Pozytywny wynik testu ciążowego i co teraz? Pierwsze kroki po zajściu w ciążę

Trzymasz w ręku pozytywny wynik testu ciążowego? Z pewnością towarzyszy Ci szereg emocji, a jedną z nich jest lęk przed nieznanym. To normalna reakcja. Pierwsza ciąża to szereg niewiadomych i obawa, czy poradzisz sobie w nowej roli. Niezależnie od tego, czy wypowiedziałaś słowa „jestem w ciąży” z zaskoczeniem, czy też po wielu miesiącach starania się o dziecko, musisz teraz zatroszczyć się o zdrowie swoje i maluszka, który rośnie pod Twoim sercem. Jakie badania na początku ciąży należy wykonać?

Jestem w ciąży – kiedy iść do lekarza?

Jeśli wykonujesz test ciążowy, pozytywny wynik zwykle wskażą Ci dwie czerwonawo-różowe kreski. Aby być pewną, warto wykonać więcej niż jeden test oraz postawić na sprzęt od różnych producentów. Wykonałaś kolejny test ciążowy, wynik pozytywny został potwierdzony i zastanawiasz się, co dalej? Czas zaplanować wizytę u lekarza, który ostatecznie potwierdzi ciążę i otoczy Cię opieką aż do momentu porodu. Nie oznacza to jednak, że musisz umówić się na badania w następnym dniu. Pierwsza wizyta u lekarza nie może odbyć się za wcześnie, aby specjalista mógł bez problemu wykonać wszystkie potrzebne badania. Zdarza się zatem, że pacjentki są proszone o powrót do gabinetu w kolejnych tygodniach. Kiedy iść do lekarza po pozytywnym teście ciążowym? Zgodnie z zaleceniami specjalistów, pierwsza wizyta u specjalisty powinna się odbyć najlepiej między 6-8 tygodniem ciąży. Oczywiście możesz mieć trudności z oszacowaniem momentu zajścia w ciążę, wtedy lepiej umówić się do lekarza i po wstępnym wywiadzie ewentualnie przesunąć badania na późniejszy termin, niż zgłosić się do specjalisty zbyt późno.

Co zrobić, gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży?

Aby zapewnić sobie i nienarodzonemu dziecku jak najlepszą opiekę zdrowotną, poszukaj dobrego lekarza położnika. Niezależnie od tego, czy jesteś ubezpieczona, czy też nie, przysługuje Ci bezpłatna opieka NFZ. Pamiętaj także, że prywatne laboratoria przeprowadzają badania prenatalne bezpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ (wystarczy okazać skierowanie od swojego lekarza położnika na badanie). Tego typu usługi są świadczone przez Premium Medical, możesz także umówić się na wizytę do jednego z naszych specjalistów i uniknąć długiego czekania na termin pierwszej wizyty do lekarza położnika.

Wiesz już, kiedy umówić się do lekarza na początku ciąży, ale obawiasz się tej pierwszej wizyty? Jej przebieg również jest dopasowany do ogólnych zaleceń specjalistów – położnik przeprowadzi z Tobą wywiad, aby dowiedzieć się więcej o przebytych lub leczonych chorobach, zażywanych lekach. Pierwsza wizyta to także moment przeprowadzenia takich badań, jak pomiar masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, badania ginekologicznego i cytologii, badania piersi. Specjalista omówi z Tobą kalendarz kolejnych terminów wizyt, poinformuje Cię o zaleceniach związanych ze stylem życia, suplementacją kwasu foliowego oraz badaniami prenatalnymi, które wykonuje się po 11 tygodniu ciąży (dowiedz się, jakie są wskazania do ich przeprowadzenia). Relacja ciąża badania to kluczowy czynnik, mający wpływ na zdrowie Twoje i płodu. Badania prenatalne, zarówno nieinwazyjne, jak i inwazyjne, to skuteczne metody pozwalające wykryć ewentualne wady rozwojowe u płodu. To z kolei umożliwia wprowadzenie w odpowiednim czasie leczenia lub też przygotowanie się do zastosowania właściwych procedur medycznych po urodzeniu się dziecka.

Jakie badania wykonać na początku ciąży?

Wymienione wyżej badania, to niejedyna zalecona diagnostyka, którą musisz wykonać na początku ciąży. W trakcie pierwszej wizyty u lekarza otrzymasz skierowanie na takie badania jak:

  • morfologia,
  • badanie moczu,
  • oznaczenie grupy i Rh krwi,
  • badanie w kierunku kiły,
  • badanie na przeciwciała odpornościowe,
  • badania przeciwciał na różyczkę oraz toksoplazmozę,
  • badanie poziomu glukozy,
  • badanie w kierunku HIV oraz HCV.

Zalecane jest także sprawdzenie hormonów tarczycy oraz umówienie się na konsultację stomatologiczną. Badania ciśnienia krwi, masy ciała, morfologia czy badanie poziomu glukozy to przykłady badań, które będziesz wykonywała regularnie przez całą ciążę. Podobnie sprawa wygląda z USG, które przeprowadza się zazwyczaj 3 razy – pierwsze USG jest zalecane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Jeśli znajdujesz się pod opieką innych specjalistów i leczysz przewlekłe choroby, powinnaś się upewnić, czy ciąża nie wiąże się z koniecznością zmiany sposobu leczenia.

Oczywiście to, jakie badania na początku ciąży będziesz musiała wykonać, zależy także od Twojego stanu zdrowia oraz zaleceń lekarza i ryzyka wystąpienia wad płodu, jednak powyższa lista to spis podstawowych badań obowiązkowych dla każdej pacjentki w pierwszym trymestrze ciąży.

Ginekologia w ciąży to jeden z działów, w którym specjalizują się specjaliści Premium Medical. Otaczamy ciężarne kompleksową opieką medyczną, a w razie potrzeby lekarze z różnych specjalizacji współpracują ze sobą, aby móc zapewnić pacjentce i jej nienarodzonemu dziecku odpowiedni program leczenia. Skontaktuj się z nami i umów się na pierwszą wizytę u lekarza położnika w dogodnym dla siebie terminie.

Pozytywny wynik testu ciążowego i co teraz? Pierwsze kroki po zajściu w ciążę
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy