Urazy stawu kolanowego – objawy i gdzie zgłosić się po pomoc?
Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, mający ogromne znaczenie na zakres naszego ruchu. Wszelkie urazy i nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu mogą skutkować „blokadą” kolana lub jego niestabilnością. Chwila nieuwagi, wypadek, źle przeprowadzony trening – to tylko niektóre z przyczyn kłopotów ze stawem kolanowym. Jakie są najczęstsze urazy kolana i jak leczyć?
Spis treści
Staw kolanowy – bez niego ani rusz
Największy staw człowieka jest zbudowany z kości udowej, piszczelowej, rzepki, a także aparatu więzadłowego i łąkotek. Całość wzmacnia system mięśni, z czego najważniejszym z nich jest mięsień czworogłowy uda, odpowiadający za wyprost kolana. Opisując kolano, nie sposób nie wspomnieć o chrząstce stawowej, która pokrywa kości i dba o płynny ruch stawu. Tak skomplikowana budowa stawu kolanowego sprawia, że każdego dnia jest on narażony na większe lub mniejsze kontuzje. Uraz kolana może zdarzyć się wszędzie, nawet w trakcie wykonywania domowych obowiązków.
Mając na uwadze urazy stawu kolanowego, należy jednak dodać, że najczęstszymi osobami, które odwiedzają gabinet ortopedy, są przede wszystkim sportowcy. Zarówno ci, którzy są profesjonalistami w swojej dziedzinie, jak i amatorzy. Nieodpowiednio dobrany plan treningu do możliwości, przeciążenia to jedno. Uraz kolana może się także przytrafić pacjentom, którzy unikają aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia sprzyja kontuzjom nawet w trakcie tak podstawowych czynności, jak chociażby podnoszenie pudła z podłogi czy podbiegnięcie do autobusu. Problem ze stawem kolanowym jest też jednym z nieodłącznych elementów procesu starzenia. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kolana dotykają praktycznie każdą osobą w podeszłym wieku.
Urazy kolana – objawy i leczenie
Najczęstsze urazy stawu kolanowego to jego skręcenie lub zwichnięcie. W pierwszym przypadku mowa o przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, któremu towarzyszy uszkodzenie ścięgien i mięśni, a w ciężkim przypadku także i całkowite przerwanie więzadeł. Uraz kolana tego typu związany jest z bólem i obrzękiem, może również dojść do nagromadzenia płynu w kolanie i powstania krwiaka. Leczenie jest uzależnione od stopnia urazu i może obejmować odciążenie stawu lub jego dłuższe unieruchomienie, a następnie rehabilitację. Zwichnięcie stawu kolanowego polega na przemieszczeniu powierzchni stawowych, któremu towarzyszy silny ból, obrzęk i opuchlizna stawu. Pojawia się duży problem z ruchomością stawu, koniecznie jest jego nastawienie, a jeśli to niemożliwe – leczenie operacyjne.
Kontuzje stawu kolanowego mogą także być związane z uszkodzeniem rzepki, łąkotki czy więzadeł. Wymienione urazy kolana objawy mają zbliżone, ponieważ za każdym razem ból i problem z zakresem ruchu w kolanie towarzyszą obrzękom. Na szczególną uwagę zasługuje bolące kolano bez urazu. Może to być objaw uszkodzenia chrząstki stawowej, która z czasem się zużywa. Wiek, przeciążenia, liczne mikrourazy w obrębie kolana w ciągu życia – to wszystko ma wpływ na ilość chrząstki stawowej w kolanie.
Jak leczyć kolano po urazie?
Kontuzje, wypadki, nieodpowiednie postawienie nogi na podłożu – urazy stawu kolanowego wymagają interwencji, aby zapobiec rozwojowi stanu zapalnego. Nieleczone urazy mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń w obrębie stawu kolanowego, jak chociażby zapalenia kaletek, jak i przyczyniać się do rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Jak długo leczy się uraz kolana? Leczenie pacjenta jest uzależnione od rodzaju i stopnia urazu. W przypadku mniejszych kontuzji wystarczy odciążyć staw, pomocne są ortezy, stabilizatory, a pacjent wraca do swoich aktywności po 2-3 tygodniach. Cięższe przypadki wymagają dłuższego unieruchomienia stawu lub nawet interwencji chirurga, co może się wiązać z wielotygodniową terapią. W ramach leczenia stosowane są także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, choć nie tylko. Jeśli chodzi o m.in. urazy więzadeł czy zmiany zwyrodnieniowe, dobre efekty daje zastosowanie osocza bogatopłytkowego, pobieranego z krwi pacjenta. To zabieg bezpieczny, wykluczający skutki uboczne w postaci alergii. Osocze bogatopłytkowe zmniejsza stan zapalny, minimalizuje ból oraz wspomaga regenerację chrząstki stawowej.
Mając na uwadze urazy kolana, objawy im towarzyszące i często skomplikowany proces leczenia, warto zadbać o profilaktykę. Mowa przede wszystkim o utrzymywaniu prawidłowej wagi ciała i regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej. Niezwykle ważne są rozgrzewki przed i po treningach oraz zachowanie ostrożności w sportach kontaktowych. Biegacze powinni zamienić bieg po asfalcie na mniej twarde podłoże, jak i zadbać o odpowiednie obuwie do treningów. Zmiany zwyrodnieniowe należy szybko diagnozować i wprowadzać terapie opóźniające ich rozwój. Ważna jest także dieta, dobre efekty może przynieść stosowanie kolagenu.
A gdzie leczyć uraz kolana? W przypadku problemów ze stawem kolanowym nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Szukasz dobrego i doświadczonego ortopedy w Warszawie? Zapraszamy do Premium Medical! Nasi specjaliści zajmują się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem najpopularniejszych schorzeń narządu ruchu, w tym urazami kolana czy ścięgna Achillesa.
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)