Łysienie psychogenne – stres a utrata włosów. Jak to się łączy?

Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się w każdym wieku, za każdym razem będąc czymś więcej, niż tylko problemem natury estetycznej. Jedną z form łysienia jest łysienie psychogenne, inaczej neurotyczne, ściśle powiązane ze stanem emocjonalnym pacjenta. Jak stres wpływa na kondycję włosów? Czy utrata kosmyków w tym przypadku ma charakter odwracalny?

Łysienie psychogenne – co musisz o nim wiedzieć?

Często ktoś mówi, że wyłysieje ze stresu. Jak się okazuje, w tym powtarzanym przez lata powiedzeniu, może być sporo prawdy. Łysienie psychogenne to rzadka odmiana łysienia, zwykle mająca charakter odwracalny. Każdy z nas codziennie traci włosy, czy to w sposób naturalny, czy to na przykład w wyniku zbyt mocnego przeciągnięcia szczotką po kosmykach. Wypadanie włosów może mieć związek z przebytą chorobą, urodzeniem dziecka, złą dietą i niehigienicznym trybem życia. I tutaj docieramy do sedna sprawy. Łysienie psychogenne to ogólnie mówiąc, łysienie ze stresu. Proces nadmiernego wypadania włosów, a więc w ilości większej niż 100 na dzień, jest wynikiem przewlekłego stresu w życiu pacjenta lub nawet jednorazowej sytuacji stresującej, związanej z silną traumą. Może to być m.in. śmierć bliskiej osoby, rozwód, wypadek. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną kwestię – co bezpośrednio powoduje łysienie z powodu stresu i czy jest to, jak sama nazwa wskazuje, sam stres?

Czy stres może powodować łysienie?

Sam stres nie jest bezpośrednią przyczyną utraty włosów. Natomiast wszelkie sytuacje stresujące wyzwalają pewne reakcje organizmu, które prowadzą do osłabienia i wypadania włosów. Relacja łysienie a stres jest taka sama, jak w przypadku wielu chorób wywołanych przez czynniki natury emocjonalnej. Stres wpływa na pracę układu odpornościowego, osłabiając go. Ma także swój udział w gospodarce hormonalnej, zaburzając równowagę w organizmie poprzez m.in. zwiększenie ilości kortyzolu.

Cykl wzrostu włosa obejmuje 3 fazy. Faza anagenowa jest związana ze wzrostem włosa w mieszkach włosowych i trwa – w zależności od genetyki – od 2 do 7 lat. Faza katagenowa, inaczej zanikania włosa, to z kolei faza, w której włosy są w procesie przebudowy, co powoduje ich osłabienie i złamania. Etap ten trwa zaledwie kilka tygodni. Ostatnim etapem w cyklu życia włosa jest faza telogenowa, w trakcie której włosy wypadają. Czas trwania tej fazy wynosi od 1 do ok. 3 miesięcy. Przedstawiony cykl wzrostu włosa dotyczy osób, które nie mają problemów z nadmiernym wypadaniem kosmyków. Natomiast jeśli chodzi o łysienie psychogenne, cykl wzrostu i życia włosa jest zaburzony. Następuje szybsze przejście z fazy wzrostu do fazy spoczynku włosa, czyli telogenu.

Jak zatrzymać łysienie przez stres?

Odpowiedź może być tylko jedna – wyeliminować lub chociaż postarać się ograniczyć stres w swoim życiu. Czasami już zmiana stylu życia przynosi pożądane efekty. Odpowiednia dawka snu i odpoczynku, dieta bogata w witaminy i minerały, uprawianie sportu. Gdy łysienie ze stresu jest wynikiem traumy, warto rozpocząć psychoterapię, która pomoże w oswojeniu swoich problemów. Domowe sposoby na łysienie także mogą przynieść polepszenie stanu fryzury. Mowa tutaj o masażu skóry głowy, w celu poprawienia jej ukrwienia i tym samym pobudzenia wzrostu nowych włosów. Wcierki, maski – odpowiednio dobrane kosmetyki do włosów z pewnością są ważnym elementem leczenia łysienia psychogennego.

Należy jednak podkreślić, że wszelkie problemy z wypadaniem włosów wymagają konsultacji ze specjalistą. W tym przypadku jest to trycholog. Konsultacja z lekarzem obejmuje trichoskopię, czyli badanie włosa i skóry głowy pod mikroskopem. Specjalista może zlecić także badania dodatkowe, w tym morfologię krwi i oznaczenie poziomu hormonów. Niektórzy pacjenci leczą się pod okiem trychologa oraz endokrynologa.

W większości przypadków łysienie przez stres ma charakter odwracalny i nie wiąże się z trwałym uszkodzeniem mieszków włosowych, a zastosowane leczenie przynosi efekty. U niektórych pacjentów łysienie psychogenne może jednak przejść w łysienie plackowate (sprawdź przyczyny i rodzaje łysienia). Poważnym przypadkiem są także sytuacje, w których pacjent w wyniku napięcia emocjonalnego wyrywa sobie włosy z głowy. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych i utraty włosów na zawsze.

Gdy łysienie przybiera na sile, warto rozważyć inne metody leczenia, jak chociażby przeszczep włosów metodą DHI. Ta bezpieczna i nowatorska metoda jest przeprowadzana przez nieliczne grono specjalistów w Polsce – miło nam poinformować, że w tej grupie znajdują się nasi lekarze z Premium Medical. Osoby zainteresowane zabiegiem, jak i samą konsultacją i leczeniem łysienia zapraszamy do umówienia wizyty w naszej klinice.

Łysienie psychogenne – stres a utrata włosów. Jak to się łączy?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy