Nowotwór płuc – przyczyny, objawy, zapobieganie i diagnoza

Nowotwory płuc atakują po cichu. Mogą rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. U niektórych osób nowotwór złośliwy płuca daje o sobie znać dopiero wtedy, kiedy powoduje przerzuty do sąsiadujących narządów. Czy mimo to można w porę rozpoznać chorobę? 

Podstępna choroba – Nowotwór płuc

Statystyki są alarmujące. Złośliwy nowotwór płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W większości przypadków pacjenci są diagnozowani późno, co znacząco wpływa na rokowania. Mimo coraz nowszych i lepszych metod leczenia, nowotwór złośliwy płuc to najczęstsza przyczyna śmierci pacjentów onkologicznych w naszym kraju. Czy można temu zapobiec? Choroba często jest rozpoznawana przypadkowo – w trakcie badań okresowych. Warto promować profilaktykę zdrowotną, szerzyć wiedzę na temat przyczyn i objawów nowotworów płuc. Odpowiednio wcześnie wykryte, dają szansę na wieloletnie przeżycie.

Nowotwór płuc – przyczyny

Predyspozycje genetyczne są odpowiedzialne za niewielki odsetek zachorowań. Wciąż jedną z kluczowych przyczyn nowotworów płuc jest palenie tytoniu. Czy to oznacza, że jedynie palacze chorują? Nie. Ten rodzaj raka jest diagnozowany także u palaczy biernych, jak i osób, które nie mają w ogóle styczności z dymem tytoniowym. Nowotwór płuc, przyczyny jego rozwoju, mogą być także powiązane z zanieczyszczeniem powietrza, a to, jak powszechnie wiadomo, wzrasta z roku na rok. Spaliny czy smog towarzyszą nam nie tylko w zimowe miesiące.

Nie można nie wspomnieć o środowisku pracy, a dokładniej niebezpiecznych substancjach, na których działanie jest narażonych wiele osób. Mowa chociażby o chromie, azbeście czy radonie. Listę tę uzupełnia promieniowanie jonizujące.

Nowotwór płuc może mieć charakter przerzutowy, tzn. rozwijać się jako „przerzut” innej choroby nowotworowej, na przykład raka sutka.

Jakie są pierwsze objawy raka płuc?

Jak już zostało wspomniane, nowotwór płuc objawy może dawać bardzo późno, gdy choroba jest już na zaawansowanych poziomie. Do najczęściej występujących symptomów raka płuc należą:

  • kaszel,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • częste zapalenie płuc,
  • osłabienie,
  • świszczący oddech,
  • krwioplucie.

Nowotwór płuc objawy może mieć też ściśle powiązane z miejscem występowania przerzutów. W przypadku wątroby jest to żółtaczka. Gdy choroba atakuje kości, pacjenci skarżą się na ich ból. Warto też zwrócić uwagę na długo utrzymującą się chrypkę czy problemy z przełykaniem. Niekiedy diagnoza innego schorzenia pozwala w rozpoznaniu nowotworu płuc. Objawy takie jak pałeczkowate palce czy zespół żyły głównej górnej są niekiedy powiązane właśnie z występowaniem raka płuc. Zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc występuje także u osób chorujących na POChP czy mających zwłóknienia płuc. Skoro już jesteśmy przy diagnostyce – jakie badania powinien wykonać pacjent z podejrzeniem nowotworu płuc?

Diagnostyka raka płuc

Z pewnością jednymi z kluczowych badań w diagnostyce raka płuc są badania obrazowe – RTG płuc, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. U pacjentów przeprowadza się także oznaczenie markerów nowotworowych czy badanie mikroskopowe śliny. Diagnostyka może obejmować nie tylko same płuca, ale i mózg czy jamę brzuszną w celu poszukiwania ewentualnych przerzutów choroby. Nowotwór płuc daje najczęściej przerzuty w wątrobie, kościach, mózgu i węzłach chłonnych.

Gdy nowotwór płuc zostanie zlokalizowany, wykonywane jest badanie histopatologiczne, którego celem jest ustalenie budowy i rodzaju guza. Jest to niezbędne przy ustalaniu planu leczenia i określeniu rokowań dla pacjenta.

Najczęściej diagnozowanymi nowotworami płuc są nowotwory niedrobnokomórkowe (rak płaskonabłonkowy, gruczołowy, wielkokomórkowy). Zaraz za nimi pojawiają się nowotwory drobnokomórkowe. W przypadku raka niedrobnokomórkowego, w I stopniu, rokowania są najlepsze. Szansę na przeżycie 5-letnie ma 60-70% pacjentów.

Zapobieganie rakowi płuc

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, należy przede wszystkim rzucić palenie i nie przebywać w otoczeniu osób palących. Warto zwrócić uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy – zarówno w domu, w miejscu pracy, jak i na zewnątrz. I choć na wiele czynników nie mamy wpływu jako jednostka, to z pewnością mamy wpływ na przestrzeganie zasad BHP w pracy i noszenie środków ochrony indywidualnej. Maski antysmogowe i ochrona dróg oddechowych to kluczowe sposoby na ograniczenie kontaktu z niebezpiecznymi substancjami i smogiem.

Warto pamiętać o profilaktyce zdrowotnej i regularnych wizytach u lekarza. Obserwacja organizmu i rozpoznanie sygnałów, które nam wysyła, może mieć znaczący wpływ na szybką diagnostykę. Kaszel i chrypka o nieznanym podłożu, problemy z oddychaniem czy bóle w klatce piersiowej i w barkach powinny być skonsultowane z lekarzem.

Diagnostyka i leczenie nowotworu płuc to działania, w których liczy się czas. Jeśli szukasz dobrego i doświadczonego lekarza w tym zakresie, zapraszamy Cię do naszej kliniki Premium Medical. Przyjmuje u nas ceniony onkolog w Warszawie, a niezbędne badania diagnostyce wykonasz na miejscu. Umów się na wizytę online, telefonicznie lub osobiście – nasza placówka jest zlokalizowana przy ul. Kobielskiej 23. Do zobaczenia!

Bibliografia

  1. lek. Iwona Witkiewicz, Rak płuca – rokowania, mp.pl, data dost. 18.04.2024 r.
  2. dr n. med. Maksymilian Kruczała, Rak płuc – objawy, przyczyny, rodzaje, badania, leczenie, mp.pl, data dost. 18.04.2024 r.
  3. Wczesne objawy raka płuc, zwrotnikraka.pl, data dost. 18.04.2024 r.
  4. Rak płuca, zwrotnikraka.pl, data dost. 18.04.2024 r.
Nowotwór płuc – przyczyny, objawy, zapobieganie i diagnoza
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy