewne ogólne wartości, pozwalające zinterpretować wstępnie wynik badania. Mówi się o zachowanej frakcji wyrzutowej, gdy jej wartość wynosi 50% lub więcej. Gdy jest to mniej niż 40%, wtedy specjaliści określają frakcję wyrzutową mianem upośledzonej. Wartości pośrednie to 40-49%.
Jak wygląda badanie echo serca?
Echokardiografia to badanie wymagające rozebrania się od pasa w górę. Warto wspomnieć o różnych postaciach, które może przybrać echo serca. Kiedy przeprowadza się poszczególne jego rodzaje? Klasyczna forma badania, najpopularniejsza, to echo serca przezklatkowe, wykonywane u pacjenta w trakcie spoczynku. Echokardiografia dopplerowska to badanie, dzięki któremu sprawdza się przepływ krwi przez serce i naczynia krwionośne.
Na czym polega badanie echo serca w wersji przezprzełykowej? Pacjentowi wprowadza się do przełyku specjalną sondę, która zapewnia dokładniejszy obraz budowy i pracy serca. Aby zwiększyć komfort pacjenta, stosuje się znieczulenie miejscowe oraz w razie potrzeby leki uspokajające. To również jedyna forma badania USG serca, do którego pacjent musi się przygotować (należy być na czczo).
Echo serca w Premium Medical
Wiesz już, w jakim celu robi się echo serca i jak wygląda badanie. Nie zapomnij jednak o tym, aby zamienić teorię na praktykę. Badania kontrolne to najlepsza forma profilaktyki, większość z nich jest nieinwazyjna i bezbolesna, jak właśnie opisywane wyżej echo serca. W klinice Premium Medical możesz umówić się na wizytę u specjalisty, który wykona kontrolne badanie USG, echo serca i w razie potrzeby zleci badania uzupełniające oraz przeprowadzi Cię przez cały proces leczenia. Poprzednie echo serca nie wykazało żadnych niepokojących zmian w Twoim sercu? Doskonale! Pamiętaj jednak o kolejnych wizytach kontrolnych. Dbaj o swoje serce dla siebie i swoich bliskich!
Bibliografia:
- Prof. Wojciech Braksator: Echo serca stało się powszechnym badaniem, ale nadal nie każdy może je wykonywać, termedia.pl, data dost. 22.05.2022
- Lek. med. Hanna Dziedzic, dr med. Grzegorz Kopeć, Echokardiografia serca (echo serca), mp.pl, data dost. 22.05.2022
-
Łukasz Stolarczyk, Karolina Ambroch-Dorniak, Praktyczne aspekty zastosowania badania echokardiograficznego w diagnostyce chorób serca u dorosłych [w:] Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 2, 139–144.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)