Łuszczyca – poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia.

Zmiany skórne to nie tylko problem natury estetycznej, ale i bardzo często objaw poważniejszej choroby. Tak też jest w przypadku łuszczycy. Schorzenie to należy do grupy najczęstszych problemów dermatologicznych, dotykając osoby w różnym wieku. Jak objawia się łuszczyca i czy można zatrzymać jej rozwój?

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Łuszczyca to choroba przewlekła, o charakterze nawracającym. Nie do końca znane są przyczyny jej rozwoju. Z pewnością dużą rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne. Aż 30% pacjentów potwierdziło w wywiadzie lekarskim występowanie choroby u członków najbliższej rodziny. Łuszczyca skóry może być spowodowana szeregiem czynników odpowiedzialnych za rozwój chorób cywilizacyjnych. Mowa tutaj o przewlekłym stresie, otyłości, złej diecie, niehigienicznym trybie życia i nadużywaniu alkoholu czy paleniu papierosów. To, co powoduje łuszczycę u niektórych pacjentów, to także np. podrażnienia mechaniczne skóry czy niedawno przebyte ostre infekcje bakteryjne lub wirusowe.

Początki łuszczycy

Łuszczyca może rozwinąć się u pacjentów w każdym wieku. W większości przypadków diagnoza ma miejsce między 10. a 40. lub 50. a 60. rokiem życia chorego. Łuszczyca skóry to schorzenie ściśle powiązane z procesem rogowacenia komórek naskórka. U osób zdrowych, bez problemów dermatologicznych, cykl odnowy naskórka trwa 28 dni. U pacjentów zmagających się z łuszczycą jest on przyspieszony i trwa ok. 3-5 dni. To z kolei powoduje nawarstwianie się naskórka, który nie nadąża ze złuszczaniem.

Początki łuszczycy łatwo przegapić. W pierwszym etapie choroby na skórze pojawiają się niewielkie grudki w odcieniach czerwieni. Niektórzy pacjenci narzekają na ich świąd. Z czasem grudki powiększają swoją średnicę i pokrywają się charakterystycznymi łuskami, z którymi kojarzy się łuszczyca. Objawy w obrębie skóry zwykle są zlokalizowane na dłoniach, łokciach, w okolicy kolan, ale także wzdłuż linii włosów, na plecach czy stopach. Diagnoza łuszczycy opiera się na wywiadzie lekarskim, ocenie zmian skórnych oraz – w razie potrzeby – biopsji skóry i badaniu histopatologicznym.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Kontakt z chorym lub z przedmiotem przez niego używanym w żadnym stopniu nie przyczynia się do rozwoju łuszczycy u dotychczas zdrowej osoby. Warto to podkreślić, ponieważ łuszczyca skóry to choroba związana ze stygmatyzacją pacjentów. Widoczne zmiany skórne obniżają jakość życia chorego. Zmniejsza się jego samoocena, u wielu osób rozwija się depresja. Pacjenci zwracają uwagę na problemy w życiu zawodowym, izolację, kłopoty z nawiązaniem relacji. Dlatego tak ważna jest edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. W Polsce cierpi na nią ponad milion osób.

Przebieg choroby i stopień jej nasilenia jest kwestią indywidualną. To, co nasila łuszczycę, to z pewnością wspomniany już stres, nieodpowiednia dieta czy używki. Nie można także zapominać o nadwadze – otyłość nie pomaga zwalczać stanu zapalnego toczącego się w organizmie. Warto dodać, że łuszczyca skóry jest traktowana jako choroba ogólnoustrojowa. Jej występowanie zwiększa rozwój innych schorzeń, takich jak cukrzyca czy problemy związane z funkcjonowaniem układu krążenia.

Jak wyleczyć się z łuszczycy?

Łuszczyca jest chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć. Schorzenie może powracać, a leczenie pomaga zmniejszyć objawy skórne, jak i wydłużyć okres wyciszenia choroby. To lekarz decyduje, jak leczyć łuszczycę, biorąc pod uwagę stopień nasilenia zmian u pacjenta. Jeśli choroba ma łagodny przebieg, zwykle stosuje się leczenie miejscowe. U osób z umiarkowanym lub silnym natężeniem choroby wprowadzane jest również leczenie ogólne. Każda osoba może inaczej zareagować na dany lek i metodę leczenia. W najcięższych przypadkach pacjent może zostać zakwalifikowany do programu leczenia lekami biologicznymi. Lekarzem diagnozującym i leczącym łuszczycę jest dermatolog. W Warszawie pacjenci mogą skorzystać z usługi specjalisty przyjmującego w Premium Medical. Warto podkreślić, że u niektórych osób może dojść do rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów, które wymaga współpracy dermatologa z reumatologiem.

Opisując kwestię tego, jak wyleczyć się z łuszczycy, warto podkreślić rolę zmiany trybu życia chorego. Mowa tutaj głównie o diecie. Powinna być ona wzbogacona o kwasy omega-3 oraz omega-6, przeciwutleniacze (głównie zielone warzywa i produkty bogate w witaminy C oraz E), a także suplementację witaminą D (pod nadzorem lekarza). Zaleca się unikania alkoholu, żywności wysoko przetworzonej, palenia papierosów. Łuszczyca to choroba wymagająca specjalnej pielęgnacji skóry. Pacjent stosuje dermokosmetyki o działaniu nawilżającym, łagodzącym stan zapalny oraz natłuszczającym. Komfort chorego polepsza również luźna, przewiewna odzież oraz brak biżuterii w miejscu występowania zmian skórnych. Warto także uważnie dobierać zabiegi pielęgnacyjne, zwłaszcza złuszczanie skóry w okresie ustąpienia objawów choroby powinno mieć delikatny charakter. W klinice Premium Medical oferujemy konsultacje z najlepszymi specjalistami medycyny estetycznej w Warszawie.

Łuszczyca to tylko jeden z kilku problemów skórnych. Dowiedz się więcej na temat najczęstszych problemów dermatologicznych i sprawdź, jak je leczyć.

Bibliografia:

  1. Lek. Paulina Kiluk, Co to jest łuszczyca? [w:] Dermatologia po Dyplomie, 2017/3.
  2. Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie, mp.pl, data dost. 18.10.2022.
  3. Lek. Lidia Jantas, Łuszczyca, medycynapolska.pl, data dost. 18.10.2022.
  4. Jak właściwa terapia łuszczycy może uzdrowić fizycznie i psychicznie, pulsmedycyny.pl, data dost. 18.10.2022.
  5. Aleksandra Michalska, Łuszczyca – etiopatogeneza i leczenie [w:] Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu, tom 11, str. 44-51.

Łuszczyca – poznaj przyczyny, objawy i możliwości leczenia.
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy