Jak rozpoznać udar mózgu? Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Mimo rozwoju medycyny udar mózgu wciąż wiąże się z dużym wskaźnikiem śmiertelności. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat tego, jak rozpoznać chorobę i pomóc osobie nią dotkniętą. Liczy się czas – od momentu wystąpienia objawów udaru do chwili wdrożenie leczenia nie powinno minąć więcej niż 3 godziny.

Co to jest udar mózgu?

Udar mózgu, czyli zaburzenia czynności mózgu, to choroba dotykająca osoby w każdym wieku. Niestety, wciąż wiąże się z dużym ryzykiem śmierci, zwłaszcza jeśli pacjent nie otrzyma pomocy na czas. W przypadku osób, które przeżyły udar, wiele z nich musi zmagać się ze skutkami choroby. Niepełnosprawność ruchowa, czy zaburzenia funkcji poznawczych często towarzyszą im do końca życia.

Opisując udar mózgu i przyczyny choroby, należy przede wszystkim dokonać pewnego podziału. W większości przypadków u chorych diagnozowany jest niedokrwienny udar mózgu. Jest on spowodowany niedokrwieniem mózgu, a więc nieprawidłowościami w przepływie krwi. Za taki stan rzeczy może odpowiadać m.in. zator lub skrzep, który zatyka tętnice lub naczynia w obrębie mózgu. Wyróżnia się także krwotoczny udar mózgu. Przyczyny tej postaci choroby są powiązane z krwotokiem w obrębie mózgowia, będącym skutkiem pęknięcia naczynia mózgowego.

Udar mózgu – objawy ostrzegawcze

Udar mózgu ma dość charakterystyczny przebieg. Niedokrwienny udar mózgu ma objawy powiązane z zaburzeniami mowy i postawy ciała. Chory może mieć problem ze zrozumieniem tego, co się do niego mówi, jak i wypowiedzeniem prostych zdań. Nie może samodzielnie chodzić, często dochodzi do rozwinięcia się paraliżu jednej strony ciała.

Biorąc pod lupę krwotoczny udar mózgu, objawy choroby mogą być bardziej nasilone, a przebieg gwałtowniejszy. Udar jest powiązany z bólem głowy, wymiotami, nudnościami. Występuje także paraliż ciała, który ma charakter nasilający.

Wymieniając przyczyny udarów mózgu, należy również wspomnieć o tzw. przejściowym ataku niedokrwiennym (TIA). W tym przypadku objawy pojawiają się nagle, ale samoistnie znikają. Czasami po upływie kilkunastu minut, jednak nie dłużej niż po upływie jednego dnia. Mogą mieć słabsze natężenie, jednak wszelkie kłopoty z zaburzeniami mowy, widzenia czy sprawności ruchowej należy skonsultować z lekarzem. Przejściowy atak niedokrwienny może zwiastować udar mózgu.

Kto jest narażony na udar mózgu?

Nie wiesz, czy dolegliwości, które zauważyłeś u siebie lub bliskiej Ci osoby, są powiązane z udarem? Zastosuj metodę rozpoznawania udaru poprzez określenie czterech symptomów. Mowa o tzw. FAST, czyli objawach udaru obejmujących: F – face (twarz), A – arm (ręka), S – speech (mowa), T- time (czas).

Jeśli chodzi o udar mózgu i objawy ostrzegawcze powiązane z twarzą, mowa głównie o wystąpieniu jej asymetrii i opadnięciu kącika ust. Pacjent z udarem ma trudność w uśmiechaniu. Objawy związane z ręką obejmują kłopoty z uniesieniem ramion. Niedowład kończyn utrudnia lub uniemożliwia ich swobodny ruch. Zwiastunem udaru mózgu jest także wspomniana już trudność w mówieniu i rozumieniu mowy. Jeśli powyższe objawy występują, nie czekaj i wezwij pomoc. Czas to istotny czynnik powodzenia leczenia chorego. Im szybciej ją otrzyma, tym lepiej. Gdy chory nie oddycha, rozpocznij resuscytację i kontynuuj ją aż do momentu przejęcia czynności ratowniczych przez zespół medyczny.

Czy można zapobiec udarowi mózgu?

Ważne jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat tego, jak styl życia wpływa na wystąpienie udaru mózgu. Zapobieganie chorobie polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia, przeprowadzaniu badań kontrolnych. Udar mózgu nie jest już chorobą, która dotyka tylko osoby starsze. Stres i przepracowanie, zła dieta, używki sprawiają, że na oddziały szpitalne trafiają coraz młodsze osoby.

Nie na wszystkie czynniki ryzyka wystąpienia udaru mamy wpływ. Mowa o wieku, genach, płci, rasie. Jednak profilaktyka udaru mózgu pozwala wpłynąć na te czynniki, które można wyeliminować samodzielnie lub z pomocą odpowiedniego leczenia. Jak zapobiegać ryzyku udaru mózgu? Przede wszystkim nie bagatelizować chorób współistniejących. Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, zaburzenia krzepnięcia czy zaburzenia pracy serca znacząco wpływają na ryzyko wystąpienia udaru. Szczególnie ważne są tutaj choroby kardiologiczne.

Działająca w Premium Medical poradnia kardiologiczna to miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o swoje zdrowie i sprawdzisz czynniki ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Nie można też zapominać o okresowych badaniach laboratoryjnych. Określenie kilku parametrów z krwi, w tym poziomu cholesterolu i glukozy, ma ogromny wpływ na profilaktykę udaru mózgu. Niezbędne badania laboratoryjne przeprowadzisz u nas na miejscu, bez skierowania. Zapraszamy!

Jak rozpoznać udar mózgu? Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy