Przerost gruczołu krokowego (prostaty, stercza) – co należy wiedzieć?

Problemy z układem moczowo-płciowym u mężczyzn nie należą do rzadkości. Niestety, wielu panów wstydzi się swoich dolegliwości lub je bagatelizuje, przekładając w nieskończoność wizytę u lekarza. Jednym z najczęstszych „męskich” schorzeń jest przerost prostaty.

Co to jest prostata?

Prostata (inaczej stercz lub gruczoł krokowy) to niewielki narząd, zlokalizowany w miednicy mniejszej, pod pęcherzem moczowym. Narząd ten występuje tylko u mężczyzn. To właśnie w nim produkowana jest wydzielina będąca częścią spermy. Prawidłowo wyglądająca prostata przypomina kształtem i rozmiarem orzecha włoskiego. Tak jak każdy element ciała człowieka, tak i prostata powinna być poddawana regularnym badaniom kontrolnym u specjalisty. W tym przypadku jest to lekarz urolog. Niestety, przedmiot badania powoduje, że wielu mężczyzn odczuwa wstyd i dyskomfort, tym samym unika wizyt lekarskich. Zmienia się to, gdy prostata zaczyna sprawiać problemy. Chodzi tutaj głównie o przerost prostaty, wymiennie stosowana nazwa to przerost gruczołu krokowego, z którym zmaga się wielu mężczyzn po 50. roku życia.

Kiedy mówimy o przeroście prostaty?

Mówiąc o tym, co to jest przerost prostaty, należy od razu wziąć pod uwagę charakterystykę męskiej gospodarki hormonalnej. Głównym hormonem jest tutaj testosteron, którego produkcja wraz z wiekiem maleje. Gdy jego poziom w organizmie jest zbyt niski, przy jednoczesnym dużym poziomie estrogenu, dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej. I to właśnie kwestie hormonalne odpowiadają za rozwój schorzenia, jakim jest przerost gruczołu krokowego. Powiększenie prostaty można zatem uznać za nieodłączny element procesu starzenia się mężczyzn. Warto jednak dodać, że u niektórych z nich, proces ten wiąże się z innymi dolegliwościami, obejmującymi zaburzenia w oddawaniu moczu. Rozrastająca się prostata zaczyna uciskać na cewkę moczową.

Przerost prostaty ma dość charakterystyczne objawy. Są to:

  • problemy z rozpoczęciem i/lub zakończeniem oddawania moczu,
  • słaby strumień moczu, oddawanie go „po kropelce”,
  • uczucie parcia na pęcherz,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • częstomocz,
  • u niektórych pacjentów może występować krew w moczu.

Łagodny przerost gruczołu krokowego – czy przerost prostaty to nowotwór?

Bardzo często przerost prostaty jest opisywany mianem łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Termin ten ma na celu podkreślić rodzaj schorzenia i przeciwstawić go chorobie o charakterze nowotworowym. Przerost prostaty nie jest nowotworem, choć oczywiście może się zdarzyć, że w prostacie zostaną zdiagnozowane komórki nowotworowe. Rak gruczołu krokowego daje początkowo takie same objawy, jak przerost prostaty, stąd tak ważne są regularne kontrole u urologa i w razie konieczności – wykonanie dodatkowych badań.

Wizyta u urologa obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem oraz badanie per rectum, czyli badanie palpacyjne przez odbyt. Trwa ono dosłownie kilkanaście sekund, nie jest bolesne, ale pacjent może odczuwać delikatny dyskomfort. Urolog może także zlecić badanie moczu, badania z krwi (oznaczenie poziomu swoistego antygenu sterczowego PSA oraz parametry wydolności nerek), USG przezodbytnicze, a jeśli istnieje podejrzenie raka, to także biopsję gruczołu krokowego.

Czym grozi przerost prostaty?

Łagodny przerost gruczołu krokowego może prowadzić do coraz większych problemów z oddawaniem moczu. Nieleczona choroba wiąże się z ryzykiem rozwoju takich schorzeń, jak m.in. powracające infekcje pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu, zatrzymanie moczu, niewydolność nerek czy powstanie kamieni w układzie moczowym. Brak kontroli nad mikcją obniża także jakość życia chorego i może prowadzić do jego izolacji od społeczeństwa, zaniedbywania obowiązków zawodowych. Przerost gruczołu krokowego nie musi oznaczać powyższych dolegliwości, wystarczy rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty.

Jak leczyć przerost gruczołu krokowego?

W przypadku dolegliwości o łagodnym charakterze, poprawę jakości życia pacjenta często przynosi zmiana trybu życia. Wyeliminowanie używek, a także zbyt dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Pomocne są także: aktywność fizyczna oraz unikanie picia dużej ilości płynów przed snem, czy ważnym wystąpieniem. Lekarze zalecają również, aby dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego zmniejszać przy pomocy odpowiedniej techniki mikcji. Mowa o podzieleniu jej na 2 etapy, w odstępach kilkuminutowych. Pozwala to ograniczyć częstotliwość wizyt w toalecie, jak i wyeliminować uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Jak leczyć przerost prostaty, gdy objawy nie ustępują lub są bardziej uciążliwe? Tutaj z pomocą przychodzi leczenie farmakologiczne, ostatnim etapem jest leczenie operacyjne. Możliwe jest także przeprowadzenie mniej inwazyjnych zabiegów, np. z użyciem lasera, ale technika usuwania nadmiaru prostaty zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i decyzji lekarza.

Czy można wyleczyć przerost prostaty raz na zawsze? Nie można zatrzymać procesu powiększania się prostaty, jednak wspomniane metody leczenia pomagają zmniejszyć dolegliwości i przywrócić komfort pacjentowi. W niektórych przypadkach może być koniecznie powtórzenie operacji po kilku latach.

Doświadczony urolog w Warszawie? W Premium Medical przyjmuje ceniony specjalista w dziedzinie urologii, na miejscu dostępne są także urządzenia diagnostyczne oraz laboratorium, w którym można wykonać badania krwi oraz moczu. Aby skorzystać z pomocy naszych specjalistów, prosimy o wcześniejszą rezerwację terminu wizyty.

Przerost gruczołu krokowego (prostaty, stercza) – co należy wiedzieć?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy