Zanokcica i zastrzał. Co to jest różnice, objawy i przyczyny

Nawet jeśli nie jesteś osobą zbytnio aktywną fizycznie, może przytrafić Ci się uraz dłoni. Domowe porządki, prace w ogrodzie, manicure czy obgryzanie paznokci bywają przyczynami powstawania procesów zapalnych ręki. Jedne z najpopularniejszych urazów dłoni to zastrzał oraz zanokcica. Jakie są ich objawy oraz czym różni się zastrzał od zanokcicy?

Co to jest zastrzał?

Zastrzał to określenie zapalenia skóry obejmujące powierzchnię dłoniową, a dokładniej opuszek palca. Warto jednak dodać, że w bardziej zaawansowanej postaci proces zapalny może obejmować również część grzbietową, powodując zmiany w głębszych i dalszych strukturach ręki. Zapalenie skóry jest spowodowane działaniem bakterii, w tym gronkowców. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele – na przykład przypadkowe zranienie dłoni, mikrourazy, wbita drzazga. Jak wygląda zastrzał? Wyróżniamy cztery jego postaci, a każdą z nich cechuje inny obraz kliniczny.

1. Zastrzał skórny

To często spotykany uraz powierzchni dłoniowej ręki, obejmujący jedynie powierzchowną warstwę naskórka. Rana nie sięga głęboko, więc stan zapalny również jest zlokalizowany tuż pod skórą. Typowe objawy zastrzału skórnego to oczywiście pulsujący ból w miejscu powstania zmiany – przybiera on na sile zwłaszcza w czasie spoczynku. Skóra jest napięta, zaczerwieniona, może pojawić się także niewielki obrzęk. W miejscu powstania stanu zapalnego zbiera się często ropa. Jeśli chodzi o tę pierwszą, najdelikatniejszą postać, jaką może mieć zastrzał, leczenie opiera się głównie na domowych metodach – odkażeniu dłoni, stosowaniu maści ściągających.

2. Zastrzał podskórny

Gdy proces zapalny obejmuje zarówno część dłoniową, jak i grzbietową oraz znajduje się nieco głębiej w skórze, wtedy mówimy o zastrzale podskórnym. Jak rozpoznać zastrzał w palcu? W tym przypadku pacjent opisuje ból jako mocniejszy, zwłaszcza po opuszczeniu kończyny. Leczenie obejmuje drenaż zbierającej się ropy oraz podanie antybiotyku, na przykład w postaci maści – konieczna jest zatem wizyta u specjalisty, w tym przypadku jest to chirurg.

3. Zastrzał ścięgnisty

Zastrzał może przyjmować również kolejne, bardziej zaawansowane postaci, a jedną z nich jest zastrzał ścięgnisty. Tutaj proces zapalny sięga już pochewki ścięgnistej, powodując duży ból i uniemożliwiając swobodne poruszanie dłonią. Obrzęk i przykurcze palców sprawiają, że pacjent musi przejść niewielki zabieg. Chirurg otwiera pochewkę i czyści zmienione chorobowo struktury. Oprócz objawów zlokalizowanych w okolicy ręki, pacjent może mieć również gorączkę i gorsze samopoczucie. Konieczne jest podanie leków, w tym antybiotyku.

4. Zastrzał kostny, stawowy

Czy zastrzał jest niebezpieczny? Tak, jeśli w porę nie zostanie zdiagnozowany i leczony. Proces zapalny rozwija się w dłoni, przechodząc głębiej i dalej. Tak jest w przypadku zastrzału, który sięga aż kości i stawów, mogąc prowadzić do ich uszkodzenia. Najbardziej zaawansowana postać zastrzału znacząco obniża komfort pacjenta – ma on dreszcze, gorączkę, spadek samopoczucia. Ból jest duży, uniemożliwiający ruszanie dłonią. Chirurg musi przeprowadzić skomplikowany drenaż zbierającej się ropy, jak i przepisać choremu odpowiednie leki.

Jak widać, zastrzał może być zarówno niewielkim stanem zapalnym, jak i schorzeniem obejmującym paznokieć, ścięgna czy kości. Jeśli chodzi o zastrzał paznokcia, może dojść do zniszczenia jego powierzchni, co będzie wiązało się z koniecznością usunięcia części lub całości paznokcia. Warto pamiętać, że zaniechanie leczenia lub jego nieodpowiednia forma może prowadzić do pogłębienia się stanu zapalnego, a nawet i przejścia niewielkiego ropnego zapalenia skóry w sepsę, czyli stanu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia pacjenta. Pozostaje jeszcze kwestia zastrzał a zanokcica – jakie objawy daje ten stan chorobowy?

Zastrzał a zanokcica – różnice

Co to jest zanokcica? Tutaj także mówimy o procesie zapalnym wywołanym przez bakterie, jednak w tym przypadku zmiana obejmuje część grzbietową palców. Stan chorobowy jest zlokalizowany wokół paznokcia. Skóra jest zaczerwieniona, napięta, pojawia się obrzęk, może się zbierać ropa. Zanokcica paznokcia miewa także powikłania. Gdy ropa dotrze aż pod płytkę paznokcia, koniecznie będzie jego częściowe lub całkowite usunięcie. Paznokieć może też zejść sam w wyniku choroby, a u niektórych pacjentów proces jego wzrostu zostaje zaburzony.

Proces zapalny powoduje ciepłotę palca, chory odczuwa także pulsujący ból, który może się zwiększać przy opuszczaniu ręki. Biorąc pod uwagę objawy, jakie daje zanokcica, leczenie stanu chorobowego w większości przypadków obejmuje jedynie stosowanie odpowiednich preparatów odkażających, ściągających. Sprawdzają się też domowe sposoby – moczenie dłoni w szarym mydle, ziołach (np. szałwii). Gdy ropa nie chce odpływać, przechodzi pod płytkę paznokcia, koniecznie będzie skorzystanie z pomocy specjalisty, który zajmie się usunięciem paznokcia. Zanokcica może wymagać podania antybiotyku – jest to leczenie, które stosuje się przede wszystkim u osób z cukrzycą czy pacjentów z obniżoną odpornością.

Jak uniknąć urazów dłoni oraz rozwoju stanu zapalnego w postaci zastrzału lub zanokcicy? Należy przed wszystkim dbać o higienę, stosować rękawiczki ochronne w trakcie porządków domowych i ogrodowych. Zabiegi pielęgnacyjne typu manicure, usuwanie skórek powinny być przeprowadzane sterylnymi narządami, w sposób delikatny. Warto zwrócić uwagę na takie nawyki, jak obgryzanie paznokci czy skubanie skórek wokół paznokci – zwiększają one ryzyko rozwoju stanu zapalnego w tym miejscu. Osoby ze wzrastającym paznokciem powinny być pod opieką specjalisty, aby zapobiec rozwojowi zapalenia skóry.

Chcesz wyleczyć zastrzał lub zanokcicę? Umów wizytę w Premium Medical już teraz! W naszej klinice przyjmuje doświadczony chirurg, który zadba o to, aby stan zapalny został szybko wyleczony i nie przeszedł w zaawansowaną postać.

Zanokcica i zastrzał. Co to jest różnice, objawy i przyczyny
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy