Żylaki na nogach – skąd się biorą, przyczyny, objawy, zapobieganie. Gdzie leczyć?

Twoje nogi pokrywa sieć pajączków w charakterystycznym czerwono-fioletowym kolorze? To defekt kosmetyczny, jednak z czasem może on przeobrazić się w niewydolność żylną. Kręte, wypukłe żylaki na nogach powodują dolegliwości bólowe i mogą prowadzić nawet do zatoru płucnego. Jak się przed tym uchronić?

Objawy żylaków – tych dolegliwości nie bagatelizuj

Małe i ledwo widoczne żylaki na nogach mogą dawać skąpe objawy, a oprócz powiększonych żył nie pojawiają się żadne inne dolegliwości. Jednak z czasem choroba postępuje. Żylaki nóg są wypukłe, kręte. Chory może się skarżyć na ból nóg i obrzęki. Te ostatnie są zlokalizowane głównie wokół kostek i pojawiają się w godzinach wieczornych. W przypadku dużych żylaków na nogach objawy obejmują również mrowienie kończyn, skurcze, tkliwość nogi. Oprócz bólu pojawiają się przebarwienia skórne.

Jak z pewnością wiesz, to właśnie żyły są odpowiedzialne za doprowadzanie krwi do serca. Z kolei zastawki w żyłach dbają o to, aby krew płynęła w jednym kierunku i się nie cofała. Niestety, nie zawsze proces ten przebiega w sposób prawidłowy. Żylaki nóg to wydłużone i rozszerzone żyły. Jak do tego dochodzi? Jeśli masz żylaki na nogach, przyczyny Twoich problemów zdrowotnych mogą być powiązane bezpośrednio z Twoimi nawykami, choć nie tylko.

Żylaki na nogach – przyczyny problemów układu żylnego

Czy wiesz, dlaczego wychodzą żylaki na nogach? Spory wpływ na rozwój chorób naczyń mają predyspozycje genetyczne. Przyczyny żylaków w tym przypadku są powiązane z nieprawidłowościami zastawek. Ściany żył mogą być też po prostu podatne na rozciąganie. Problemy z niewydolnością żylną mogą być również rodzinne. Jeśli Twoi rodzice mieli pajączki i żylaki nóg, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten problem dotknie i Ciebie.

Poruszając temat żylaków na nogach, przyczyny ich rozwoju są również często powiązane z Twoim stylem życia. Siedząca praca lub przeciwnie – konieczność długiego stania, mogą wpływać na problemy z przepływem krwi przez żyły. Nie występuje u Ciebie żaden z powyższych czynników, a masz żylaki na nogach? Przyczyny takiej sytuacji mogą być następujące:

  • ciąża,
  • terapie hormonalne,
  • urazy nogi,
  • nadwaga,
  • przebyta zakrzepica żył,
  • palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.

Czy żylaki na nogach są niebezpieczne?

O ile pajączki stanowią głównie defekt kosmetyczny, o tyle żylaki na nogach mogą prowadzić do poważnych powikłań. Zwłaszcza jeśli choroba nie jest odpowiednio leczona i pacjent nie dba o zmianę stylu życia. Zaawansowane żylaki na nogach objawy mają dość uciążliwe, a problem ten może wpływać na jakość życia chorego. U niektórych osób pojawiają się dolegliwości bólowe czy nawet kłopoty z poruszaniem. Powikłaniami niewydolności żył są też owrzodzenia, zator płucny, zakrzepica żylna.

 Do jakiego lekarza z żylakami?

Specjalistą w zakresie chorób żył jest flebolog. Jeśli chcesz sprawdzić stan swojego zdrowia lub umówić się na zabieg usuwania pajączków bądź żylaków na nogach, zapraszamy Cię do naszej kliniki. Premium Medical to miejsce, w którym zapewnimy Ci kompleksową opiekę medyczną od momentu konsultacji lekarskiej aż po zakończenie leczenia i wizyty kontrolne. Przyjmujący w naszej poradni lekarz od żylaków nóg to doświadczony specjalista z indywidualnym podejściem do każdego z pacjentów. Warto umówić się na konsultację u flebologa nie tylko wtedy, kiedy masz widoczny problem z żyłami, ale również w przypadku pozytywnego wywiadu rodzinnego i historii chorób naczyń u bliskich.

Jak wyleczyć żylaki na nodze?

Jeśli masz żylaki na nodze, lekarz dopasuje metodę ich leczenia do stopnia zaawansowania Twojego problemu. Przykładem jest kompresjoterapia z wykorzystaniem pończoch lub rajstop uciskowych. Ulgę w kłopotach z przepływem krwi i limfy zapewniają również masaż i drenaż limfatyczny, który powinien wykonać specjalista.

Co na żylaki nóg, które są duże? Pomocne są zabiegi laserowe (ablacja żylaków), z wykorzystaniem ultradźwięków. Popularną metodą na żylaki na nogach jest również skleroterapia, czyli ostrzykiwanie żylaków. Decyzja o skierowaniu pacjenta na dany zabieg jest dyktowana wynikami badania USG Dopplera. Warto dodać, że u niektórych osób możliwy jest nawrót choroby i konieczne jest powtórne leczenie żylaków nóg. Stąd zalecane są regularne badania kontrolne u flebologa i profilaktyka zdrowotna.

Żylaki nóg – cenna profilaktyka

Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego każdego dnia dbaj o zdrowe nawyki, które wspomagają krążenie. Wybieraj wygodne ubrania i obuwie. Stosuj pończochy lub rajstopy uciskowe, jeśli masz pracę siedzącą lub stojącą bądź też czeka Cię długa podróż. Zadbaj o prawidłową masę ciała i unikaj używek. W codziennej diecie zwróć uwagę na odpowiednie ilości błonnika, kwasów omega-3 i witaminy C. Możesz stosować kosmetyki i maści na żylaki nóg wzbogacone o wyciąg z kasztanowca, rutynę, witaminę C, diosminę, hesperydynę. Pamiętaj o badaniach kontrolnych, jeśli masz predyspozycję do powstawania żylaków. Wiesz, że masz słabe krążenie? Unikaj gorących kąpieli, zakładania nogi na nogę, skarpet ze ściągaczami. Zadbaj o umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną.

Bibliografia

  1. dr med. Marzena Frołow, Żylaki,pl, data dost. 21.01.2024r.
  2. dr hab. med. Jerzy A. Polański, Żylaki kończyn dolnych – niedoceniony problem medyczny, podyplomie.pl, data dost. 21.01.2024r.
  3. dr hab. n. med. Dariusz Janczak, Żylaki, podyplomie.pl, data dost. 21.01.2024r.
  4. Dieta w profilaktyce występowania żylaków, mp.pl, data dost. 21.01.2024r.
Żylaki na nogach – skąd się biorą, przyczyny, objawy, zapobieganie. Gdzie leczyć?
Poznaj inne pojęcia z naszej bazy wiedzy