Poznaj przyczyny i rodzaje łysienia

Włosy są jednym ze znaczników zdrowia, a ich stan, długość, gęstość i połysk wskazują witalność. Gdy zaczynają wypadać jest to jasny znak, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, a łysienie stanowi problem zdrowotny, psychologiczny i estetyczny. Jakie są przyczyny łysienia, co powoduje łysienie i jakie są jego rodzaje? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest łysienie i jakie są jego rodzaje?

Utrata włosów może być przejściowa, wynikająca np. ze zmian hormonalnych, przyjmowania leków, czy niedoborów mikro- bądź makroelementów w diecie; może być też trwała, będąca efektem stanów chorobowych oraz czynników genetycznych.

Łysienie u mężczyzn i u kobiet jest stanem powodującym zanik lub ograniczenie wytwarzania włosów w mieszku włosowym. Należy przy tym odróżnić ich wypadanie ze względu na cykl życia włosa, który jest procesem naturalnym od łysienia. To wcale nie musi oznaczać łysienia; dopiero gdy proces produkcji włosa w mieszkach zanika, a na miejsce starych nie pojawiają się nowe, możemy mówić o łysieniu.

Najczęstsze przyczyny łysienia to:

  • Choroby – bywa spowodowane różnego rodzaju chorobami wpływającymi na ogólny stan organizmu. Należą do nich na przykład anemia, nowotwory, zaburzenia hormonalne zwłaszcza nadczynność i niedoczynność tarczycy, cukrzyca, choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto), choroby zakaźne (np. kiła) choroby skóry głowy i wiele innych.
  • Nieprawidłowa dieta – organizm potrzebuje witamin i minerałów oraz innych składników odżywczych. Ich niedobory mogą powodować osłabienie mieszków włosowych i wypadanie włosów. Łysienie w młodym wieku często spowodowane jest właśnie nieprawidłową dietą.
  • Przyjmowanie leków – przejściowe wypadanie włosów mogą powodować niektóre leki np. hormonalne, przeciwmiażdżycowe, przeciwkrzepliwe, przeciwgrzybicze, przeciwnowotworowe, przeciwdepresyjne, czy reumatologiczne. Jest to jednak zazwyczaj stan przejściowy, który mija po odstawieniu leku.
  • Uwarunkowania genetyczne – geny odgrywają dużą rolę w tym, czy i kiedy zaczniemy łysieć. Zwłaszcza łysienie u mężczyzn ma podłoże genetyczne i jest związane z reakcją chemiczną dihydrotestosteronu (DHT) na mieszki włosowe.

Jakie są rodzaje łysienia?

Chociaż stan ten zawsze ma związek z osłabieniem mieszków włosowych, to wyróżnia się wiele rodzajów łysienia. Najczęstszym rodzajem łysienia u mężczyzn jest androgenowe typu męskiego. Za to łysienie androgenowe typu żeńskiego występuje znacznie rzadziej, a jego przyczyną jest zbyt duże stężenie męskich hormonów lub zbyt niskie żeńskich. Ten rodzaj łysienia dotyczy ok. 80% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i 40% kobiet w tym wieku. U mężczyzn jednak łysienie może zdarzyć się nawet w młodym wieku, pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Decydują o tym predyspozycje genetyczne i poziom androgenów. U mężczyzn proces ten zaczyna się najczęściej na czole od powstawania zakoli i na szczycie głowy, u kobiet jest to rozproszone przerzedzenie włosów.

Dość częstym rodzajem jest łysienie plackowate, charakteryzujące się powstawaniem łysych placków na głowie. W tym przypadku przyczyny nie są do końca poznane; jest to składowa czynników genetycznych, autoimmunologicznych oraz stresu.

utrata włosów łysienieU kobiet może dojść do łysienia poporodowego oraz moenopauzalnego, wiążącego się ze zmianą stężenia hormonów w organizmie. Łysienie polekowe pojawia się niezależnie od płci, na szczęście skutki są przemijające. Szczególnym typem łysienia polekowego jest łysienie po chemioterapii. Istnieje też specyficzny rodzaj związany z wpływem nadmiernego i długotrwałego stresu i jest to łysienie psychogenne.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach:

Jak określić co powoduje łysienie?

Stając przed lustrem zadajesz sobie pytanie: dlaczego łysieję? Odpowiedź nie jest wcale oczywista, a przyczyny łysienia, jak napisaliśmy powyżej, mogą być różne. Dlatego pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty w celu postawienia diagnozy i przyczyny łysienia.

Lekarz zaczyna od dokładnego wywiadu z pacjentem, zawierającego szereg pytań, mających na celu wstępnie ustalić, co powoduje łysienie. Następnie wykonywane jest badanie fizykalne, trychoskopia oraz badania laboratoryjne krwi, a w niektórych przypadkach mogą być konieczne dodatkowe, specjalistyczne metody diagnostyczne oraz konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin np. dermatologa, czy endokrynologa. Po postawieniu diagnozy można rozpocząć proces leczenia, który będzie zależny od tego, co powoduje łysienie. W przypadku nieodwracalnego łysienia polecana jest metoda DHI (Direct Hair Implantation), czyli przeszczep włosów. Usługę tę wykonujemy w klinice Premium Medical. Polecamy też inne zabiegi dla mężczyzn realizowane w klinice – dbamy kompleksowo o Twoje zdrowie.

Bibliografia:

  1. Dr Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek, Art of Beauty 2 (2015): 32-39;
  2. dr n. med. Monika Słowińska i inni,Diagnostyka i leczenie łysienia androgenowego, mp.pl publ. 20.12.2017, (dost. 28.12.2021);
  3. dr n. med. Jolanta Maciejewska, Łysienie plackowate, mp.pl publ. 01.09.2017, (dost. 28.12.2021);

 

Poznaj przyczyny i rodzaje łysienia
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy