Łysienie menopauzalne – przyczyny i objawy. Menopauza a wypadanie włosów

Przez wiele osób włosy są traktowane jako jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, nawet te najpiękniejsze mogą z czasem stracić swój urok. Wpływ na osłabienie włosów mają m.in. stres, styl życia czy przebyte choroby. Problemy z ich przerzedzeniem dotykają także panie w czasie klimakterium. To właśnie wtedy u wielu z nich diagnozowane jest łysienie menopauzalne. Jakie są jego objawy oraz czy można zapobiec utracie włosów?

Łysienie a menopauza – wyjaśniamy związek

Starzenie się to proces nieuchronny i naturalny, powiązany ze znacznymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku kobiet ważnym momentem w typ etapie życia jest menopauza. Zwykle dotyka ona panie między 45. a 55. urodzinami, choć zdarzają się przypadki jej wcześniejszego lub późniejszego rozwoju. O menopauzie mówimy wtedy, kiedy w wyniku trwałej niedoczynności jajników dochodzi do zatrzymania miesiączki. Czas ten to moment prawdziwej rewolucji hormonalnej w organizmie.

Zaburzenia układu hormonalnego powodują widoczne zmiany w wyglądzie skóry, włosów, jak i wpływają na funkcjonowanie organów wewnętrznych czy psychikę kobiety. W trakcie klimakterium dochodzi do spadku poziomu estrogenów w organizmie, przy jednoczesnej nadwyżce androgenów. Jest to kluczowe dla omawianego zagadnienia łysienia w czasie menopauzy. Dlaczego? Estrogeny to hormony wydłużające fazę wzrostu włosa. Natomiast za jej skrócenie odpowiadają hormony męskie, w tym testosteron. Stąd menopauza często jest powiązana z pojawieniem się problemów z włosami. Gdy w organizmie brakuje estrogenów, kosmyki stają się słabsze i wypadają.

Co to jest łysienie menopauzalne?

Łysienie menopauzalne to jedno z rodzajów łysienia, dotykające kobiety w okresie klimakterium. Dysproporcja w poziomie estrogenów i androgenów w organizmie prowadzi do przerzedzania się włosów. Wypadanie kosmyków zwykle obejmuje równomiernie całą powierzchnię głowy, choć zdarza się, że u niektórych kobiet można zauważyć objawy łysienia androgenowego, czyli typu męskiego. W takim przypadku dochodzi do pojawienia się zakoli i łysienia na czubku głowy. Łysienie menopauzalne to nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale i ich wolniejszy wzrost.

Jedną z poważniejszych odmian łysienia w trakcie klimakterium jest łysienie bliznowaciejące. Polega ono na przerzedzaniu się włosów w okolicy czołowej. Wówczas linia włosów ulega zmianie, a na skórze głowy pojawiają się charakterystyczne blizny. Niestety, ten rodzaj łysienia wiąże się z trwałą utratą włosów, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i wprowadzenie leczenia, mającego zapobiec rozwojowi choroby. Jak rozpoznać łysienie menopauzalne? Tak jak w przypadku każdego rodzaju łysienia, problemy z przerzedzaniem włosów można zauważyć po ilości wypadających dziennie kosmyków. Szacuje się, że każdego dnia tracimy ok. 100 włosów. O wzmożonym wypadaniu włosów mówimy, gdy liczba ta ulega podwojeniu. Bywa też tak, że przerzedzanie włosów jest związane z rozwojem innej choroby (to częsty powód rozwoju łysienia plackowatego). Stąd diagnostyka pacjenta opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim, sprawdzeniu historii chorób czy listy stosowanych aktualnie leków.

Jak powstrzymać łysienie menopauzalne?

Szacuje się, że nawet 50% kobiet w czasie klimakterium dotyka problem łysienia menopauzalnego. Jako że jest to naturalny etap starzenia, nie ma skutecznych metod na jego opóźnienie czy powstrzymanie. Z pewnością ważną kwestią są tutaj czynniki genetyczne i prowadzony styl życia, co znacząco wpływa na kondycję włosów. Jeśli jest ona osłabiona już przed okresem menopauzy, objawy łysienia mogą być nasilone.

Jeśli chodzi o łysienie menopauzalne, leczenie domowe polega na wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Warto dodać, że samo dbanie o pasma nie przyniesie dobrych rezultatów. Należy pobudzić pracę mieszków włosowych, w czym pomagają m.in. masaże skóry głowy. Specjaliści polecają również stosowanie wcierek, delikatnych szamponów i regenerujących odżywek. O kondycję włosów dbamy także od wewnątrz. Dieta bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza cynk, krzem, selen, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3 poprawia kondycję pasm. W poważniejszych przypadkach lekarz może zadecydować o wprowadzeniu kuracji hormonalnej, mającej za zadanie unormować poziom hormonów w organizmie. Niestety, taka forma leczenia może się wiązać z pewnymi skutkami ubocznymi i nie jest polecana dla każdej kobiety.

Jak dbać o włosy w trakcie menopauzy?

Pielęgnacja włosów, dbanie o styl życia i dietę to tylko kilka z elementów mających wpływ na kondycję pasm. Nie można zapomnieć również o codziennej stylizacji włosów. Regularne suszenie gorącym strumieniem powietrza, ściąganie kosmyków w ciasny kucyk, częste farbowanie, prostowanie, kręcenie – pozornie drobne grzeszki względem włosów mogą mieć poważniejsze skutki uboczne. Osłabienie włosów to prosta droga do ich nadmiernego wypadania.

Łysienie menopauzalne można także leczyć w gabinecie trychologa lub medycyny estetycznej. W zależności od przebiegu choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki, dobre efekty może przynieść mezoterapia, laseroterapia, ostrzykiwanie głowy osoczem bogatopłytkowym. Gdy problem łysienia przybiera na sile, skutecznym rozwiązaniem jest także przeszczep włosów metodą DHI. Zabieg ten jest przeprowadzany w klinice Premium Medical. Zapraszamy pacjentki na konsultację do naszych specjalistów, którzy dobiorą odpowiednią metodę leczenia łysienia i zadbają o to, aby przywrócić włosom zdrowy, piękny wygląd.

Łysienie menopauzalne – przyczyny i objawy. Menopauza a wypadanie włosów
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy