Trudności w oddawaniu moczu lub stolca u dorosłych i u dzieci
Korzystanie z toalety kojarzy Ci się z bólem? Zaparcia i problemy z oddawaniem moczu to wstydliwy problem. Jednak gdy dolegliwości się utrzymują, a domowe sposoby nie pomagają, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. W niektórych przypadkach trudności z wypróżnianiem wymagają pilnej interwencji medycznej. Czy wiesz, kiedy zgłosić się na SOR?
Co powoduje problemy z oddawaniem moczu?
Główne przyczyny zaburzeń mikcji to zbyt duża/niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów. Oprócz tego należy dodać tutaj stany zapalne, zakażenia układu moczowego czy wiek – nietrzymanie moczu jest jedną z dolegliwości, która dotyka osoby starsze. Problemy z oddawaniem moczu mogą mieć także przyczyny w urazach, przebytych operacjach w obrębie układu moczowego czy chorobach współistniejących. Mowa chociażby o cukrzycy, chorobach układu nerwowego, zaburzeniach hormonalnych.
Niekiedy kłopoty z mikcją mają przyczynę w wadach układu moczowego, skutkach ubocznych stosowania niektórych leków. Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn często są powiązane z powiększeniem gruczołu krokowego i chorobami prostaty czy zapaleniem jądra. Związek płci z przyczynami zaburzeń mikcji jest też widoczny u kobiet.
Kobiecy problem z oddawaniem moczu
Płeć żeńska to jeden z czynników ryzyka wystąpienia problemów z oddawaniem moczu. Dlaczego? Powodem takiej sytuacji jest nie tylko budowa anatomiczna kobiet, ale i przebyte ciąże, endometrioza, menopauza, zabiegi ginekologiczne.
Przyczyny zaburzeń mikcji u dzieci
Diagnostyka problemów z oddawaniem moczu u dzieci powinna przede wszystkim wziąć pod uwagę różnicę między nietrzymaniem moczu a mimowolnym moczeniem się dzieci. Niekontrolowany wyciek moczu u dzieci może mieć związek z m.in.
- wadami anatomicznymi,
- chorobami układu nerwowego,
- zakażeniem układu moczowego.
Z kolei mimowolne moczenie się to efekt braku kontroli nad oddawaniem moczu, związanej z młodym wiekiem dziecka.
Przyczyny zaburzeń mikcji, a dokładniej zatrzymania moczu u dziecka, należy upatrywać w m.in. zakażeniach układu moczowego, problemach neurologicznych czy występowaniem złogów w dolnych drogach moczowych.
Problem z oddawaniem moczu u dziecka może być spowodowany także… zbyt szybkim przejściem z etapu noszenia pieluszek na korzystanie z nocnika.
Trudności z oddawaniem stolca – co może być ich przyczyną?
Zaparcia, inaczej zatwardzenia, to nie tylko określenie na zbyt małą ilość wypróżnień (mniej niż 3 tygodniowo). Termin ten obejmuje także trudności z oddawaniem stolca – uczucie niepełnego wypróżnienia, oddawanie zbitych, twardych stolców i towarzyszące temu dolegliwości bólowe.
Zatwardzenia pierwotne to te związane z wadami w budowie anatomicznej. Wyróżniamy także zaparcia wtórne. Są one skutkiem m.in. stosowania niektórych leków, urazów/przebytych operacji, chorób współistniejących, zaburzeń natury psychicznej.
Problemy z wypróżnianiem u dzieci w wieku do 2 lat mogą być nie tylko efektem zmian w diecie czy stresu, ale i niechęcią przed korzystaniem z nocnika. Ogólnie trudności z oddawaniem stolca u dzieci w większości przypadków mają charakter czynnościowy. W przypadku podłoża organicznego zwykle przyczyną problemów są choroby układu nerwowego, kłopoty z tarczycą, mukowiscydoza, choroby metaboliczne czy zła budowa zwieracza.
Problemy z wypróżnianiem u dorosłych również mogą być skutkiem wad rozwojowych, stresu czy diety. Wraz z wiekiem częściej pojawia się kłopot z nietrzymaniem stolca. Jest to efekt osłabienia mięśni zwieracza odbytu. Trudności z oddawaniem stolca są też związane z m.in. endometriozą, hemoroidami, nowotworem jajnika/macicy/prostaty czy chorobami układu pokarmowego. Wpływ na rytm wypróżnień może mieć także cukrzyca i związane z nią uszkodzenie nerwów kontrolujących pracę mięśni zwieracza odbytu.
Zatwardzenia i zaburzenia mikcji a dieta i styl życia
Zarówno trudności z oddawaniem stolca, jak i problemy z oddawaniem moczu to często efekt nieprawidłowej diety, stylu życia i stresu. Zależność między mikcją a ilością wypijanych płynów to jedno. Ale czy wiesz, że przyczyną kłopotów z oddawaniem moczu mogą być zatwardzenia i związane z nimi napinanie mięśni zwieracza odbytu? Aby uniknąć zatwardzeń, pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie. Dbaj o to, aby w menu na stałe zagościły warzywa, owoce, otręby pszenne.
Prowadzisz siedzący tryb życia? To prosta droga do zaparć. Ruszaj się, może to być zarówno klasyczny trening, jak i spacer. Aktywność fizyczna to także świetny sposób na rozładowanie emocji. A te również mogą być przyczyną kłopotów z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Stres i szybkie tempo życia u wielu osób prowadzą do częstszego przesiadywania w toalecie. Problem ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale i dzieci.
Często podróżujesz? A może masz problem z korzystaniem z toalety w miejscu pracy lub w miejscach publicznych? Pamiętaj, że wstrzymywanie mikcji lub oddawania stolca może wpłynąć na rozwój zaparć lub kłopotów z opróżnianiem pęcherza.
Zaparcia i problemy z oddawaniem moczu – diagnostyka i leczenie
Diagnostyka problemów z wypróżnianiem i oddawaniem moczu obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem i badanie palpacyjne. Lekarz może zlecić również badania z krwi, badanie moczu lub kału. Ważnym elementem diagnostyki jest badanie USG jamy brzusznej. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, przeprowadza się je u pacjentów z pełnym pęcherzem. Niekiedy lekarz może poprosić pacjenta o oddanie moczu po badaniu i powtórnie wykonać USG, aby sprawdzić, czy w pęcherzu zalega mocz.
Kiedy trudności z oddawaniem stolca lub moczu wymagają konsultacji lekarskiej? Zgłoś się do lekarza, jeśli Twoje problemy mają charakter przewlekły i nie pomagają Ci środki dostępne bez recepty, zmiana diety i stylu życia. Z kolei nagły i narastający problem związany z zatrzymaniem moczu wymaga pilnej interwencji medycznej.
Leczenie dolegliwości jest uzależnione od rodzaju oraz przyczyn problemu i może obejmować m.in. farmakoterapie, zabieg chirurgiczny czy psychoterapie. Jeśli problemy z oddawaniem moczu lub stolca są skutkiem innej choroby, koniecznie jest podjęcie jej leczenia.
Chcesz umówić się na USG jamy brzusznej? Skorzystaj z naszego formularza online. Możesz również zarezerwować termin badania telefonicznie lub osobiście w naszej klinice. Premium Medical to nie tylko doświadczona kadra medyczna i nowoczesny sprzęt diagnostyczny, ale i szybkie terminy wizyt oraz konsultacje 6 dni w tygodniu. Zapraszamy!
Bibliografia:
- lek. Magdalena Wiercińska, lek. Piotr Kudłacz, Zaparcia – objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia, mp.pl. data dost. 18.03.2024 r.
- Endometrioza i problemy z układem moczowym często idą w parze, pulsmedycyny.pl, data dost. 18.03.2024 r.
- Nie tylko kobiecy problem, pacjent.gov.pl, data dost. 18.03.2024 r.
- dr n. med. Robert Drabczyk, Zatrzymanie moczu, mp.pl, data dost. 18.03.2024 r.
- Grzegorz Paruszkiewicz, Diagnostyka i leczenie zaburzeń oddawania moczu u dzieci, czytelniamedyczna.pl, data dost. 18.03.2024 r.
- lek. med. Karina Bartoszek, Zaburzenia czynności zwieraczy, mp.pl, data dostępu 18.03.2024 r.
- prof. dr hab. med. Józef Ryżko, Zaparcia u dzieci, mp.pl, data dost. 18.03.2024 r.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)