Przewlekła niewydolność serca – przyczyny i objawy

Pod terminem niewydolności serca kryje się upośledzenie funkcji mięśnia sercowego. Serce to sprawnie działająca pompa, która dba o to, aby doprowadzić odpowiednią ilość krwi do każdego miejsca w organizmie. Gdy proces ten ulega pogorszeniu, narządy mogą być niedotlenione, co wpływa na zaburzenie ich funkcjonowania. Możliwe jest także zaleganie w nich zbyt dużej ilości krwi. Przewlekła niewydolność serca to choroba postępująca. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Przewlekła niewydolność serca – objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę

Definicja przewlekłej niewydolności serca opisuje ją jako zespół chorobowy, a u pacjenta diagnozowane są duszności, zmęczenie, obrzęki obwodowe, zwiększenie ciśnienia w żyłach szyjnych. Pierwsze z objawów to dość specyficzne dolegliwości, które łatwo zbagatelizować lub przypisać innemu schorzeniu. Początkowo objawy przewlekłej niewydolności serca mogą obejmować jedynie duszności w trakcie aktywności fizycznej, co niektórzy mylnie łączą z gorszą kondycją fizyczną, czy starzeniem. Z czasem pacjent skarży się na nie również w trakcie spoczynku. U niektórych chorych pojawia się duszność napadowa nocna. Inne możliwe objawy przewlekłej niewydolności serca to także kołatanie serca czy kaszel nocny. Kondycja serca stopniowo się pogarsza, a symptomy nasilają. Kto jest szczególne narażony na rozwój przewlekłej niewydolności serca? Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem, ale nie jest to główna i jedyna przyczyna schorzenia.

Co powoduje przewlekłą niewydolność serca?

Główne przyczyny przewlekłej niewydolności serca to nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa (dowiedz się więcej na temat przyczyn i profilaktyki choroby wieńcowej). Warto jednak pamiętać, że choroba ta może być powiązana z wadami serca, arytmią, a nawet nadczynnością tarczycy czy marskością wątroby. Chorobę tę diagnozuje się u 1-2% dorosłych i charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Jak długo można żyć z niewydolnością serca?

Niestety, przewlekła niewydolność serca to choroba o niekorzystnych rokowaniach dla pacjenta. Oczywiście wiele zależy od tego, kiedy u chorego diagnozowano problem i jak bardzo jest on zaawansowany. Jednak statystyki w przypadku tego schorzenia wskazują na to, że wielu pacjentów żyje z chorobą od roku do kilku lat. Odpowiednia opieka kardiologiczna przy przewlekłej niewydolności serca pozwala zadbać o lepszą jakość życia chorego i wydłużyć ten okres. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać objawy przewlekłej niewydolności serca u siebie lub bliskich i rozpocząć leczenie jak najwcześniej.

Leczenie objawowe i przyczynowe

Jeśli u pacjenta została zdiagnozowana przewlekła niewydolność serca, leczenie obejmuje zarówno łagodzenie objawów choroby, jak i niwelowanie jej bezpośrednich przyczyn, tj. innych chorób. Chory stosuje farmakologie, w tym leki moczopędne. Musi dbać o prawidłową masę ciała, ograniczyć spożycie sodu i wyeliminować używki. Przewlekła niewydolność serca wymusza zmianę stylu życia, ale i może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia zabiegu. Mowa o przeszczepie serca, wszczepieniu sztucznego serca czy implantacji ICD (kardiowertera-defibrylatora) lub CRT (stymulatora resynchronizującego). Opieka kardiologiczna przy przewlekłej niewydolności serca jest dożywotnia.

Przewlekła niewydolność serca – konsultacje u kardiologa

Jeśli masz problemy kardiologiczne, pozytywny wywiad rodzinny w ich kierunku lub po prostu chcesz zadbać o profilaktykę zdrowotną, pamiętaj o regularnych badaniach u specjalisty. W Premium Medical przyjmuje doświadczony kardiolog w Warszawie, zapewniamy krótkie oczekiwanie na termin konsultacji. Nasze gabinety są wyposażone w niezbędny sprzęt diagnostyczny, a dodatkowe badania laboratoryjne możesz wykonać na miejscu. W ramach diagnostyki przewlekłej niewydolności serca przeprowadzane jest m.in. badanie EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, echo serca czy badania z krwi. Rejestracja na wizytę możliwa jest na kilka sposobów – online, telefonicznie lub osobiście. Zapraszamy!

Bibliografia

  1. lek. Klaudia Knap, Niewydolność serca, mp.pl, data dost. 21.01.2024r.
  2. Rozpoznawanie i leczenie przewlekłej niewydolności serca – wytyczne ESC z 2021 r. w pigułce, termedia.pl, data dost. 21.01.2024,
  3. Jolanta Petruk-Kowalczyk, Piotr Ponikowski, Przewlekła niewydolność serca, podyplomie.pl, data dost. 21.01.2024r.
  4. dr n. med. Jolanta Petruk-Kowalczyk, dr n. med. Krystian Josiak, prof. dr hab. med. Piotr Ponikowski, prof. dr hab. med. Waldemar Banasiak, Przewlekła niewydolność serca w wieku podeszłym, podyplomie.pl, data dost. 21.01.2024 r.
Przewlekła niewydolność serca – przyczyny i objawy
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy