Nietrzymanie moczu – wstydliwa dolegliwość, którą można leczyć

Niekontrolowane wydzielanie moczu to dolegliwość kojarząca się przede wszystkim ze wstydem. Dotyka ona zarówno osoby starsze, jak i młode, będąc powodem ograniczenia aktywności towarzyskiej i dyskomfortu na co dzień. Warto jednak pamiętać, że nietrzymanie moczu to objaw choroby, którą należy zdiagnozować oraz leczyć.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu, czyli mimowolny wyciek moczu z cewki moczowej, to wstydliwy problem zdrowotny. Cierpią na niego głównie kobiety, szacuje się, że jest to obecnie ponad 30% Polek. Ile dokładnie? Nie wiadomo, ponieważ wiele pań wciąż odkłada wizytę u lekarza. Za takimi statystykami stoi przede wszystkim kobieca budowa anatomiczna i krótsza cewka moczowa. Często wymieniane przyczyny występowania problemu nietrzymania moczu u pań to także przebyte porody czy operacje ginekologiczne – osłabione mięśnie dna miednicy wpływają negatywnie na pracę układu moczowego. Do tej listy należy także dopisać menopauzę. Nietrzymanie moczu u mężczyzn również występuje, choć rzadziej, i wynika głównie z chorób gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu – różne oblicza choroby

Wyróżniamy trzy główne rodzaje nietrzymania moczu. Do najpopularniejszej odmiany tej dolegliwości należy wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimowolny wyciek moczu występuje w sytuacji wysiłkowej, w momencie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Pacjent może nie kontrolować wydzielania moczu w chwili kichania, kaszlu czy podnoszenia nawet lżejszego przedmiotu z podłogi. Ten rodzaj dolegliwości dotyka wiele kobiet po porodzie, z osłabionymi i rozciągniętymi mięśniami dna macicy.

Kolejne rodzaje nietrzymania moczu to nietrzymanie moczu z parcia naglącego oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z nagłą potrzebą oddania moczu, zwykle będącą skutkiem nadwrażliwego pęcherza. Przyczyny takiej sytuacji to także m.in. zapalenie pęcherza czy problemy neurologiczne. Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu z przepełnienia, dolegliwość ta dotyka głównie mężczyzn i jest skutkiem powiększenia gruczołu krokowego. U niektórych pacjentów można zdiagnozować także mieszaną postać nietrzymania moczu, która jest połączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania moczu z parcia naglącego.

Warto także dodać, że nietrzymanie moczu może mieć też takie przyczyny, jak m.in. otyłość, cukrzyca, zaparcia, a przejściowe problemy z niekontrolowanym wydzielaniem moczu są też związane z nadużywaniem alkoholu, kofeiny czy stosowaniem niektórych leków (np. moczopędnych).

Diagnostyka i leczenie

Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu moczowego warto od razu skonsultować z lekarzem. Odkładanie wizyty na później nie sprawi, że dolegliwość przeminie, może natomiast spowodować, że będzie ona bardziej zaawansowana i co za tym idzie – trudniejsza w leczeniu. Przejściowe nietrzymanie moczu jest stosunkowo łatwe do wyleczenia, wystarczy wyeliminować przyczynę dolegliwości, na przykład wyleczyć infekcję pęcherza. Jednak gdy problemy z oddawaniem moczu narastają i mają charakter stały, koniecznie jest wykonanie odpowiednich badań – badanie ogólne i posiew moczu, badanie USG układu moczowego czy badanie urodynamiczne są podstawą w postawieniu prawidłowej diagnozy.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, leczenie jest uzależnione od rodzaju dolegliwości i stopnia ich zaawansowania. W leczeniu parcia naglącego dobre efekty przynosi farmakoterapia. U wielu pacjentów z wysiłkowym nietrzymaniem moczu pomocna jest zmiana stylu życia, dieta i wzmacnianie mięśni dna miednicy przy pomocy fizjoterapii. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu ćwiczenia Kegla sprawdzają się u wielu pacjentów, dobrym rozwiązaniem są też ćwiczenia wykonywane na dużej gumowej piłce. Gdy fizjoterapia nie przynosi zadowalających efektów, specjalista może podjąć decyzję o wprowadzeniu farmakologii.

Jeśli chodzi o zabieg w leczeniu nietrzymania moczu, to interwencje chirurgiczne są praktykowane, gdy pozostałe metody nie przynoszą efektów. W leczeniu tej dolegliwości warto też skorzystać z osiągnięć medycyny i sięgnąć po bezinwazyjne leczenie laserem. Taki zabieg nie wymaga rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko efektów ubocznych leczenia. Jest skuteczną metodą niwelowania problemów z nietrzymaniem moczu i pozwala na nowo przywrócić komfort życia pacjentom. W Premium Medical wszyscy pacjenci cierpiący na nietrzymanie moczu mogą liczyć na kompleksową diagnostykę i leczenie pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej. W naszej klinice przeprowadzany jest także zabieg laserowy na nietrzymanie moczu. Trwa on zaledwie 10 minut i jest wykonywany przy pomocy sprzętu najwyżej jakości – lasera Mona Lisa Touch, a zalecenia po operacji nietrzymania moczu, wykonywanej tej metodą, obejmują przede wszystkim wstrzymanie się od aktywności seksualnej przez dwa tygodnie.

Bibliografia

  1. Nietrzymanie moczu u kobiet: przyczyny i leczenie, pulsmedycyny.pl, data dost. 21.01.2022 r.
  2. Nietrzymanie moczu, praca zbiorowa, Medycyna Po Dyplomie 2011(20); 6(183):73-80.
  3. dr n. med. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu, mp.pl, data dost. 21.01.2022 r.

Nietrzymanie moczu – wstydliwa dolegliwość, którą można leczyć
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy