Nadmierna potliwość rąk, stóp i pach. Skąd się bierze i jak sobie z tym radzić?
Wilgotne dłonie, mokre plamy od potu na ubraniu… u wielu osób nadmierna potliwość powoduje dyskomfort i wycofanie się z życia towarzyskiego. Nie musi tak być. Znajdź przyczynę swojego problemu i przekonaj się, jak skuteczne może być leczenie nadmiernej potliwości. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania w tej kwestii. O jakich metodach mowa?
Spis treści
- Gdy pot utrudnia Ci życie…
- O czym może świadczyć nadmierne pocenie rąk, stóp i pach?
- Jak leczyć nadmierną potliwość?
- Zabiegi na nadpotliwość
- Botoks na nadmierne pocenie stóp, pach, dłoni
Gdy pot utrudnia Ci życie…
Człowiek ma ok. 4 mln gruczołów potowych, rozmieszczonych po ciele. Największą grupę stanowią gruczoły ekrynowe, będące ważnym elementem procesu termoregulacji. Pocenie to naturalna reakcja organizmu, który w ten sposób chroni się przed przegrzaniem. Nadmierna potliwość może mieć charakter przejściowy i być powiązana na przykład ze wzmożoną aktywnością fizyczną, wysokimi temperaturami otoczenia czy stresującą sytuacją. Bywa jednak i tak, że nadmierne pocenie rąk, stóp i pach jest efektem schorzeń. I choć pot to przezroczysta wydzielina, jego większa ilość i towarzyszący mu nieprzyjemny zapach są powodem dyskomfortu. Osoby zmagające się z nadpotliwością często ograniczają aktywność towarzyską i mają obniżoną samoocenę. To z kolei, niestety, może być powodem rozwoju problemów natury psychicznej, w tym depresji.
O czym może świadczyć nadmierne pocenie rąk, stóp i pach?
Nadpotliwość, inaczej hiperhydroza, dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co może być powodem nadmiernego pocenia? Zjedzenie pikantnej potrawy, trening siłowy, stany lękowe, ciąża, menopauza – nadmierna potliwość przyczyny może mieć bardzo różne, dlatego przy narastającym problemie konieczna jest diagnostyka. Kluczowe jest stwierdzenie, czy nadmierna potliwość stóp ma charakter pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku mowa o wpływie temperatury, emocji czy genów na rozwój problemu nadmiaru potu. Głównym winowajcą są tutaj zbyt aktywne gruczoły ekrynowe. Choć są zlokalizowane na całym ciele, ich największe skupiska obejmują dłonie, doły pachowe oraz podeszwy stóp.
Nadpotliwość wtórna jest diagnozowana, gdy nadmierne pocenie pach, dłoni czy całego ciała jest spowodowane przez czynniki takie jak m.in.:
- zaburzenia na tle hormonalnym,
- przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwdepresyjnych,
- chorób nowotworowych,
- chorób typu infekcje, cukrzyca, Parkinson czy otyłość.
Specyficznym rodzajem nadpotliwości jest nadmierne pocenie się w nocy. Może być ono spowodowane na przykład gruźlicą czy brucelozą. Innym podziałem jest ten rozróżniający nadmierne wydzielanie potu o charakterze miejscowym (np. nadmierne pocenie stóp) i uogólnionym (dotyczących całego ciała).
Dlaczego nie wolno bagatelizować nadpotliwości? Nadmierne pocenie może mieć błahe przyczyny, jak i poważniejsze, jednak za każdym razem nadmiar wydzielanego potu sprzyja rozwojowi infekcji skórnych, potówek. Może również nasilać łuszczycę czy depresję. Szybka diagnostyka określa przyczynę problemu i tym samym pozwala dobrać lepszą metodę leczenia nadpotliwości.
Jak leczyć nadmierną potliwość?
Domowe sposoby na nadmierne pocenie pach czy stóp obejmują przede wszystkim metody miejscowe. Stosowanie antyperspirantu, blokerów, zasypek na skórę, wkładek przeciwpotnych. Pomocne są także napary ziołowe, na przykład z szałwii, jak i stosowanie leczniczych roślin do kąpieli (przy wzmożonym poceniu polecana jest m.in. kora dębu). Aby ograniczyć problemy skórne i zmniejszyć dyskomfort związany z nadpotliwością, warto sięgać po luźne ubrania i bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów (len, bawełna). Dobre efekty może dać używanie kremów czy skarpet z jonami srebra. Jeśli za nadmierną potliwość stóp, pach czy dłoni odpowiada inna choroba, koniecznie jest rozpoczęcie jej leczenia.
Zabiegi na nadpotliwość
Gdy leczenie miejscowe nie przynosi efektów, pacjent może sięgnąć po inne metody, w tym farmaceutyki stosowane pod nadzorem lekarza. Skutecznym sposobem na zwalczanie nadpotliwości są zabiegi. Jeszcze nie tak dawno były to operacje polegające na usunięciu gruczołów potowych lub przerwaniu ciągłości włókien nerwowych. Metody te są ostatecznymi, gdy inne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Alternatywą dla skalpela chirurga są małoinwazyjne zabiegi na nadmierne pocenie dłoni, pach czy stóp, które oferuje medycyna estetyczna.
Botoks na nadmierne pocenie stóp, pach, dłoni
Obecnie jedne z najlepszych efektów przy nadpotliwości daje botoks. Leczenie nadmiernej potliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej jest bezpieczną i szybką metodą, pozwalającą zapomnieć o pocie nawet do 12 miesięcy. Botoks na nadpotliwość jest stosowany miejscowo, w niewielkich dawkach. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Preparat podaje się cienką igłą w okolice gruczołu potowego. Toksyna botulinowa blokuje nerwy zaopatrujące dane gruczoły, hamując ich aktywność. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne już po kilku dniach. Co ważne, podanie botoksu to proces odwracalny – pacjent może zdecydować się na jednorazową iniekcję lub powtórzyć ją, gdy toksyna botulinowa przestanie działać.
Botoks na nadmierne pocenie twarzy czy dłoni to jedna z usług oferowanych pacjentom Premium Medical. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą zapomnieć o problemie nadpotliwości pod okiem doświadczonych specjalistów.
Bibliografia
- Nadpotliwość w znaczący sposób obniża jakość życia. Przyczyny i sposoby leczenia hiperhydrozy, pulsmedycyny.pl, data dost. 27.06.2023 r.
- Julia Nowowiejska, dr hab. n. med. Anna Baran, prof. dr hab. n. med. Iwona Flisiak, Nadmierne pocenie – jak pomóc pacjentowi?, podyplomie.pl, data dost. 27.06.2023 r.
- Olga Jabłonowska, Anna Woźniacka, Bożena Dziankowska-Bartkowiak, Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, termedia.pl, data dost. 27.06.2023 r
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)