Włosy po chemioterapii. Jak radzić sobie z utratą włosów?
Leczenie onkologiczne to dla pacjenta trudny proces, często wiążący się ze skutkami ubocznymi. Jednym z nich może być wypadanie włosów po chemioterapii. Zdrowe, lśniące pasma znacząco wpływają na samoocenę, dlatego też ich utrata bywa źródłem dodatkowego stresu, a nawet i traumy, dla chorego. Jak zadbać o włosy po chemioterapii?
Spis treści
Jak chemioterapia wpływa na włosy?
Jedno z pierwszych skojarzeń związanych ze słowem chemioterapia? Łysienie. Leczenie przeciwnowotworowe, choć nastawione na zwalczanie choroby, atakuje także zdrowe komórki organizmu. W trakcie chemioterapii stosowane są silnie działające leki cytostatyczne, które uderzają w komórki ulegające szybkim podziałom. Przykładem takich komórek są oczywiście komórki rakowe, ale i m.in. komórki odpowiadające za wzrost włosów. Dlaczego po chemioterapii wypadają włosy tak szybko? Większość włosów na głowie znajduje się w fazie wzrostu – jest to ok. 80-90% wszystkich kosmyków. Stąd u wielu pacjentów chemioterapia powoduje dynamicznie postępującą utratę włosów.
Zwykle wypadanie włosów po chemioterapii ma miejsce ok. trzeciego tygodnia leczenia, niekiedy nieco wcześniej/później. Obok utraty kosmyków z głowy, proces wypadania włosów może obejmować także rzęsy, brwi, włosy z twarzy, włosy łonowe czy włosy na kończynach.
Czy po chemioterapii zawsze wypadają włosy? To jeden z mitów, niestety często powielany zarówno przez rozpoczynających swoją walkę z chorobą pacjentów, jak i media. Łysienie po chemioterapii nie dotyka każdego chorego. Proces ten jest uzależniony od rodzaju i dawki leków, jak i ogólnej kondycji włosów, czy genów pacjenta. Na to, jak wyglądają włosy po chemioterapii, wpływa także pielęgnacja kosmyków w trakcie leczenia, jak i po nim.
Jak zapobiec wypadaniu włosów podczas chemioterapii?
Niektóre kliniki onkologiczne oferują pacjentom możliwość skorzystania ze specjalistycznego czepka na głowę w trakcie podawania chemioterapii dożylnie. Jest to akcesorium, które obniża przepływ krwi i tym samym zapobiega rozszerzeniu mieszków włosowych. To z kolei sprawia, że dociera do nich mniejsza dawka leku, który je uszkadza. Skuteczność czepka chłodzącego w zmniejszeniu ryzyka wypadania włosów po chemioterapii utrzymuje się na poziomie 50%-90% (jest to zależne od wielu czynników).
Jak już zostało wspomniane, wpływ na kondycję włosów w trakcie leczenia ma także sama pielęgnacja skóry głowy i pasm. Leczenie przeciwnowotworowe zwykle prowadzi do przesuszenia skóry głowy, co może też wiązać się z uczuciem świądu. Nawilżanie skóry i domowe sposoby nie zawsze przyniosą ulgę. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj współpraca na linii pacjent-trycholog. Lekarz zbada kondycję pasm i skóry głowy, po czym dobierze odpowiednie kuracje do potrzeb pacjenta, mając na uwadze otrzymywane przez chorego leki w trakcie chemioterapii. Specjalista podpowie również, co na porost włosów po chemioterapii sprawdzi się najlepiej w przypadku danej osoby. Warto dodać, że na rynku dostępne są kosmetyki do pielęgnacji włosów dla osób w trakcie i po leczeniu onkologicznym.
Jak odzyskać włosy po chemioterapii?
U większości pacjentów proces odrastania włosów rozpoczyna się kilka tygodni po zakończeniu leczenia. To, jak odrastają włosy po chemioterapii, jest kwestią indywidualną. Bywa tak, że kosmyki mają ciemniejszą barwę, są grubsze, mają tendencję do kręcenia. Pielęgnacja włosów po chemioterapii powinna opierać się na stosowaniu delikatnych preparatów myjących i pielęgnujących skórę głowy i włosy. Produkty z alkoholem, sztucznymi nutami zapachowymi czy substancjami o silnym działaniu należy zamienić na naturalne produkty, wzbogacone o kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik. Aby zadbać o mocne kosmyki, konieczne jest odstawienie środków chemicznych (farb, henny do włosów), warto także ograniczyć lub wyeliminować na pewien czas produkty do stylizacji oraz urządzenia typu lokówka, prostownica czy suszarka do włosów.
Aby nie osłabić rosnących pasm, należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Tarcie włosów ręcznikiem wzmaga łamliwość kosmyków. O wiele lepszym sposobem będzie delikatne odsączanie wody z pasm przy pomocy np. koszulki bawełnianej czy ręcznika papierowego. W kosmetyczce, zamiast grzebienia, powinna znaleźć się szczotka z delikatnym włosiem. Jeśli włosy można związać, warto kupić gumki jedwabne, które są delikatne dla pasm i nie powodują ich plątania. Sama fryzura nie może jednak zbyt mocno ściągać pasm.
Jeśli łysienie po chemioterapii jest rozległe i wiąże się z odsłonięciem skóry głowy, należy ją chronić przed słońcem i zimnem. Czapki, chusty czy szale powinny być wykonane z naturalnych materiałów.
Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły po chemioterapii?
Włosy po chemioterapii wciąż mogą przykuwać uwagę swoim blaskiem i dobrą kondycją. O mocne włosy po chemioterapii warto zadbać przy pomocy diety. Powinna ona być bogata w witaminy i minerały. Pomocne będą tutaj głównie witaminy A, E i witaminy z grupy B, cynk, krzem, żelazo. Wiele osób sięga także po preparaty zawierające w składzie skrzyp polny.
Obok stosowania odpowiednich kosmetyków i dbania o dietę, lekarze zalecają również regularne masaże skóry głowy. Poprawiają one ukrwienie, a tym samy pobudzają cebulki włosów do pracy.
Wypadanie włosów po chemioterapii może obejmować całą skórę głowy lub powodować lekkie przerzedzanie się pasm. Proces ten jest odwracalny, jednak niekiedy cebulki włosów są tak mocno uszkodzone, że włosy nie odrastają lub są bardzo przerzedzone, tworząc nieestetyczne plamy na głowie. Jeśli pacjent ma na głowie choć część włosów, może zdecydować się na przeszczep. Najnowsze metody transplantacji włosów to bezpieczne i skuteczne techniki radzenia sobie z łysieniem po chemioterapii, utratą włosów w wyniku stresu, wypadku/urazu czy innych chorób. Sprawdź inne przyczyny, objawy i rodzaje łysienia i dowiedz się, jak zadbać o kondycję swojej fryzury.
Przeszczepienie włosów po chemioterapii
Peruki, czapki czy chusty to tymczasowe sposoby na radzenie sobie z wypadaniem włosów po chemioterapii. Gdy proces odrostu kosmyków jest utrudniony, warto sięgnąć po inne metody i zadbać o swój komfort oraz samoocenę. Pacjenci Premium Medical mogą skorzystać z nowoczesnej techniki transplantacji, jaką jest przeszczep włosów metodą DHI. Jest to bezpieczna i bezbolesna metoda bezpośredniej implantacji włosów. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, trwa zaledwie kilka godzin. Pierwsze efekty przeszczepu są już zauważalne po 1-3 miesiącach, na ostateczne rezultaty należy poczekać 12 miesięcy.
Zapraszamy na konsultację do Premium Medical wszystkie osoby, które chcą odzyskać piękne, zdrowe włosy po chemioterapii.
Więcej o rodzajach łysienia przeczytasz w artykułach:
Kto już kupił październikowy miesięcznik Twój Styl wie, że po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji "TWOJE ŻYCIE - TWÓJ (...)
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym problemem kardiologicznym w ciąży, dotyczącym ok. 6-10 proc. polskich ciężarnych. (...)
Skorzystaj z bezpłatnych badań dla kobiet w ciąży! ZASADY REALIZACJI PROGRAMU BADAŃ PRENATALNYCH W ostatnich latach wzrasta (...)
Niezależnie od tego, czy przechorujemy koronawirusa łagodnie, bezobjawowo czy z nasilonymi objawami, choroba może spowodować (...)
W Premium Medical dbamy o komfort przyszłej Mamy od samego początku. Zgodnie ze Standardami Opieki Okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, (...)
Coraz częściej schorzenia, które dotychczas leczono wyłącznie operacyjnie, można zlikwidować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. (...)