Laseroterapia siatkówki

Laseroterapia siatkówki (fotokoagulacja siatkówki) to zabieg wykonywany przy pomocy promienia laserowego.
Znajduje zastosowanie w leczeniu licznych schorzeń siatkówki:

  • terapia degeneracji w obwodowych częściach siatkówki, np. w krótkowzroczności wysokiej,
  • zabezpieczenie przedarć/otworów w siatkówce (profilaktyka odwarstwienia siatkówki).
  • terapia zmian zakrzepowych żył siatkówki, zatorowych tętnic,
  • terapia zmian cukrzycowych siatkówki (retinopatia cukrzycowa).020

Laseroterapia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych w leczeniu chorób oczu.

Wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych (gabinetu okulistycznego). Cechuje się niskim stopniem bolesności i nie wymaga pobytu pacjenta w szpitalu. Stosowany laser ma właściwości koagulujące w stosunku do tkanek. Dzięki temu, w miejscu ogniskowania światła lasera powstają trwałe zrosty siatkówki i nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki. Zniszczeniu ulegają wszelkie zmiany patologiczne, w tym mikrotętniaki i niedokrwione obszary siatkówki. Zamknięte zostają nieprawidłowe naczynia krwionośne.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:

  • aktywny stan zapalny w zakresie struktur oka,
  • brak odpowiedniej przezierności rogówki,

Czas trwania zabiegu to kilka-kilkanaście minut. Pacjent nie odczuwa bólu, natomiast zabieg nie jest przyjemny ponieważ pacjent widzi jasne przebłyski światła. Celem zabiegu nie jest poprawa widzenia, a raczej zapobieganie pogorszeniu widzenia. Często występującym efektem pozabiegowym jest olśnienie, tzn. przejściowe pogorszenie widzenia, które może pojawić się w dniu zabiegu. Nie rekomenduje się tarcia i uciskania oka oraz osłaniania go opatrunkiem. Funkcję izolacyjną mogą natomiast pełnić okulary przeciwsłoneczne. Należy stosować zalecone przez lekarza krople zgodnie ze wskazanym dawkowaniem, a także przestrzegać terminu wizyty kontrolnej.
Podobnie jak przed każdym zabiegiem, przed laseroterapią siatkówki obowiązuje wizyta kwalifikacyjna. Sam zabieg wykonywany jest najnowyszy laserem Quantel Medical Vitra 2.
W zależności od rodzaju zmian wykonywana jest w obszarze zmian: laseroterapia ogniskowa lub panretinalna fotokoagulacja.

Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy