Co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Przyczyny, objawy, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze to jedna z tych chorób, która lubi rozwijać się po cichu. Gdy wreszcie daje o sobie znać, pacjent może już odczuwać jej powikłania. Nie musi tak być. Sprawdź, jakie są objawy nadciśnienia i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jego rozwoju.

Kiedy mówi się o nadciśnieniu?

Za niskie, za wysokie, podwyższone. Modelowa wartość ciśnienia tętniczego to 120/80 mm Hg. Jednak mało kto może pochwalić się takim wynikiem. Nadciśnienie jest diagnozowane w momencie, gdy wynik pomiaru u pacjenta utrzymuje się powyżej 140/90 mm Hg. Warto dodać, że podwyższone może być zarówno ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, jak i tylko jedna z tych wartości. 

Myślisz, że problem z nadciśnieniem tętniczym Cię nie dotyczy? Nic bardziej mylnego. Nie bez powodu nadciśnienie jest określane mianem choroby cywilizacyjnej. Dotyka ona osoby w prawie każdym wieku, głównie w krajach wysokorozwiniętych. 

Jakie mogą być przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Omawiając nadciśnienie tętnicze i przyczyny choroby, należy przede wszystkim wspomnieć o dwóch postaciach schorzenia. Nadciśnienie pierwotne, inaczej samoistne, sprawia nieco problemów w rozpoznaniu przyczyn choroby. Zwykle należy ich upatrywać w genach i stylu życia. Siedzący tryb życia, stres, dieta obfitująca w żywność przetworzoną, używki – to wszystko ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie i ciśnienie tętnicze. Wyróżniamy także wtórne nadciśnienie tętnicze. Przyczyna tej odmiany choroby jest łatwa do określenia. W tym przypadku problemy z ciśnieniem są konsekwencją innych chorób, w tym np. cukrzycy, chorób układu nerwowego. Przyczyną rozwoju choroby bywa też ciąża.

Przejściowe nieprawidłowości wyników pomiaru ciśnienia to często efekt sytuacji losowych i związanego z nimi stresu, picia alkoholu czy stosowania niektórych leków. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat tego, jak rozpoznać nadciśnienie. Regularne pomiary, przeprowadzane zarówno na wizytach kontrolnych, jak i w domu, pozwalają w porę zauważyć rozwój choroby i sprawdzić, czy podwyższone wartości ciśnienia mają charakter epizodyczny, czy stały. Notuj wyniki pomiaru i porównuj je ze skalą WHO. Warto także kupić ciśnieniomierz, który samodzielnie interpretuje wynik badania i daje sygnał, gdy Twoje ciśnienie lub tętno będą odbiegać od przyjętych norm. Nie wiesz, czy to dobry moment na konsultację u specjalisty? Sprawdź, kiedy należy wybrać się do kardiologa.

Jakie są objawy przy wysokim ciśnieniu?

W wielu przypadkach objawy nadciśnienia bardzo długo nie dają o sobie znać. Bywa też tak, że choroba rozwija się i daje pewne symptomy, jednak łatwo przypisać je innym schorzeniom. O jakich dolegliwościach mowa? Pierwsze objawy nadciśnienia w postaci bólów głowy, problemów ze snem czy też nieregularnego rytmu serca można pomylić ze zmęczeniem, czy nadmiarem stresu i zbagatelizować. Rozwijające się nadciśnienie daje również inne sygnały. Szumy uszne, zaczerwienienie twarzy czy bóle w klatce piersiowej. Mogą wystąpić także zaburzenia widzenia, mdłości czy ogólne złe samopoczucie.

W momencie, gdy rozwija się nadciśnienie tętnicze, objawy przybierają na sile, a ryzyko wystąpienia powikłań choroby rośnie. Nierozpoznane nadciśnienie lub też nieodpowiednio leczone może skutkować zwiększonym ryzykiem wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca u chorego (dowiedz się, jak rozpoznać zawał serca). Inne możliwe powikłania nadciśnienia tętniczego to również m.in. niewydolność nerek, arytmia serca czy choroba niedokrwienna serca.

Nie daj się nadciśnieniu tętniczemu! Pamiętaj o profilaktyce

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która wpływa negatywnie na cały organizm. U większości pacjentów diagnozowana jest pierwotna odmiana schorzenia. I choć nie masz wpływu na czynniki genetyczne, to na swój styl życia już tak. Dbaj o dietę, aktywność fizyczną. Znajdź sposób, który pomoże Ci uporać się ze stresem i zrelaksować, kiedy tego potrzebujesz. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego to także badania kontrolne. Każdy lekarz od nadciśnienia podkreśli wagę diagnostyki w postaci regularnego pomiaru ciśnienia, badania krwi, EKG, USG serca czy badania z użyciem holtera.

W Premium Medical przyjmuje doświadczony i ceniony kardiolog w Warszawie. Pod jego opieką zadbasz o swoje zdrowie i profilaktykę, a w przypadku nadciśnienia zmniejszysz ryzyko wystąpienia powikłań choroby i nauczysz się ją skutecznie kontrolować.

Co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Przyczyny, objawy, profilaktyka
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy