Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako zabieg wspomagający leczenie wypadania włosów

Piękne, zdrowe włosy? To możliwe, nawet u osób, u których uwarunkowania genetyczne wpływają na gorszą jakość pasm. Przerzedzanie się włosów lub ich nadmierne wypadanie może obniżać samoocenę pacjenta, przyczyniając się nawet do jego wycofania z życia towarzyskiego. Gdy zauważymy u siebie problemy z kondycją włosów, warto podjąć odpowiednie działania. Jedną z metod leczenia wypadania kosmyków jest mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym.

Co to jest mezoterapia skóry głowy?

Mezoterapia skóry głowy to bezpieczny i skuteczny zabieg redukujący nadmierne wypadanie włosów. Jest on stosowany nie tylko u osób, u których problemy z kondycją pasm są już zauważalne, ale i w ramach profilaktyki.

Zabieg polega na wykorzystaniu osocza krwi pacjenta, które jest źródłem cennych składników aktywnych pobudzających regenerację i kompleksową biostymulację skóry głowy. Szczególną rolę odgrywają aktywne białka, czyli czynniki wzrostu, które stymulują pracę cebulek włosowych, redukując ilość wypadających włosów, a także pobudzając porost nowego owłosienia w miejscu zabiegu. Co warte podkreślenia, stężenie czynników wzrostu w osoczu jest większe, niż od ich ilości w krwi obwodowej pacjenta. Poszczególne rodzaje uwalnianych w trakcie zabiegu czynników wzrostu nie tylko stymulują proces wytwarzania nowych naczyń włosowatych, produkcji kolagenu czy wzmocnienie struktury włosa, ale i nawilżają skórę głowy.

Dodatkową zaletą zabiegu jest brak reakcji alergicznych i zapalnych, gdyż preparat pochodzi z własnej krwi pacjenta. Krew jest pobierana z żyły pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Następnie próbka jest umieszczana w wirówce laboratoryjnej, w celu odwirowania i pozyskania osocza.

Warto dodać, że osocze bogatopłytkowe ma szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie. Początkowo było ono wykorzystywane w medycynie sportowej czy w trakcie zabiegów chirurgicznych szczękowo-twarzowych. Obecnie osocze bogatopłytkowe nie tylko stosuje się do wspomagania leczenia ran i rekonwalescencji po zabiegach, ale i w medycynie estetycznej. Działa nawilżająco, wygładzająco i rozjaśniająco, doskonale sprawdzając się w profilaktyce przeciwstarzeniowej.

Jak wygląda zabieg mezoterapii skóry głowy?

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym to metoda polegająca na wstrzykiwaniu pacjentowi w skórę osocza. W tym celu stosuje się strzykawki z cienkimi igłami, które minimalizują ból oraz ryzyko powstawania krwiaków. Zabieg jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Mezoterapia skóry głowy efekty uboczne daje rzadko, mowa tutaj o takich dolegliwościach, jak uczucie bólu utrzymujące się kilka dni po zabiegu czy pojawienie się siniaków.

Aby zabieg przyniósł pożądane efekty konieczna jest seria zabiegów. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem. Zwykle mezoterapia skóry głowy jest przeprowadzana w serii kilku sesji, wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych. Sam zabieg nie trwa długo, w zależności od kondycji włosów i efektów, które chce uzyskać pacjent, jest to ok. 30-50 minut. Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym efekty daje już po kilkunastu tygodniach, wpływając pozytywnie na wzrost i poprawę kondycji włosów.

Mezoterapia skóry głowy – zalecenia

Zabieg polecany jest przede wszystkim osobom borykającym się z problemem:

– wypadania włosów

– przerzedzenia lub zakoli

– łysienia plackowatego

– łysienia androgenowego

– słabej kondycji włosów (np. po chorobie lub ciąży).

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jest przeprowadzana u mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Choć zabieg jest nieinwazyjny, konieczne jest poprzedzenie go konsultacją z lekarzem, aby określić rodzaj problemu z włosami, ustalić sposób leczenia i wyeliminować przeciwskazania do przeprowadzenia mezoterapii. Przeciwskazaniem do zabiegu jest ciąża, okres karmienia piersią, zażywanie lekarstw rozrzedzających krew, leczenie antykoagulantami. Mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym nie wykonuje się też u osób z chorobami nowotworowymi, sepsą czy białaczką. Ta metoda leczenia łysienia nie jest również polecana u pacjentów z łysieniem bliznowaciejącym.

W klinice Premium Medical doświadczony personel medyczny dba o szybką diagnostykę i wprowadzenie leczenia u osób mających problemy z utratą włosów. W ramach naszych usług przeprowadzana jest m.in. mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Pacjent po zabiegu tego samego dnia wraca domu, pozostając w kontakcie z lekarzem prowadzącym.

Bibliografia

  1. Piszczorowicz Ł, Król D, Dyląg S., Terapia autologicznym osoczem bogatopłytkowym (PRP) — obiecująca metoda leczenia regeneracyjnego uszkodzonych tkanek stosowana w wielu dziedzinach medycyny, J Transf Med 2020; 13(2): 135–148.
  2. Joanna Klonowska, Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów, Kosmetologia Estetyczna, 6, 2017.

Mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy