Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny i objawy

Mocne, gęste włosy? Niestety, nie każdy z nas może pochwalić imponującą czupryną. O ile wypadanie ok. 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym, o tyle poważniejsze problemy z kosmykami należy pilnie skonsultować ze specjalistą. Utrata włosów może nie tylko przyczyniać się do obniżenia samooceny i nastroju pacjenta, ale i być powiązana z poważnymi chorobami. Jednym z rodzajów wypadania włosów jest łysienie plackowate. Czym się objawia?

Co to jest łysienie plackowate?

Łysienie plackowate to określenie stosowane w przypadku wypadania włosów o charakterze niebliznowaciejącym, powiązanym z uszkodzeniem mieszków włosowych. Opisując łysienie plackowate, objawy choroby ściśle nawiązują do jej nazwy – u pacjenta można zauważyć łyse placki na skórze wcześniej pokrytej włosami. Zmiany te mają różną średnicę, liczącą od 1 do nawet kilkunastu centymetrów.

Od czego robi się łysienie plackowate? Geneza choroby nie jest do końca znana. Z pewnością jednym z czynników, mogących ją wywołać, są predyspozycje genetyczne. Wiele mówi się o roli stresu w procesie wypadania włosów (poznaj wszystkie rodzaje i przyczyny wypadania włosów), dlatego utrata kosmyków jest chorobą zaliczaną do grupy schorzeń psychodermatologicznych. Jeśli chodzi o łysienie plackowate, przyczyny uszkodzenia mieszków włosowych i stanu zapalnego mogą obejmować także choroby autoimmunologiczne, w tym choroby tarczycy. Łysienie plackowate u mężczyzn i kobiet występuje w zbliżonej do siebie częstotliwości, choroba ta zwykle dotyka osoby młode, przed 25. rokiem życia. Utrata włosów to problem natury zdrowotnej i estetycznej, zwłaszcza łysienie plackowate u kobiet może się wiązać z pogorszeniem samooceny pacjentki, a nawet i prowadzić do depresji. Z drugiej strony, wielu pacjentów z tym rodzajem łysienia cierpi na obniżenie nastroju czy fobię społeczną, co tylko wskazuje na mocne powiązanie choroby ze stresem i stanami lękowymi.

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

Zarówno łysienie plackowate u dzieci, jak i u dorosłych objawia się w ten sam sposób – łysymi plackami na skórze. Z czasem jest ich coraz więcej, zwiększa się także ich średnica. Co ważne, ten rodzaj łysienia obejmuje nie tylko skórę głowy, dlatego też wyróżnia się kilka odmian choroby. Łysienie plackowate ogniskowe to klasyczna postać tego schorzenia, polegająca na utracie włosów na głowie lub innej części ciała. Odmiana całkowita jest powiązana z całkowitą utratą włosów na skórze głowy. Rozleglejszą i trudniejszą do leczenia postacią choroby jest łysienie plackowate uogólnione. W tym przypadku pacjent traci większość lub nawet i wszystkie włosy na ciele. Z kolei odmiana złośliwa to rodzaj łysienia plackowatego uogólnionego, jednak niemożliwego do przeprowadzenia skutecznego leczenia.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chorujące na łysienie plackowate, to czy włosy odrosną? W łagodniejszej postaci choroby może się zdarzyć, że włosy odrosną samoistnie, bez podjęcia leczenia. U wielu pacjentów koniecznie jest jednak wdrożenie terapii, mającej na celu odżywić skórę oraz pobudzić do pracy mieszki włosowe. Oczywiście jest to możliwe jedynie przy likwidacji stanu zapalnego oraz leczeniu ewentualnej choroby immunologicznej, jeśli to ona jest przyczyną wypadania włosów.

Jak wyleczyć łysienie plackowate?

Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym lepsze ma rokowania. W terapii stosuje się leczenie miejscowe i ogólne, proces ten zwykle jest długi i może się wiązać z efektami ubocznymi. U wielu pacjentów leczenie kończy się sukcesem, choć może się zdarzyć, że po odstawieniu leków problem wypadania włosów powraca. Pomocną formą leczenia tradycyjnego, jest zastosowanie medycyny estetycznej. Wielu pacjentów decyduje się na zabieg mezoterapii igłowej z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, pozyskiwanego z krwi pacjenta. Zabieg ten ma na celu odżywić skórę, dostarczając jej niezbędnych składników odżywczych. Zdrowa skóra jest zdecydowaniem lepszym podłożem to stymulacji procesu wzrostu nowych włosów. Skuteczne efekty daje też przeszczep włosów metodą DHI. Jest to mniej inwazyjna alternatywa dla skalpela, bez ryzyka krwawienia i bez bólu. Przeszczep jest przeprowadzany z użyciem specjalnego „pióra”, tworzące mikronakłucia, dzięki czemu na skórze nie pozostają blizny. Pierwsze efekty zabiegu są już widoczne po 1-3 miesiącach, a na ostateczne rezultaty należy poczekać ok. 12 miesięcy.

Masz problem z wypadaniem włosów? W Premium Medical czekają na Ciebie specjaliści, którzy przeprowadzą Cię przez proces leczenia, jak i zaproponują skuteczne zabiegi, dzięki którym Twoja fryzura wróci do formy! Zapisz się na wizytę – im wcześniej wprowadzisz leczenie, tym lepsze rezultaty uzyskasz.

A może zauważyłeś u siebie przerzedzanie się włosów i zakola? Sprawdź, czym objawia się łysienie androgenowe.

Zobacz również:

Łysienie plackowate – jakie są jego przyczyny i objawy
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy