Trudności w oddawaniu moczu lub stolca u dorosłych i u dzieci

Korzystanie z toalety kojarzy Ci się z bólem? Zaparcia i problemy z oddawaniem moczu to wstydliwy problem. Jednak gdy dolegliwości się utrzymują, a domowe sposoby nie pomagają, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W niektórych przypadkach trudności z wypróżnianiem wymagają pilnej interwencji medycznej. Czy wiesz, kiedy zgłosić się na SOR? 

Co powoduje problemy z oddawaniem moczu?

Główne przyczyny zaburzeń mikcji to zbyt duża/niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. Oprócz tego należy dodać tutaj stany zapalne, zakażenia układu moczowego czy wiek – nietrzymanie moczu jest jedną z dolegliwości, która dotyka osoby starsze. Problemy z oddawaniem moczu mogą mieć także przyczyny w urazach, przebytych operacjach w obrębie układu moczowego czy chorobach współistniejących. Mowa chociażby o cukrzycy, chorobach układu nerwowego, zaburzeniach hormonalnych.

Niekiedy kłopoty z mikcją mają przyczynę w wadach układu moczowego, skutkach ubocznych stosowania niektórych leków. Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn często są powiązane z powiększeniem gruczołu krokowego i chorobami prostaty czy zapaleniem jądra. Związek płci z przyczynami zaburzeń mikcji jest też widoczny u kobiet.

Kobiecy problem z oddawaniem moczu

Płeć żeńska to jeden z czynników ryzyka wystąpienia problemów z oddawaniem moczu. Dlaczego? Powodem takiej sytuacji jest nie tylko budowa anatomiczna kobiet, ale i przebyte ciąże, endometrioza, menopauza, zabiegi ginekologiczne.

Przyczyny zaburzeń mikcji u dzieci

Diagnostyka problemów z oddawaniem moczu u dzieci powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę różnicę między nietrzymaniem moczu a mimowolnym moczeniem się dzieci. Niekontrolowany wyciek moczu u dzieci może mieć związek z m.in.

  • wadami anatomicznymi,
  • chorobami układu nerwowego,
  • zakażeniem układu moczowego.

Z kolei mimowolne moczenie się to efekt braku kontroli nad oddawaniem moczu, związanej z młodym wiekiem dziecka.

Przyczyny zaburzeń mikcji, a dokładniej zatrzymania moczu u dziecka, należy upatrywać w m.in. zakażeniach układu moczowego, problemach neurologicznych czy występowaniem złogów w dolnych drogach moczowych.

Problem z oddawaniem moczu u dziecka może być spowodowany także… zbyt szybkim przejściem z etapu noszenia pieluszek na korzystanie z nocnika.

Trudności z oddawaniem stolca – co może być ich przyczyną?

Zaparcia, inaczej zatwardzenia, to nie tylko określenie na zbyt małą ilość wypróżnień (mniej niż 3 tygodniowo). Termin ten obejmuje także trudności z oddawaniem stolca – uczucie niepełnego wypróżnienia, oddawanie zbitych, twardych stolców i towarzyszące temu dolegliwości bólowe.

Zatwardzenia pierwotne to te związane z wadami w budowie anatomicznej. Wyróżniamy także zaparcia wtórne. Są one skutkiem m.in. stosowania niektórych leków, urazów/przebytych operacji, chorób współistniejących, zaburzeń natury psychicznej.

Problemy z wypróżnianiem u dzieci w wieku do 2 lat mogą być nie tylko efektem zmian w diecie czy stresu, ale i niechęcią przed korzystaniem z nocnika. Ogólnie trudności z oddawaniem stolca u dzieci w większości przypadków mają charakter czynnościowy. W przypadku podłoża organicznego zwykle przyczyną problemów są choroby układu nerwowego, kłopoty z tarczycą, mukowiscydoza, choroby metaboliczne czy zła budowa zwieracza.

Problemy z wypróżnianiem u dorosłych również mogą być skutkiem wad rozwojowych, stresu czy diety. Wraz z wiekiem częściej pojawia się kłopot z nietrzymaniem stolca. Jest to efekt osłabienia mięśni zwieracza odbytu. Trudności z oddawaniem stolca są też związane z m.in. endometriozą, hemoroidami, nowotworem jajnika/macicy/prostaty czy chorobami układu pokarmowego. Wpływ na rytm wypróżnień może mieć także cukrzyca i związane z nią uszkodzenie nerwów kontrolujących pracę mięśni zwieracza odbytu.trudności w oddawaniu moczu

Zatwardzenia i zaburzenia mikcji a dieta i styl życia

Zarówno trudności z oddawaniem stolca, jak i problemy z oddawaniem moczu to często efekt nieprawidłowej diety, stylu życia i stresu. Zależność między mikcją a ilością wypijanych płynów to jedno. Ale czy wiesz, że przyczyną kłopotów z oddawaniem moczu mogą być zatwardzenia i związane z nimi napinanie mięśni zwieracza odbytu? Aby uniknąć zatwardzeń, pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Dbaj o to, aby w menu na stałe zagościły warzywa, owoce, otręby pszenne.

Prowadzisz siedzący tryb życia? To prosta droga do zaparć. Ruszaj się, może to być zarówno klasyczny trening, jak i spacer. Aktywność fizyczna to także świetny sposób na rozładowanie emocji. A te również mogą być przyczyną kłopotów z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Stres i szybkie tempo życia u wielu osób prowadzą do częstszego przesiadywania w toalecie. Problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci.

Często podróżujesz? A może masz problem z korzystaniem z toalety w miejscu pracy lub w miejscach publicznych? Pamiętaj, że wstrzymywanie mikcji lub oddawania stolca może wpłynąć na rozwój zaparć lub kłopotów z opróżnianiem pęcherza.

Zaparcia i problemy z oddawaniem moczu – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka problemów z wypróżnianiem i oddawaniem moczu obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem i badanie palpacyjne. Lekarz może zlecić również badania z krwi, badanie moczu lub kału. Ważnym elementem diagnostyki jest badanie USG jamy brzusznej. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeprowadza się je u pacjentów z pełnym pęcherzem. Niekiedy lekarz może poprosić pacjenta o oddanie moczu po badaniu i powtórnie wykonać USG, aby sprawdzić, czy w pęcherzu zalega mocz.

Kiedy trudności z oddawaniem stolca lub moczu wymagają konsultacji lekarskiej? Zgłoś się do lekarza, jeśli Twoje problemy mają charakter przewlekły i nie pomagają Ci środki dostępne bez recepty, zmiana diety i stylu życia. Z kolei nagły i narastający problem związany z zatrzymaniem moczu wymaga pilnej interwencji medycznej.

Leczenie dolegliwości jest uzależnione od rodzaju oraz przyczyn problemu i może obejmować m.in. farmakoterapie, zabieg chirurgiczny czy psychoterapie. Jeśli problemy z oddawaniem moczu lub stolca są skutkiem innej choroby, koniecznie jest podjęcie jej leczenia.

Chcesz umówić się na USG jamy brzusznej? Skorzystaj z naszego formularza online. Możesz również zarezerwować termin badania telefonicznie lub osobiście w naszej klinice. Premium Medical to nie tylko doświadczona kadra medyczna i nowoczesny sprzęt diagnostyczny, ale i szybkie terminy wizyt oraz konsultacje 6 dni w tygodniu. Zapraszamy!

Bibliografia:

  1. lek. Magdalena Wiercińska, lek. Piotr Kudłacz, Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia, mp.pl. data dost. 18.03.2024 r.
  2. Endometrioza i problemy z układem moczowym często idą w parze, pulsmedycyny.pl, data dost. 18.03.2024 r.
  3. Nie tylko kobiecy problem, pacjent.gov.pl, data dost. 18.03.2024 r.
  4. dr n. med. Robert Drabczyk, Zatrzymanie moczu, mp.pl, data dost. 18.03.2024 r.
  5. Grzegorz Paruszkiewicz, Diagnostyka i leczenie zaburzeń oddawania moczu u dzieci, czytelniamedyczna.pl, data dost. 18.03.2024 r.
  6. lek. med. Karina Bartoszek, Zaburzenia czynności zwieraczy, mp.pl, data dostępu 18.03.2024 r.
  7. prof. dr hab. med. Józef Ryżko, Zaparcia u dzieci, mp.pl, data dost. 18.03.2024 r.
Trudności w oddawaniu moczu lub stolca u dorosłych i u dzieci
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy