USG piersi a nowotwór – badanie, które ratuje życie

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Szybkie jego wykrycie umożliwia skuteczne leczenie, niestety na wczesnym etapie nowotwór może nie dawać objawów lub jedynie bardzo niewielkie, co utrudnia skuteczną diagnostykę. Dowiedz się, jak USG piersi wykorzystywane jest w profilaktyce raka piersi i co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia, by ustrzec się przed tą chorobą?

Ryzyko zachorowania na raka piersi

Rak piersi najczęściej występuje u kobiet, choć – uwaga – zdarzają się też nieliczne przypadki u mężczyzn (około 1 na 100 zachorowań). Wśród istotnych czynników ryzyka zachorowania na raka piersi jest wiek. To, zwiększa się po 45. roku życia, a większość przypadków zachorowania dotyczy kobiet powyżej 50. roku życia. Również czynniki genetyczne odgrywają dużą rolę, a około 5-10% nowotworów może mieć charakter dziedziczny, zwłaszcza gdy w rodzinie były już przypadki zachorowania w linii pokrewieństwa pierwszego stopnia (matka, siostra). Istotne są czynniki hormonalne (zwłaszcza stosowanie antykoncepcji doustnej), styl życia oraz występowanie innych nowotworów w przeszłości.

Samobadanie – to możesz zrobić sama!

Rak piersi przez długi czas może nie dawać objawów chorobowych, jednak możliwe jest samodzielne wykrycie nawet niewielkich zmian podczas samobadania, które polecamy wykonywać systematycznie, najlepiej po miesiączce – lub w przypadku kobiet niemiesiączkujących – tego samego dnia każdego miesiąca (jest to istotne ze względu na systematykę). Badanie piersi warto też przeprowadzać w ramach regularnych wizyt kontrolnych u ginekologa.

Samobadanie polega na samodzielnym badaniu palpacyjnym piersi oraz obserwacji jej stanu. Szczególnie należy zwracać uwagę na wszelkie odstępstwa od normy, zgrubienia i guzki na piersi, wokół sutka i pod pachą; przebarwienia i wycieki z brodawek, zmiany kształtu i wielkości piersi oraz obrzęki węzłów chłonnych pod pachą.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy skonsultować się z lekarzem. Badaniem przesiewowym jest mammografia, natomiast USG piersi stanowi wartościowe uzupełnienie.

Kiedy wykonać USG piersi?

Badanie USG piersi jest bardzo skuteczne w wykrywaniu nawet niewielkich zmian – złośliwych oraz łagodnych. Badanie to zalecane jest pacjentkom powyżej 30. roku życia, a nawet wcześniej. Wiele kobiet zastanawia się, jak często wykonywać USG piersi. Otóż zaleca się, aby pierwsze USG piersi kobieta wykonała już pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, a po przekroczeniu 30 lat należy wykonywać je co roku oraz dodatkowo po zaobserwowaniu zmian podczas badania palpacyjnego.

Profilaktyka raka piersi jest istotna z punktu widzenia każdej kobiety, ale w szczególności u tych pań, które obciążone są czynnikami ryzyka zachorowania. Te powinny w sposób szczególny pamiętać o regularnych, corocznych kontrolach, wykonywaniu USG piersi co roku i comiesięcznym samobadaniu. Istotne są również badania kontrolne u ginekologa.

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie zrobić USG piersi w Warszawie, polecamy skorzystać z oferty Premium Medical, gdzie mamy specjalne pakiety badań i konsultacji, a profilaktyka dla kobiet obejmuje takie elementy, jak: badanie poziomu hormonów tarczycy, konsultacja ginekologiczna i USG przezpochwowe, USG piersi, mammografia, cytologia oraz inne. Szeroki pakiet badań umożliwia wczesne wykrycie nie tylko raka piersi, ale też innych chorób, zwłaszcza hormonalnych.

Jak się przygotować do USG piersi?

Badanie USG piersi w ramach profilaktyki nowotworowej jest szybkie i nie wymaga żadnych konkretnych przygotowań. Można je wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale zalecamy, aby zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu.

Warto wziąć ze sobą poprzednie wyniki badań. Lekarz po zebraniu wywiadu od pacjentki wykonuje USG; należy rozebrać się od pasa w górę i położyć na leżance. Badanie to jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne; trwa około 10-15 minut, a wyniki dostępne są od razu.

Profilaktyka raka piersi

Oprócz wskazanego wyżej USG piersi, jako profilaktykę raka piersi warto zainteresować się programem realizowanym w ramach NFZ i skierowanym dla kobiet w wieku 50-69 lat. Jego celem jest obniżenie wskaźnika umieralności w Polsce z powodu raka piersi, podniesienie poziomu wiedzy o profilaktyce i wczesna diagnostyka. W ramach programu wykonywane jest badanie mammograficzne raz na 2 lata – lub w przypadku występowania czynników ryzyka – raz na 12 miesięcy, a gdy wynik będzie nieprawidłowy – uzyskanie skierowania na diagnostykę.

Program Profilaktyka raka piersi ma duże znaczenie, jednak my zalecamy, aby badać się już wcześniej i częściej, i nie odkładać tego na później, lecz wykonywać je regularnie. To badanie naprawdę ratuje życie, gdyż wcześnie wykryty rak piersi można skutecznie leczyć, a rokowania są korzystne.

Bibliografia:

  1. Krajowy Rejestr Nowotworów, Rak piersi u kobiet, onkologia.org.pl (dost. 28.12.2021);
  2. Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, Profilaktyka raka piersi, pacjent.gov.pl (dost. 28.12.2021);
  3. dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski, prof. ndzw. GUMed, Rak piersi, onkonet.pl (dost. 28.12.2021);

 

USG piersi a nowotwór – badanie, które ratuje życie
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy