Poznaj przyczyny i objawy łysienia androgenowego

Niepokoi Cię kondycja swoich włosów? Niekiedy słabsze, wypadające kosmyki są wynikiem przyjścia choroby, zmiany diety, stresu czy ciąży. Niestety, bywa i tak, że wypadanie włosów ma charakter postępujący, będąc objawem poważniejszej choroby. Jedną z nich jest łysienie androgenowe, czyli łysienie typu niebliznowaciejącego. Dotyka ono zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek i rasę. Jak zaczyna się łysienie androgenowe? Czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby móc na nowo cieszyć się piękną fryzurą?

Co to jest łysienie androgenowe?

Problem z wypadaniem włosów może dotknąć każdego z nas w pewnym okresie życia. Łysienie androgenowe to choroba mieszków włosowych okolicy czołowo-skroniowej. I choć może ona zostać rozpoznana już w okresie dojrzewania, ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że łysienie androgenowe u mężczyzn po 70. roku życia jest rozpoznawane w nawet ponad 80% przypadkach, z kolei u kobiet po 50. roku życia współczynnik ten wynosi ok. 40%.

Czym charakteryzuje się łysienie androgenowe? Jest to rodzaj łysienia powiązany ze zbyt wysokim stężeniem hormonów, a dokładniej androgenów. Głównym czynnikiem predysponującym do takiej sytuacji są geny. Warto podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia łysienia androgenowego u mężczyzny, którego ojciec lub dziadek ze strony matki borykali się z tą dolegliwością, jest znacznie większe. Jeśli chodzi o kobiety, kwestia wysokiego stężenia androgenów nie zawsze jest jednoznaczna, jednak łysienie androgenowe u kobiet może być też powiązane z występowaniem takich chorób, jak m.in. zespół policystycznych jajników czy guz jajnika.

Jak się objawia łysienie androgenowe?

Obraz kliniczny łysienia androgenowego różni się w zależności od płci pacjenta. W przypadku mężczyzn proces łysienia może się już rozpocząć w okresie dojrzewania, warto jednak dodać, że każdy przypadek wystąpienia łysienia androgenowego przed 36. rokiem życia może być powiązany z chorobą niedokrwienną serca. Jeśli chodzi o sam proces wypadania włosów, to początkowo dochodzi do skrócenia fazy rozwoju włosa. Kosmyki stają się cieńsze i krótsze, a fryzura zaczyna się przerzedzać. Na tym etapie łatwo pomylić łysienie androgenowe z innym schorzeniem (sprawdź, jakie są przyczyny i rodzaje łysienia). U mężczyzn można zaobserwować wypadanie włosów w okolicy czołowo-ciemieniowej, z jednoczesnym zachowaniem kosmyków w okolicy potylicznej. Łysienie androgenowe u kobiet ma nieco inny przebieg, ponieważ dochodzi do przerzedzenia włosów na szczycie głowy, z nasileniem utraty kosmyków w okolicy czołowo-ciemieniowej, jednak z zachowaniem linii czoła. Objawem choroby w zaawansowanej fazie jest fryzura z charakterystycznym szerokim przedziałkiem.

Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego

Wypadanie pasm zawsze wiąże się z dużym stresem, a przerzedzające się kosmyki mogą być przyczyną obniżonej samooceny pacjenta lub prowadzić do depresji i unikania życia towarzyskiego. Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? Leczenie androgenowe nie wymaga leczenia, jednak jeśli pacjent chce zawalczyć o zdrowe, gęściejsze włosy, warto skonsultować się ze specjalistą. Wizyta u dermatologa lub trychologa jest powiązana z oceną stanu włosów i wykonaniem niezbędnych badań. Diagnostyka obejmuje m.in. test pociągania włosów (aby sprawdzić, czy wypadają), trichoskopię czy trichogram. Badania są bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli to konieczne, lekarz może skierować pacjenta na biopsję. Ważne są także badania laboratoryjne, dzięki którym można sprawdzić m.in. poziom hormonów w organizmie, żelaza czy ferrytyny.

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, jak powstrzymać łysienie androgenowe. Im wcześniej rozpocznie się proces leczenia, tym większe szanse na to, aby zachować większość włosów. Kuracja jest długa i może opierać się na stosowaniu leków. Pomocne są także zabiegi typu mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy wszelkie terapie stymulujące wzrost włosa, przeprowadzane w gabinetach trychologicznych. Domowe sposoby na łysienie androgenowe zwykle nie są skuteczne, jednak pomagają zadbać o dobrą kondycję skóry głowy i delikatnie wpływają na kondycję pasm, będąc dobrym przygotowaniem pacjenta do profesjonalnych zabiegów.

Gdy proces wypadania włosów postępuje, pacjent może zdecydować się na przeszczep włosów. Tradycyjny, chirurgiczny zabieg warto jednak zamienić na nowoczesną i niezwykle skuteczną formę leczenia łysienia, jaką jest metoda DHI. Jest to przeszczep włosów polegający na bezpośredniej implantacji włosów. W trakcie zabiegów jednocześnie przeprowadza się otwieranie kanałów i wszczepianie mieszków włosowych. Zabieg jest bezbolesny, nie wiąże się z ryzykiem blizn czy krwawienia. Co ważne, metoda DHI może być przeprowadzana jedynie przez przeszkolonych w tym celu specjalistów. W Polsce przeszczep metodą DHI jest realizowany w Premium Medical. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych zabiegiem pacjentów na konsultację do naszej kliniki w Warszawie.

Zobacz także powiązane artykuły:

Bibliografia

  1. dr hab. n. med. Elżbieta Kowalska-Olędzka, lek. Agnieszka Szmurło, lek. Piotr Ciechanowicz, dr hab. n. med. Irena Walecka, prof. CMKP, Łysienie androgenowe – etiopatogeneza, diagnostyka i aktualne metody leczenia [w:] Dermatologia po dyplomie 05/2020.
  2. Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego [w:] Przegląd Dermatologiczny 2018, 105, 1–18.
  3. dr n. med. Jolanta Maciejewska, Łysienie androgenowe typu żeńskiego, mp.pl, data dost. 26.06.2022r.
  4. dr n. med. Jolanta Maciejewska, Łysienie androgenowe typu męskiego, mp.pl, data dost. 26.06.2022r.

Poznaj przyczyny i objawy łysienia androgenowego
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy