Rak gruczołu krokowego – przyczyny, objawy, zapobieganie i diagnoza
Choć wzrasta świadomość społeczeństwa w kwestii profilaktyki zdrowotnej, wciąż zbyt wielu mężczyzn omija gabinety lekarskie. Współczesna medycyna ma wiele do zaoferowania – także w kwestii leczenia nowotworów. Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęściej atakujących mężczyzn nowotworów złośliwych. Czy wiesz coś na jego temat? Sprawdź, jakie są objawy raka prostaty i co możesz zrobić, aby ustrzec się przed chorobą.
Niepokojące statystyki…
Rak prostaty, inaczej rak gruczołu krokowego lub rak stercza, to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn. W statystykach występowania nowotworów u płci męskiej zajmuje on drugie miejsce – tuż za rakiem płuc. Skąd tak duża liczba chorych? Rak złośliwy gruczołu krokowego to choroba powiązana m.in. z procesem starzenia się organizmu. Podeszły wiek jest jednym z czynników ryzyka tego nowotworu – średni wiek zdiagnozowanych pacjentów to 70 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że mamy starzejące się społeczeństwo, statystyki zachorowalności utrzymają się na podobnym poziomie lub nawet wzrosną.
Sprawdź, jakie są najczęstsze nowotwory u mężczyzn i u kobiet.
Przyczyny raka prostaty
Czynniki ryzyka raka gruczołu krokowego to nie tylko wiek. Warto także zwrócić uwagę na kwestie genetyczne czy środowiskowe. Wśród przyczyn raka prostaty można wymienić m.in. dietę, otyłość, niehigieniczny styl życia, stosowanie używek. W grupie osób z większym ryzykiem rozwoju choroby są też mężczyźni rasy czarnej.
Jakie są pierwsze objawy raka prostaty?
Często występujące objawy raka prostaty to m.in. pieczenie/ból przy oddawaniu moczu i trudności w opróżnieniu pęcherza, zaburzenia w oddawaniu stolca, krew w moczu/w nasieniu, zaburzenia potencji, ból podbrzusza.
Diagnoza raka prostaty nie zawsze jest łatwa. Dlaczego? Nowotwór ten może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas – nawet kilka, kilkanaście lat! U wielu pacjentów początek choroby nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Te pojawiają się, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium, zwłaszcza gdy daje przerzuty do kości i powoduje bóle kostne. To właśnie kości, obok węzłów chłonnych, są miejscami, w których najczęściej występują przerzuty. Znacznie rzadziej są to płuca, wątroba czy mózg.
Powiększenie gruczołu krokowego – czy to rak?
Wielu pacjentów zastanawia się, czy powiększony gruczoł krokowy to rak, czy też nie. Warto pamiętać, że prostata rośnie wraz z wiekiem. Oczywiście obrzęk genitaliów zawsze wymaga konsultacji lekarskiej i może być związany z chorobą nowotworową. Może jednak oznaczać także łagodny rozrost prostaty, a to jak wspomniano całkiem inna jednostka chorobowa. Rak gruczołu krokowego ma dość podobne objawy do tych, które daje łagodny rozrost prostaty, ALE łagodny rozrost prostaty nie jest nowotworem złośliwym i nie daje przerzutów.
Zauważyłeś u siebie możliwe objawy raka prostaty? Aby mieć pewność diagnozy, skorzystaj z konsultacji u doświadczonego lekarza. Urolog lub onkolog wykona badanie palpacyjne, w tym badanie per rectum. W ramach diagnostyki przeprowadza się również badanie USG, jak i badania z krwi.
Czy raka gruczołu krokowego można wyleczyć?
Pamiętaj, że diagnoza raka prostaty to nie wyrok. Im szybsze wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia, tym większe szanse na powrót do zdrowia pacjenta. Mamy do dyspozycji coraz lepsze metody leczenia, dzięki którym możliwe jest przedłużenie życia chorych i opóźnienie postępowania nowotworu. Proces leczenia jest dobierany do postaci choroby, wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia, rokowań. Niekiedy choroba – z racji podeszłego wieku pacjenta lub postaci klinicznej – jest poddawana jedynie obserwacji. U innych osób wprowadzane jest leczenie chirurgiczne, radioterapia, leki hormonalne.
Zapobieganie rakowi prostaty
Co zrobić, aby nie zachorować na raka? Tak jak w przypadku innych chorób, tak i tutaj ważna jest profilaktyka nowotworowa. Zdrowy styl życia, regularne badania, obserwacja własnego ciała. Nie pij alkoholu, nie pal, wyeliminuj z diety produkty wysokotłuszczowe.
Jak można rozpoznać raka prostaty? Badaj się!
Jednym z zalecanych badań kontrolnych jest badanie z krwi – oznaczenie stężenia PSA (swoisty antygen sterczowy). Zaleca się, aby mężczyźni wykonywali je w ramach profilaktyki po ukończeniu 50. roku życia. Jeśli jesteś w grupie ryzyka – zgłoś się na badanie wcześniej.
UWAGA – nie analizuj samodzielnie wyników badania. Nie zawsze podwyższone stężenie PSA oznacza rozwój choroby nowotworowej i przeciwnie – u niektórych chorujących na raka gruczołu krokowego wynik badania mieści się w normie. Diagnoza raka prostaty może być przeprowadzona jedynie przez lekarza – w oparciu o wywiad i wyniki wszystkich zleconych badań.
Zapobieganie rakowi prostaty to reagowanie na niepokojące objawy kliniczne i regularne kontrole u urologa. Niestety, choroby gruczołu krokowego to wciąż temat tabu dla wielu mężczyzn. Przełam go i zbadaj się! W Premium Medical możesz umówić się na konsultacje do doświadczonych lekarzy i wykonać niezbędne badania profilaktyczne, w tym markery nowotworowe. Jesteśmy czynni 6 dni w tygodniu – skorzystaj z usług laboratorium i/lub umów wizytę u lekarza online, telefonicznie lub osobiście. Czekamy na Ciebie!
Bibliografia:
- Rak gruczołu krokowego – ważne zmiany w wytycznych, kierunki leczenia, termedia.pl, data dost. 16.03.2024 r.
- Rak prostaty – czy warto się badać, pacjent.gov.pl, data dost. 16.03.2024 r.
- Rak gruczołu krokowego – profilaktyka i dziedziczenie, zwrotnikraka.pl, data dost. 16.03.2024 r.
- Nowotwór gruczołu krokowego, onkologia.org.pl, data dost. 16.03.2024 r.
- prof. dr hab. n. med. Wojciech Wysocki, Rak prostaty – objawy, przerzuty, leczenie, rokowanie, mp.pl, data dost. 16.03.2024 r.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)